Thanos’u nasıl isterseniz öyle tanımlayın. Mad Titan, Avengers: Infinity War’daki cani ya da büyük çeneli mor adam. Thanos’un popülerliği son zamanlarda oldukça arttı.

Marvel çizgi roman severleri Thanos’un varlığından uzun zamandır haberdar ancak MCU sayesinde pop kültüründe de ön saflara geçmeye başladı. Thanos şimdiye kadarki en çok tehdit oluşturan çizgi roman karakteri olacak gibi gözüküyor. Ancak Thanos giderek popülerleşirken hakkındaki yanlış bilgiler de artıyor.

MCU, Thanos hakkında çok az bilgi paylaşıldığını kabul ediyor. Onun mor olduğunu, sihirli bir eldivene sahip olduğunu ve ayağa kalkmaktan hoşlanmadığını şimdiye kadarki filmlerde gördük. Bu kadar az bilgi fanların teorilerini beraberinde  getirdi.

MCU bilindiği üzere yalnızca çizgi romanlarla sınırlı  kalmadı. Çizgi romanları genişletirken doğal olarak onları bir miktar değiştirdi de. Ancak çizgi romanlarda Thanos hakkında  birçoğumuzun bilmediği pek çok şey var yine de.

İşte Thanos hakkında aklımıza takılan 10 soru ve cevapları;

10Tek Amacı Galaksiyi Ele Geçirmek mi?

Thanos tek bir hedefe kilitlenmiş gibi görünüyor.  MCU Thanos’u tek odaklı bir canavar olarak tasvir ediyor. Tek bir hedefi var: galaksi çapında hakimiyet sağlamak. Tüm canlılara hükmetmek Thanos’un ölmeden önce yapılacaklar listesinin en başında yer alıyor olsa da bu listede çiftçilik yapmak gibi istekler de var.

Thanos, Sonsuzluk Savaşı’nı temel alan çizgi romandaki Infinity Gauntlet savaşını kaybettikten sonra emekli oldu. Kaybettiği savaşı düşünürken, Thanos sessiz bir gezegene taşındı ve sadece topraktan yaşamaya karar verdi.

Thanos’tan beklenen, cinayet ve tahakküm kurma olduğu için çiftçilik hayali tabii ki kısa sürdü.

9Thanos İsminin Bir Anlamı Var mı?

Thanos’un ismi eski Yunan tanrısı Thanatos’tan geliyor. Thanatos, Yunan mitolojisinde Ölüm Tanrısı olarak biliniyor. Thanos’un Death (Ölüm) karakterine duyduğu derin tutku ve takıntı sebebiyle Thanatos ismi Thanos için ilham kaynağı oldu.

8Sonsuzluk Taşları Thanos’a mı Ait?

Sonsuzluk Taşları ve Thanos MCU’da hep birlikte anıldı. Bu sebeple Sonsuzluk Taşlarının Thanos’a ait olduğunu ya da ona ait bir şeyin parçaları olduğunu düşünmek oldukça normal.

İşin aslında Sonsuzluk Taşları Thanos’a ait değil. Thanos sadece onlara sahip olmayı arzuluyor. Sonsuzluk taşları dört kozmik varlık tarafından yaratıldı. Bunlar; Death, Entropy, Eternity ve Infinity.

Çizgi romanlarda, Sonsuzluk Taşları intihar eden yalnız ve güçlü bir kozmik yaratığın kalıntıları, mücevhervari küçük taşlar da ondan geriye kalanlardır.

7Seyahat Ederken Koltuğunu mu Kullanıyor?

Thanos’u MCU’da ilk kez gördüğümüzde hareketli koltuğundaydı. Bu da Thanos’un tüm zamanların en korkunç kahramanı olacağı izlemini uyandırmıştı.

Thanos’un koltuğu, altın eldiveni ya da komik görünümlü devasa çenesi kadar genel görünümü için de önemli. Seyahat konusuna dönersek; Thanos’un bu iş için kendi ayaklarının dışında başka yöntemleri de var…

Karakterin erken dönemlerinde kendine ait bir helikopteri olduğunu biliyoruz. Hayal edebileceğiniz gibi Thanos’un dev cüssesi kokpitin büyük bölümünü kaplıyordu. Bu daha buz dağının sadece görünen yüzü tabi. Bu helikopterin üzerine büyük harflerle THANOS yazılmıştı.

6Drax, Thanos İçin Bir Tehdit mi?

Guardians of the Galaxy ile hayatımıza girişinden bu yana üstün konuşma yetenekleriyle Drax bir hayran kitlesi kazandı. Drax’ın amacı ise ailesini öldüren Thanos’tan bir gün intikam almak.

Çizgi romanlarda ise işlerin rengi biraz farklı. Burada Drax, doğrudan Thanos’u yok etmek için yaratıldı. Thanos’un kendi öz büyük babası Kronos, Arthur Douglas adlı bir insanın ruhunu kurtardı. Arthur’un ruhu daha sonra Drax the Destroyer’ı yaratmak için kullanıldı. Thanos’un Infinity War sırasında Drax’I göz ardı etmemesi gerekecek gibi.

5Thanos Kötü Olarak mı Doğdu?

Thanos Marvel Evreni’ndeki öncü kötülerden biri. Ancak onun bir kötü olarak doğduğu doğru değil.

Thanos, Deviant Sendromu denilen bir hastalık sebebiyle çirkin bir bebek olarak doğdu hatta o kadar çirkindi ki annesi onu yok etmeye çalıştı. Bu durum Thanos’ta biraz komplekse sebep oldu.

Annesinin bu tavrı biraz sevimsiz olsa da oğlu Thanos’a biraz daha fazla sarılsa belki de Thanos daha az sosyopat olurdu.

4Bütün Çocukları Evlatlık mı?

MCU’da birçok grup var. S.H.I.E.L.D., The Avengers hatta Thor’un kurduğu Revengers. Yine de ayrı bir grup olabilecek Thanos’un çocukları…

Guardians of the Galaxy’de bize tanıtılan Thanos sayısız ırkı ve gezegeni yok ederken hayatta kalan kimsesiz çocukları yanına aldı. Thanos’un çocukları daha çok onun öğrencileri gibiydi. Bu çocuklardan en bilinenleri Gamora ve Nebula.

Tüm gayri resmi evlat edinmelerinin yanında Thanos’un bir de biyolojik oğlu var. Thane, Inhuman bir anneden doğan Thanos’un gizli oğlu. Thane hayatına nispeten normal bir şekilde başlamış olmasına rağmen, nihayetinde babası kadar acımasız olmaya başladı. Thanos’u birkaç kez imha etme girişimlerinden sonra Thane, God Quarry adlı yaşayan bir cehennemde hapsoldu.

3Tek İstediği Şey Kazanmak mı?

Herhangi bir kötü adam gibi, Thanos’un kazanmak ve başarılı olmak istediği varsayılır. Bununla birlikte, Marvel, Thanos’u öylesine güçlü kıldı ki, çizgi romanlar, onu herhangi bir şekilde, yenilebilir kılmak için bir yol bulmaya çalıştılar. Bu nedenle çizgi romanlarda, Thanos’un kaybetmeye yönelik bir bilinçaltı arzusu var. Thanos’un küçük bir kısmı kaybetmek ve yok olmak istiyor, belki de bu yüzden Death’e karşı saplantılı bir aşk besliyor.

2Evrendeki En Güçlü Canlı Thanos mu?

Thanos’un güçleri hakkında kilometrelerce uzunlukta bir liste oluşturulabilir. Hele ki Infinity Gauntlet’ı tamamladığında geriye çok az insan kalacak. Fakat bu Thanos’un yenilmez ve öldürülemez olduğu anlamına gelmiyor.

Thanos çetinceviz bir karakter ama çizgi romanlarda birkaç kez de olsa yenilmişliği var. Bunlara ek olarak Stan Lee, Galactus’un Thanos’tan daha güçlü olduğunu düşünüyor.

1Gerçek Adı Thanos mu?

2017 yılında Thanos #14’te Thanos’un orijinal doğum adı açıklanmıştı.

Hikayeye göre; Thanos, kendi yaşlı hali ile tanışıp  bağ kurmaya çalıştı ve Thanos’un gerçek ismi hakkında konuştular. Bu, Thanos’un annesinin oğluna vermesi gereken bir şeydi ama Thanos doğduğunda isim bile verilemeyecek kadar çirkindi. Thanos’un gerçek adı ise Dione.

Dione’nin de mitolojik bir temeli var. Roma tanrısı Venüs’ün annesi olmakla birlikte  su ve denizle ilişkilidir. Ancak, Thanos ve onun mitolojik anlamı, karakteri göz önüne aldığımızda  kulağa çok daha doğru geliyor.