Disney ve FOX’un $66.1 milyarlık anlaşmalarının ardından en çok merak edilen şeylerden biri Gotham ve Lucifer dizilerin haklarının ne olduğu. Öyle ki bazı siteler sizin tıklarınızı çalmak için sanki Batman, Marvel evrenine dahil olmuş gibi haberler yapmaya başlamış bile. Biz de bu karmaşayı ortadan kaldırmak ve bundan sonra gelebilecek haberlere karşı gardınızı almanızı sağlamak için bir haber derleyelim istedik.

Henüz Disney ve FOX’un, Disney’e sinema endüstrisinin %25’inin sahibi olmasını sağlayacak anlaşmaları yeni duyurulmuş olsa da Deadpool çocuklar için yeniden mi düzenlenecek? X-23 iptal mi oluyor? haberleri çoktan yazılmaya başladı bile. Avatar’dan Alien’a, The Simpsons’dan Family Guy’a kadar neredeyse her şey Disney’in çatısı altında yer alacak olsa da tartışmalar daha çok X-Men, Fantastic Four ve Deadpool üçlüsünün haklarının tekrar Marvel’a geçmesi oldu. (Darısı Hulk’ın başına.)

Disney çoktan X-Men ve Fantastic Four’un Marvel Sinema Evreni’ne dahil olacağını açıkladı bile. Bizim bile başlıklarını tıklayın diye attığımız Deadpool’a ne olacağı sorusuna da cevap verdiler. Deadpool olduğu gibi devam edecek. En azından şimdilik.

Peki Fox Network’te yayınlanan Gotham, Lucifer, Brooklyn Nine-Nine ve Lethal Weapon gibi dizlerin durumu ne olacak?

Baştan söyleyelim ki Disney, Fox’ta yayınlanan her televizyon şovunun sahibi değil. Zaten Fox da bu şovların sadece yayınlanma haklarını elinde bulunduruyor.

Walt Disney Company, 20th Century Fox’un sahip olduğu her metayı eline geçirirken, Fox’un elinde bazı haber kanalları, spor kanalları, realite kanalları ve Fox Network bile kalacak. Fox Network’ü alamamalarının nedeni ise hali hazırda ABC’ye sahip olan Disney’in tekel konumuna yükselmemesi için rekabet kurulunun bu hamleye izin vermeyecek olması.

Disney’in Fox Network’ü alamıyor olması, bu kanalda Fox tarafından üretilen içeriklerinin çoğuna sahip olmadığı anlamına da gelmiyor The Simpsons gibi ama bunların içinde Gotham, Lucifer ve Lethal Weapon gibi Warner Bros. tarafından üretilen, veya Brooklyn Nine-Nine gibi Universal tarafından üretilen içerikler tabii ki yok.

Batman Artık Marvel’ın Değil Ama İptal Edebilir!

Disney ve Fox anlaşması tahminen 12-18 ay arasında sonuçlandığında Disney’in alması gereken bazı kararlar ile karşı karşıya olacağız. Disney, dış yapımlar tarafından üretilen Gotham ve Lucifer gibi dizlerin sahibi olmasa da yayın hakları kendilerinde olacak ve aksi sözleşmelerinde belirtilmediği takdirde sözleşme süresince bu içeriklerin yayınlanmasını engelleyebilir.

Disney’in kendini sevdirme politikası nedeniyle bu tarz eylemlerden kaçınacağına aşikar ama hali hazırda Fox’ta izlediğiniz bazı dizilerin kanal değiştirdiğine şahit olabilirsiniz.

Diziler Kanal Değiştirebilir

Biz Türkiye’de malum sitelerden çoğu dizileri izlemek zorunda kalan insanlar için pek bir şey değiştirmeyecek gelişmelerden bir diğeri ise muhtemelen dizilerin kanal değiştirmesi olacak.

Örneğin bu anlaşmanın duyurulmasından sonra en çok konuşulan şeylerin başında Gotham ve Lucifer’ın The CW’a geçme ihtimali oldu. Hali hazırda kanalın neredeyse tüm içeriğini süper kahramanlara boğan The CW’nun Gotham ve Lucifer konusunda istekli olup olmayacağı tartışılır ama her zaman Arrested Development dizisinde yaptıkları gibi Fox’un iptal ettiği dizileri canlandıran Netflix’i de pas geçemeyiz.

Yakında tüm Marvel dizilerinin Netflix’ten Disney’in kendi platformuna geçeceği konuşulan bu günlerde Netflix’in Gotham gibi dizileri elde etmek istediğine şahit olabiliriz. Disney’in ise bu dizileri satın aldığı FX kanalında tutup, DC evreninde neler yapabileceğini göstermek istemesi de olası bir senaryo olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Disney’in bu hamlesi olumlu veya olumsuz ne gibi sonuçlar doğurabilir?

 

Kaynak: BloombergThe Walt Disney Company – Forbes Screenrant

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.