Nuri Bilge Ceylan’ın 71. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışacak olan yeni filmi Ahlat Ağacı birçok sinemasever ve yönetmenin takipçileri için heyecan verici bir gelişmeydi. Ancak ne var ki başrolde yakın zamanda Ölümlü Dünya‘da performansına şahit olduğumuz ve genel olarak stand-up sahnelerinden bildiğimiz Doğu Demirkol’un olması bir yana, neredeyse üç günde bir çekimlerin geçtiği sahnelerden ziyade birbirinden farklı yeni afişlerin görücüye çıkması kafalarda bir hayli soru işareti bıraktı.

Cannes’daki gelişmelerin ardından sosyal medyada filme dair üç afiş paylaşıldı ve bunlar giderek yayıldı. Üç afiş de sanki Nuri Bilge Ceylan’dan üç farklı film geliyormuş izlenimi verse de özellikle Doğu Demirkol’un yüzünün kübik bir şekilde parçalara ayrıldığı ve kuvvetle muhtemel karakter derinliğinin sanatsal bir şekilde aktarılması açısından içlerinde ayrıksı bir tarafa sahipti. Ardından gelen 2.afiş ise gerçekten de festivalde yarışacak bir filmin tüm minimalliğini ve estetiğini aynı potada eritme potansiyelini taşıyordu. Dolayısıyla ilk afişten sonra hayranlarının yüreklerine su serpildi desek yalan olmaz. Ha ne var ki hemen ardından gelen 3.afiş o kadar kötü durmasa da ve başroldeki diğer isim olan Murat Cemcir’i merkeze taşısa da içten içe ”Acaba Mahsun Kırmızıgül filmde, ‘executive producer’ konumunda da haberimiz mi yok?’ dedirtmedi değil.

Afişler bu kadar hızla yayılıyorsa fragman da yakındır derken, sabah saatlerinde karşımıza çıkan 7 eksantrik afişi, aniden sosyal medyadaki ana sayfalarımızda görünce ‘Üstat sen naptın? demekten insan kendini alıkoyamıyor maalesef. Umuyoruz ki özellikle son gelen afişler, birtakım trollerin Nuri Bilge Ceylan’ı rezil etme maksatlı amatör çalışmalarından öteye geçmemiştir. Bazıları tam NBC tarzı kabul ediyoruz ama bazıları var ki filmi Ceylan’ın yapmadığını bilsek, metroda görülse şaşırılmayacak, otobüsün arkasında olsa bakılmayacak hatta dinlenme tesisinde satılan magnet olsa buzdolabına yapıştırılmayacak derecede korkunç afişler maalesef.

Filmin görsellerine, afişlerine ve birtakım detaylarına ulaşabileceğiniz bir veri tabanı da mevcut.

Video içeriklerin hepsi olmasa da bazıları ondan soruluyor. Arada post giriyor.