4 Mart’ta düzenlenecek 90. Akademi Ödül Töreni’nde (yani Oscar 2018) kıyasıya yarışacak filmler sonunda kesinleşti.

Andy Serkis ve Tiffany Haddish’in Akademi başkanı John Bailey’e eşlik ettiği kategorilere The Shape of Water, 13 dalda adaylığıyla damgasını vuran film oldu. Three Bilboards outside Ebbing, Missouri ise 7 dalda aday olurken Fatih Akın imzalı In the Fade filminin yabancı dallarda 5’lik listeye girememesi ise büyük şaşkınlık yarattı.

Jimmy Kimmel’ın ikinci kez sunacağı Akademi Ödül Töreni, yani Oscar 2018; 4 Mart’ı 5 Mart’a bağlayan gece gerçekleştirilecek. Biz de KafeinSiz ekibi olarak canlı yayında tahminlerimiz ve yorumlarımız ile karşınızda olacağız.

2018 Oscar adaylarının listesine aşağıdan göz atabilirsiniz:

En İyi Uzun Metrajlı Film

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Bilboards outside Ebbing, Missouri

En İyi Erkek Oyuncu

Timothee Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

En İyi Kadın Oyuncu

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Bilboards outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Bilboards outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Bilboards outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janey, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

En İyi Yönetmen

Dunkirk, Christopher Nolan
Get Out, Jordan Peele
Lady Bird, Greta Gerwig
Phantom Thread, Paul Thomas Anderson
The Shape of Water, Guillermo del Toro

En İyi Animasyon

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

En İyi Kısa Animasyon

Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

En İyi Orijinal Senaryo

The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Bilboards outside Ebbing, Missouri

En İyi Senaryo Uyarlaması

Call Me by Your Name
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

En iyi Sinematografi

Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

En İyi Uzun Metraj Belgesel

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Alepo
Strong Island

Yabancı Dilde En İyi Uzun Metraj Film

A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

 

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

En İyi Kostüm

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

En İyi Orijinal Film Müziği

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Bilboards outside Ebbing, Missouri

En İyi Saç ve Makyaj

Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

En İyi Prodüksiyon Tasarım

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water

En İyi Kısa Belgesel

Edith+Eddie
Heaven is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

En İyi Şarkı

Mighty River, Mudbound
Mystery of Love, Call Me by Your Name
Remember Me, Coco
Stand Up for Something, Marshall
This is Me, The Greatest Showman

En İyi Kurgu

Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Bilboards outside Ebbing, Missouri

En İyi Kısa Film

DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

En İyi Ses Kurgusu

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

En İyi Ses Miksajı

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

Video içeriklerin hepsi olmasa da bazıları ondan soruluyor. Arada post giriyor.