Black Panther’ın gelişiyle beraber Marvel Cinematic Universe için adeta yeni bir çağ başladı. Şimdiye kadar bize verilen evren içinde görmeye alışkın olmadığımız bambaşka bir dünya bizleri bekliyor. Hep beraber keşfetmek için gün saydığımız Wakanda ve birbirinden güçlü karakterleri seriyi bilmeyenler ve unutmuş olanlar için bir derleyelim istedik.

BLACK PANTHER/T’CHALLA

Filme de adını veren karakter, Stan Lee ve Jack Kirby tarafından 1966’da yaratıldı. İlk başta çizgi romanlara girişi Fantastic Four’u desteklemek üzerineyken bir anda kendisine ait serisi olmasıyla Amerika’nın ilk siyahi süper kahramanı haline geldi. Peki kim bu Black Panther? T’Challa, Afrika’da bulunan Wakanda adlı ülkenin yönetimini babası T’Chaka’nın ölümünden sonra devralmıştır. Dünyanın geri kalanı tarafından bilinmese de Wakanda bulundurduğu Vibranyum madeni ve teknolojisiyle en güçlü ülkeler arasındadır. (Vibranyum aynı zamanda Captain America’nın kalkanında ve Wolverine’in adamantium kemiklerinde yer almakta.)

EVERETT K. ROSS

Everett K. Ross kısaca Black Panther’ın uzun süreli müttefikidir. Normalde işi yabancı diplomatlara Amerika’ya girişlerinde eşlik etmek olan Ross, Wakanda’dan gelen diplomatları getirdiği sırada T’challa ile tanışmasıyla ortaklıkları başlamıştır.

OKOYE

Okoye Dora Milaje’lerden yani amaçları Wakanda’nın kralına hizmet etmek olan askeri birlikten biridir. Dora Milaje’lerin her biri farklı bir kabileden seçilirler ve bir gün kraliçe olma ihtimalleri vardır. Filmde Okoye’yi Dora Milaje’lerin lideri, Wakanda’nın generali ve T’Challa’nın danışmanlarından biri olarak izleyeceğiz.

RAMONDA

Wakanda’nın kraliçesi Ramonda, 1989 yılında Don McGregor tarafından yaratıldı. T’Challa’nın annesi Ramonda çizgi romanlarda kocasının ölümünün ardından Wakanda’yı terk ediyor ama bir süre sonra aslında kaçırıldığı öğreniliyordu. Çizgi romanlarda bilgeliğin sesi olarak ifade edilen Ramonda’yı filmde T’Challa’nın en yakın danışmanlarında biri olarak göreceğiz.

SHURI

2005 yılında Reginald Hudlin ve John Romita Jr. tarafından yaratılan Shuri, ilk olarak  T’Challa’nın üvey kardeşi olarak karşımıza çıkmıştı. Çizgi romanda T’Challa Doctor Doom tarafından ölümcül bir şekilde yaralandığında Shuri Black Panther rolünü üstlenmişti. Filmde Shuri kardeşiyle beraber çalışan 16 yaşındaki bir dahi olarak karşımıza çıkıyor. Shuri, T’Challa’nın kullandığı cihazları geliştiriyor, kostümünün dizaynını üstleniyor ve hatta arabasını bile kendi yapıyor. Marvel’ın açıklamasına göre Shuri Tony Stark’tan bile zeki olarak ifade ediliyor.

KILLMONGER

Don McGregor ve Rich Buckler tarafından 1973 yılında yaratılan Killmonger, Black Panther’ın en önemli düşmanlarından biri. N’Jadaka isiyle doğan Killmonger, babasının Wakanda’da bir ayaklanma çıkarmaya çalışmasıyla ülkeden sürgün ediliyor. Killmonger babasının ölümünden Black Panther’ı sorumlu tuttuğu için onun düşmanı haline geliyor ve gerekirse idealleri uğruna ölmeyi bile kabul ediyor. Killmonger’ı filmde de orijininden çok da farklı olmadan izleyeceğiz.

M’BAKU

M’Baku çizgi romanın takipçileri tarafından daha çok Man-Ape (Maymun Adam) olarak bilinse de kendisi Black Panther’ın en güçlü düşmanlarında birisi. Wakanda’nın en güçlü savaşçılarından biri olan M’baku aynı zamanda White Gorilla Cult adı verilen bir tarikatın da üyesi. Wakanda’nın kutsal beyaz gorilinin etini yiyip, kanında banyo yaparsa süper güçlere kavuşacağı söylenen M’baku bu ritüeli gerçekleştirdiğinde gerçekten de çok güçlü bir karakter halinin alıyor. Filmde ise M’Baku’yu Jabari kabilesinin lideri ve Wakanda’nın daha geleneksel bir şekilde yönetilmesini isteyen, bundan kaynaklı T’Challa’yı kral olarak kabul edemeyen biri olarak izleyeceğiz.

NAKIA

Nakia çizgi romanlarda Black Panther’le arasında romantik bir ilişki olmasıyla bilinen bir karakter. Çizgi romanlarda ülkesine karşı casusluk yaptığı ortaya çıkınca içinde bulunduğu Dora Milaje grubundan atılıyor. T’Challa’nın daha sonraki sevgilisini öldürmeye çalıştığında ise ülkesinden sürülüyor ve hırsı T’Challa’nın en büyük düşmanlarıyla iş birliği yapacak kadar ilerliyor.

ULYSSES KLAUE

Ulysses Klaue, çizgi romanlarda Black Panther ve Fantastic Four’un ortak düşmanı olarak yer alıyor. Normalde fizikçi olan Klaw (daha sonra Klaw olarak biliniyor) Wakanda’da bulunan vibranyum madeni ile çok ilgileniyor ve onu elde etmek için yapmadığı şey kalmıyor, buna T’Challa’nın babası T’Chaka’yı öldürmek de dahil. İlk olarak kendisini Avengers: Age of Ultron’da izlediğimiz Klaw filmde karşımıza vibranyum kaçakçısı olarak çıkmıştı.