Instagram, akıllı telefonunuz ile çektiğiniz videoları hızlandırmanıza imkan veren yeni uygulamasını Hyperlapse’i çıkardı. Bir hafta önce iPhone versiyonu çıkan Hyperlapse’i test etmeye karar verdik.

Gözümüze çarpan ilk şey, Hyperlapse kullanımı için herhangi bir üyelik ya da kayda ihtiyaç duyulmaması. Kameranızı kullanmaya başladığınız anda ekranın aşağı kısmındaki beyaz ikona tıklayarak kayıt işlemine başlıyor. Halihazırda çekilmiş videolar uygulamada kullanılamıyor; sadece Hyperlapse ile çekilen videolar time-lapse (hızlı çekim) formatına çevrilebiliyor.

Kaydı bitirdikten sonra uygulama çekilen videoyu orijinalinden altı kat hızlı şekilde oynatıyor. Ayarlar 2 kat hızdan 12 kat hıza kadar çeşitli seçenekler sunuyor. Görüntü kaydedildikten sonra uygulama tarafından Film Rulonuza saklanıyor. Aynı zamanda “Daha sonra düzenle” seçeneğiyle görüntü ileri bir zamanda işlenebiliyor. Ekrana dokunarak ilk çekilen görüntü ile orijinal videoyu karşılaştırabilirsiniz.

Bu uygulama aynı zamanda size videolarınızı Facebook ve Instagram da paylaşmanıza imkan veriyor. Sonuçtan memnun kalmazsanız videolarınızı ekranınızın sol üst tarafındaki çarpı işaretine basarak silebilirsiniz. Hyperlapse aynı zamanda videonun gerçek zamanı ile time-lapse (hızlı-çekim) süresinin zaman aralığını da size gösteriyor.

Benim denemelerim telefonu arabanın tutucusuna takıp yaptıklarımı içeriyor. Malesef kedimin videosunu çekerken üstüme atladığı sahneyi sizlerle paylaşmayı uygun bulmadım (:


Arayüz zaten çok basit, herşey yerli yerinde. Ses kaydı yok ve video kalitesi düşürülmüş. Buna rağmen Hyperlapse sıkıcı videolarınızı oynaması zevkli bir hale getirip hızlı çekim ile yaratıcılığınızı konuşturuyor.

Android işletim sistemi kullanan telefonlar için Hyperlapse bekleyenlere ise kötü bir haberim var. Instagram çalışanları Hyperlapse’in şu an için Android sisteminde çalışmasının mümkün olmadığını açıkladı. Bunun nedeni ise Hyperlapse’in videolarınızı stabil hale getirirken kullandığı bazı gyro ve kamera datalarına Google’ın henüz izin vermiyor olması. Google’ın bu verilere erişimi jet hızıyla açacağını düşünüyorum ama yine de Android versiyonunu görmemiz bir seneyi bulabilir.

iPhone sahibi okuyucularımız uygulamayı buraya tıklayarak indirebilirler. Aşağıda Instagram’ın yayınladığı tanıtım videosunu ve Instagram üzerinden seçtiğim ve benim çektiklerimden bin kat daha iyi timelapse örneklerini bulabilirsiniz.

 

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.