10 günün ve 123 uzun metrajlı filmin ardından 2018 Sundance Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu.

Dünya’nın en prestijli festivallerinden Sundance Film Festivali’nin ödülleri Park City, Utah’ta düzenlenen ödül töreninde sahiplerini buldu. Üstelik Büyük Jüri Ödülleri’nden biri de Kelebekler filmi ile Tolga Karaçelik’in oldu.

Festivalin en önemli ödülleri olan ve dört kategoride verilen Büyük Jüri Ödülleri’nin drama kategorisinde ödülü kapan Kelebekler filminin devlet desteği için başvurduğunu fakat beklediği desteği alamadığını da hatırlatalım.

Birbirini çok az tanıyan üç kardeşin, yıllardır haber almadıkları babalarının aramasıyla bir araya gelmelerini konu alan filmde Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin, Serkan Keskin, Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi oyuncular yer alıyor.

İşte 2018 Sundance Film Festivali’nde yılın kazananlarının tam listesi:

UZUN METRAJLI FİLM ÖDÜLLERİ

ABD Büyük Jüri Ödülü: Belgesel
Kailash / A.B.D. – Yönetmen: Derek Doneen

ABD Büyük Jüri Ödülü: Drama
The Miseducation of Cameron Post / A.B.D.- Yönetmen: Desiree Akhavan

Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü: Belgesel
Of Fathers and Sons / Almanya, Suriye, Lübnan, Katar – Yönetmen: Talal Derki

Dünya Sineması Büyük Jüri Ödülü: Drama
Butterflies / Türkiye – Yönetmen: Tolga Karaçelik

Seyirci Özel Ödülü: ABD Belgesel
The Sentence / A.B.D. – Yönetmen: Rudy Valdez

Seyirci Özel Ödülü: ABD Drama
Burden / A.B.D. – Yönetmen: Andrew Heckler

Seyirci Özel Ödülü: Dünya Sineması Belgesel
This Is Home / A.B.D., Ürdün – Yönetmen: Alexandra Shiva

Seyirci Özel Ödülü: Dünya Sineması Drama
The Guilty / Danimarka – Yönetmen: Gustav Möller

Seyirci Özel Ödülü: GELECEK
Search / A.B.D. – Yönetmen: Aneesh Chaganty

En İyi Yönetmen: ABD Belgesel
Alexandria Bombach – Her Shoulders / A.B.D.

En İyi Yönetmen: Dünya Sineması Belgesel
Sandi Tan – Shirkers / A.B.D.

En İyi Yönetmen: Dünya Sineması Drama
Ísold Uggadóttir – And Breathe Normally / İzlanda, İsveç, Belçika

Waldo Salt En İyi Senaryo: ABD Drama
Christina Choe – NANCY / A.B.D.

ABD Özel Jüri Ödülü: Belgeselde Yaratıcı Vizyon
Hale County This Morning, This Evening / A.B.D. – Yönetmen: RaMell Ross

ABD Özel Jüri Ödülü: Belgeselde Kitlesel Etki
Crime + Punishment / A.B.D. – Yönetmen: Stephen Maing

ABD Özel Jüri Ödülü: Belgeselde Hikaye Anlatımı
Three Identical Strangers / A.B.D. – Yönetmen: Tim Wardle

ABD Özel Jüri Ödülü: Belgeselde Atılım
Minding the Gap / A.B.D. – Yönetmen: Bing Liu

ABD Özel Jüri Ödülü: Drama Dalında En İyi İlk Uzun Metrajlı Film
Monsters and Men / A.B.D. – Yönetmen: Reinaldo Marcus Green

ABD Özel Jüri Ödülü: Drama Dalında Mükemmellik
I Think We’re Alone Now / A.B.D. – Yönetmen: Reed Morano

ABD Özel Jüri Ödülü: Drama Dalında Sıradışı Oyunculuk
Benjamin Dickey, for BLAZE / A.B.D. – Yönetmen: Ethan Hawke

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Belgesel
Stephen Loveridge ve M.I.A. – MATANGI / MAYA / M.I.A. / Sri Lanka, Birleşik Krallık, A.B.D. – Yönetmen: Stephen Loveridge

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Belgesel Dalında Kurgu
Maxim Pozdorovkin ve Matvey Kulakov – Our New President / Rusya, A.B.D.

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Belgesel Dalında Sinematografi
Maxim Arbugaev ve Peter Indergand – Genesis 2.0 / İsviçre

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Belgesel Dalında Senaryo
Julio Chavezmontes ve Sebastián Hofmann – Time Share (Tiempo Compartido) / Meksika, Holanda

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Drama Dalında En İyi Oyunculuk
Valeria Bertuccelli – The Queen of Fear / Arjantin, Danimarka – Yönetmenler: Valeria Bertuccelli, Fabiana Tiscornia

Dünya Sineması Jüri Özel Ödülü: Drama Dalında En İyi Oyuncu Grubu
Dead Pigs / Çin – Yönetmen: Cathy Yan

Gelecek İnovasyon Ödülü
Night Comes On / A.B.D. – Yönetmen: Jordana Spiro
We the Animals / A.B.D. – Yönetmen: Jeremiah Zagar

KISA FİLM ÖDÜLLERİ

En İyi Kısa Film
Matria / İspanya – Yönetmen: Álvaro Gago

En İyi Kısa Film: ABD Kurgusal
Hair Wolf / A.B.D. – Yönetmen: Mariama Diallo

En İyi Kısa Film: Uluslararası Kurgusal
Would You Look at Her / Makedonya – Yönetmen: Goran Stolevski

En İyi Kısa Film: Kurgusal Olmayan
The Trader (Sovdagari) / Gürcistan – Yönetmen: Tamta Gabrichidze

En İyi Kısa Film: Animasyon
GLUCOSE / A.B.D. – Yönetmen: Jeron Braxton)

Jüri Özel Ödülleri
Emergency / A.B.D. – Yönetmen: Carey Williams
Fauve / Kanada – Yönetmen: Jérémy Comte
For Nonna Anna / Kanada – Yönetmen: Luis De Filippis).

SUNDANCE INSTITUTE AÇIK SINIRLAR KARDEŞLİK ÖDÜLÜ
Of Fathers and Sons (Suriye) / Talal Derki
Untitled (Hindistan) / Chaitanya Tamhane
Night On Fire (Meksika) / Tatiana Huezo

The Sundance Institute / NHK Award
His House (Birleşik Krallık) / Remi Weekes

SUNDANCE INSTITUTE | ALFRED P. SLOAN Uzun Metrajlı Film Ödülü
Aneesh Chaganty ve Sev Ohanian – Search

SUNDANCE INSTITUTE | AMAZON STUDIOS Yapımcı Ödülü
Sev Ohanian

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.