Bu hafta ilk olarak magazin dünyasında yankı bulan, fakat asıl etkilerinin teknoloji dünyasına sirayet ettiği bir olayla başladı. Kate Upton ve Jennifer Lawrence’ın da arasında bulunduğu ünlülerin, özel fotoğraflarının iCloud’tan çalınarak, internete sızdırılması bir kez daha iCloud’un ne kadar güvenilir olduğunu sorgulatmaya başladı. Fotoğraflar sayısız paylaşım sitesine yüklenirken, olayı geri almak ise artık imkansız hale geldi.

Fotoğrafları çalınan oyuncu Mary E. Winstead ise Twitter hesabından “Eşimle beraber çektiğimiz özel fotoğraları uzun zaman önce silmiştim” açıklamasında bulunurken; Ariana Grande’nin sözcüsü ve Victoria Justice de yayınlanan fotoğrafların kendilerine ait olmadığını ve sahte olduğunu açıkladı. Jennifer Lawrence’ın basın temsilcileri ise, yıldızın yayınlanan fotoğraflarının gerçek olduğunu doğrularken; bunun özel hayat yapılan bir saldırı olduğunu ve Jennifer Lawrence’ın çalınan fotoğraflarını yayınlayanların yargılanması için hukuki yollara başvurulacağını da ekledi.

Ünlülerin özel fotoğraflarının izinsiz yayınlanması ve gerçekliği de önümüzdeki günlerde konuşulmaya devam edecek bir başlık elbette. Ancak bilişim dünyasında,fotoğrafların “kendi PC’nizden daha güvenli” sloganıyla yola çıkan iCloud’tan hacker’lar tarafından çalındığı söylentisi konuşulmaya devam ediyor. Olayın diğer yüzünde, ünlülerin iCloud’u yeterince güvenlik önlemi almadan kullanmaları olabileceği de konuşulsa bile, kullancılarının güvenlik hakkındaki önyargısı oldukça zor kırılan iCloud’un, adını temize çıkartıncaya kadar olaydan olumsuz yönde etkilineceği açık.