Cannes’da açılış konuşması yapan Christopher Nolan, yaptığı Batman üçlemesinin her filminin aslında farklı bir türde olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz haftalarda fragmanı yayınlanan 2001: A Space Odyssey’in yenilenmiş versiyonunun arkasında Christopher Nolan bulunuyordu. Ünlü yönetmen filmin 50. yılı şerefine hazırladığı yeni versiyonunun hem ilk gösterimini yapmak hem de konuşma yapmak için Cannes’daydı. Nolan yaptığı konuşma sırasında 2005 yılında başlattığı çok sevilen Batman üçlemesine de değindi.

Nolan’a göre yönettiği üç Batman filminden ilki olan Batman Begins, bir kahramanın yolculuğunu anlatıyor, Ra’s al Ghul bu filmde Bruce Wayne’in bir nevi akıl hocası gibi yer almıştı. Serinin çok sevilen ve gişede rekorlar kırmış olan ikinci filmi The Dark Knight, bir suç filmi olarak yer alıyor. Bunu terörist gibi gösterilmiş Joker karakteriyle daha iyi gözlemleyebiliyoruz. Üçlemenin son halkası olan The Dark Knight Rises ise bir savaş filmi, yine filmde Batman’in düşmanı olarak karşımıza çıkan isim Bane’in daha askeri yapısından dolayı bu detayı görebiliyoruz.

Christopher Nolan bu açıklamaları önümüzdeki Temmuz ayında The Dark Knight’ın 10. yılına girecek olmasıyla ilgili olarak yapmış olabilir, ama bir süper kahraman filminde bile bu kadar ince işlenmiş bir seriye sahip olmak aslında kendisinin ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu gözler önüne seriyor.

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti