Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro, Dustın Hoffman, Robin Williams, Jack Nicholson… Her biri şu an dünyanın en iyi aktörleri listelerinde zirveye yerleşiyor. Daniel Day-Lewis de onlardan biri şüphesiz. En az Al Pacino kadar müthiş bir metot (karakter) oyunculuğu var. Girdiği her rolün hakkını veriyor ve oynadığı her filmin seviyesini de epey bir yükseltiyor.

9 Mart itibarıyla vizyona giren Paul Thomas Anderson’ın yeni filmi Phantom Thread’de onu son kez ünlüleri giydiren Reynolds Woodcock adındaki bir terziyi canlandırırken izleyeceğiz. Biz de bu vesileyle usta oyuncunun mutlaka izlemeniz gereken 5 performansına bir göz atalım dedik.

5GERRY CONLON- IN THE NAME OF FATHER

Televizyonda defalarca gösterilmiş, IMDB Top 250’de yer almasından mütevellit izlemeyenin çok pis dövüldüğü bu filmde, Day Lewis sinema tarihinin unutulmaz babalarından birine hayat verdi. Suçsuz yere hapis yatan bir baba-oğlun  hukuk mücadelesinin anlatıldığı ve Gerry Conlon’ın otobiyografik romanından uyarlanan film, hafızalara kazınan dokunaklı sahnelerin yanı sıra Day-Lewis’e canlandırdığı performansıyla bir Oscar bile kazandırdı.

4BILL ”THE BUTCHER” CUTTING- GANGS OF NEW YORK

Martin Scorsese bu çok bilinmeyen filminin neredeyse tamamını sırf Daniel Day-Lewis’in hatrına  İtalya’da çekmişti. Çünkü Day-Lewis abimiz o zamanlar İtalya’da yaşadığı için Amerika’ya dönmeye üşeniyordu. Eh, Scorsese de bu ısrarının karşılığını almış olacak ki Bill Cutting ya da nam-ı diğer The Butcher gibi gaddar, nefret edilesi bir baba katilini Day-Lewis’in olağanüstü performansıyla ete kemiğe büründürdü. Başrollerde ona eşlik eden Leonardo DiCaprio ve Cameron Diaz da ondan aşağı kalır yanları olmadığını da hatırlatalım.

3ABRAHAM LINCOLN- LINCOLN

Artık herkesin tahmin edebileceği üzere Oscarlarda ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında tarihi bir kişiliği canlandıran aktörler daha ön planda oluyor. Gary Oldman’ın Winston Churchill performansında olduğu gibi. Ama olay, makyajı yapıp fiziksel olarak o kişiliğe benzemekle bitmiyor. O kişinin o olduğuna inanmak, oynamak değil yaşatmak gibi gibi faktörler devreye giriyor. Jest ve mimiğinden o dönemdeki duruşuna kadar Abraham Lincoln için hem fiziksel benzerliği hem de nefis oyunculuğuyla Daniel- Day Lewis tartışmasız biçilmiş bir kaftandı. Ve Oscar’ını da hakkıyla aldı. Spielberg’in katkısını da yadsımamak lazım tabi.

2CHRISTY BROWN- MY LEFT FOOT: THE STORY OF CHRISTY BROWN

Christy Brown’ın bir dönem okullarda 100 Temel Eser kapsamında okutulan ve kendi hayatını anlattığı çok satan kitabından uyarlanan aynı adlı filmde, beyin felçli olarak doğan ve iletişimini de bu yüzden ayak parmaklarıyla kurmaya çalışan bir adamın hikayesini izleriz. Tarihi kişilikten sonra bir de bedensel ya da zihinsel engelli karakterlere hayat veren aktörlerin de Oscarlarda şansı yüksektir. Daniel-Day Lewis’e bir Oscar da buradan gelmesi tesadüf değil o yüzden.

1DANIEL PLAINVIEW- THERE WILL BE BLOOD

Muhtemelen Christy Brown’ın en tepeye yerleşmesini bekliyordunuz ama There Will Be Blood’daki Daniel Plainview karakteri ve performansı değil bu listenin, tüm zamanların en iyilerinden biri oldu. Film de keza. Petrol arama çalışmalarını sürdüren bir şirketin sahibi olan Plainview, oldukça hırslı bir kapitalisttir. Petrol buldukları bölgeyi yerlilerinin izniyle arama iznini satın alan Plainview gün geçtikçe hırslarının esiri olacak hatta bu durum oranın genç rahibini bile etkileyecektir. Bu şekilde özetleyebileceğimiz filmde Daniel Plainview, nihilist yanlarıyla da felsefi okumalara açık derin bir karakter olarak karşımıza çıkar. Kilisedeki vaftiz ve filmin sonlarına doğru Plainview’in rahibin hatalarını yüzüne vurduğu sahneler ise şimdiden antolojilere girdi. Oyunculuksa oyunculuk karakter gelişimiyse karakter gelişimi… Özellikle ”DRAINAGE!” diye bağırdığı an unutulacak gibi değil. Paul Thomas Anderson’ın bu filminde Day-Lewis’in bir Oscar daha aldığını hatırlatmaya gerek var mı?

 

Sizin en çok sevdiğiniz Daniel Day-Lewis performansı hangisi? Hangi filmini tavsiye edersiniz?

Video içeriklerin hepsi olmasa da bazıları ondan soruluyor. Arada post giriyor.