Neredeyse bütün filmleriyle sinemada rekorlar kıran Disney’in Marvel filmleri ve Fox’un adı altında gelen filmlerinin gelecek yıllarda hangi projelerle beyaz perdeye geleceklerini, kesinleşenleri ve söylenti dahilinde olanları listeledik.

1. CAPTAIN MARVEL (PRODÜKSİYON SÜRECİNDE)

Ant-Man and the Wasp sonrası bizlerle buluşacak olan film aynı zamanda Avengers 4 için kilit bir noktada olmasıyla da öne çıkıyor. MCU’nun ilk kadın süper kahramanlı filmi olarak gelecek Captain Marvel 1990’lı yıllarda geçecek. Dünyayı galaksiye karşı koruyacak olan Carol Denvers’ı Brie Larson canlandıracak. Film 8 Mart 2019 tarihinde vizyona girecek.

2. BLADE (SÖYLENTİ)

2000’lerin başındaki doğaüstü aksiyon filmlerinin en sevilenlerinden biri olan Blade’i üç filmlik bir seride izleme şansı bulmuştuk. Eğer yenisi gelirse Marvel’ın henüz film evreninde değinmediği vampir ırkıyla bizi buluşturacak olan filme dair elimizde henüz sadece söylentiler bulunmakta ama Kevin Feige’ın sinematik evrene Blade filmi eklemek istediği biliniyor. Olası bir Blade filmi için diğer bir söylenti ise geçtiğimiz aylarda John Boyega’nın Marvel Stüdyolarına gitmiş olması ve bir ihtimal rol için görüşmelerde bulunmuş olması.

3. X-FORCE (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Deadpool 2 filminde kuruluşuna şahit olduğumuz X-Force, kendine ait bir filmle sinemalara gelmeye hazırlanıyor. Bundan sonra Deadpool filmi izler miyiz bilinmez ama yapımcı Simon Kinberg’e göre X-Men: Dark Phoenix ve New Mutants sonrası bir X-Force filmi çekilecek. Film için şu belirlenmiş bir tarih bulunmuyor.

4. MS. MARVEL (SÖYLENTİ)

Marvel gelecek sene başrolde ilk kadın süper kahramanlı Captain Marvel filmini çıkaracağını açıkladığından beri Ms. Marvel’ın da gelebileceği söylentisi yayılıyor. Çizgi romanlarda en son Kamala Khan karakteriyle kendine yer bulan Ms. Marvel MCU’nun kadın süper kahramanlı serisi için güzel bir devam filmi olacağı gibi aynı zamanda Captain Marvel’la yakın öykülerinin olması büyük bir artı getirecektir elbette. Kevin Feige’ın yine bir açıklamasında Ms. Marvel’ı gelecek film planları için düşündüklerini belirtmesi de filmin hayata geçeceğini düşündürten sebeplerden biri.

5. AVENGERS 4 (PRODÜKSİYON SÜRECİNDE)

Marvel’ın hakkında ser verip sır vermediği, çekimlerini büyük bir gizlilikle sürdürdüğü Avengers 4, geçen haftalarda izlediğimiz Infinity War’un devam filmi olarak karşımıza çıkacak. Yenilmezlerin bir kez daha Thanos karşısına çıkacakları filmde bu sefer fazladan Ant-Man, Wasp ve Captain Marvel gibi süper kahramanları da görme şansı elde edeceğiz. Avengers 4, 3 Mayıs 2019’da sinemalarda olacak.

6. FANTASTIC FOUR (SÖYLENTİ)

2015 yılında karakterler bir daha değiştirilerek tekrardan bir orijin hikayesiyle Fox’tan gelerek karşımıza çıkan dörtlünün filmi, gişede batarak devamının gelmeyeceğini garantilemişti, en azından Fox tarafından. Fantastic Four, çizgi roman evreninde birçok hikayede kilit konumda bulunmalarından dolayı 20th Century Fox’un Disney tarafından alınmasının tamamlanması durumunda Marvel’ın ilk olarak filmini çekeceği ekip olarak biliniyor. Karakterlerin haklarının Fox’da olmasından dolayı çizgi romanlarda git gide rolü düşürülen ekibin geçtiğimiz haftalarda yeniden başlayacağının haberinin gelmesi de yeni bir film ihtimalini güçlendiren sebeplerden. E ne diyelim bekliyoruz!

7. GAMBIT (HALA GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Simon Kinberg’ün yıllardır kesin çekeceğiz umudunuzu kesmeyin söylemlerinde bulunduğu ama artık vizyon tarihi ertelene ertelene çok da ümidimizin kalmadığı Gambit’in ise hala geliştirme sürecinde olduğunu söyleyebiliriz. 2014 yılında ilk duyurulduğunda başrolü alan Channing Tatum ise hala rolde bulunmaya devam ediyor. Gambit karakterini ise 2003’deki X-Men filminden beri görme şansımız olmamıştı, eğer Kinberg sözünü tutarsa gelecek sene 7 Haziran’da vizyona girecek.

8. BLACK WIDOW (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Evet Black Widow filmi geliyor ama hepimizin aklında tek bir soru var, bu kadar beklemeye gerek var mıydı? Shield ajanı olarak karşımıza çıkan Scarlett Johansson’ın canlandırdığı ajan Natasha Romanoff’u ilk defa 201o yılındaki Iron Man 2 filminde izlemiştik. Avengers üyelerinin bir bir orijin hikayelerini seyrettiğimiz dönem, Black Widow filmi gelmesi için de oldukça uygun bir zamandı fakat nedendir bilinmez Marvel bir türlü bu konu üzerine eğilmedi. Black Widow’un dahil olduğu 3 Avengers, 2 Captain America bir de Iron Man filmi izledik, karakteri artık neredeyse tanıyoruz, MCU’da neredeyse Phase 4 evresine geçildi ve anca karakterin kendi filmi geliyor. Artık ne kadar gerekli bilmiyoruz ama Disney şu aralar filme bir yönetmen aramakla meşgul.

9. DOCTOR STRANGE (SÖYLENTİ)

Söylenti yazdık ama çok büyük ihtimalle önümüzdeki yıllarda Doctor Strange filmi izleyeceğiz. İlk filmin sonunda izlediğimiz olay zaten bir devam filmine işaret ediyordu. İlk filmin senaristi Robert C. Cargill ise ikinci filmin hikayesinin hazır olduğunu açıkladı. Filmin tarihi ise şu an net değil.

10. X-23 (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Hepimizi gözyaşlarına boğan, ünlü çizgi roman Old Man Logan’dan yola çıkılarak uyarlanan Logan filminde X-23 ile tanışmıştık. Dafne Keen’in canlandırdığı karakterin ilk filmin devamındaki serüvenini seyredeceğimiz yeni X-Men spin-off’unun ne zaman geleceği bilinmiyor.

11. SPIDER-MAN: HOMECOMING 2 (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Peter Parker’ın lise yıllarından Spider-Man olması ile yaşadığı lise ile süper kahramanlık arasında denge kurmadaki zorluk, kendini Iron Man’e beğendirme çabası ve Avengers olmak için verdiği mücadeleyi anlatan ilk filmin elbette devamı gelecekti. Şimdilik Avengers 4’ü bilemediğimiz için devamında ikinci filmde Spider-Man’in neler yaşayacağına dair bir fikrimiz yok ama filmin 2019 yılında vizyona girmesi planlanılıyor.

12. GUARDIANS OF THE GALAXY VOL.3 (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Black Panther rekoru eline almadan önce Marvel’ın en çok kazanan filmi olan Guardians of the Galaxy’nin üçüncü filmi de Disney’in takviminde kendisine yer bulan filmlerden. Çizgi romanların şimdiye kadar göremediğimiz kozmik tarafını keşfetmemize olanak sağlayan serinin yeni filminin 2020 yılında seyirciyle buluşması planlanılıyor.

13. KITTY PRYDE (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Yeni bir X-Men spin-off’u şeklinde yer alacak olan Kitty Pryde’ın Deadpool yönetmeni Tim Miller tarafından çekilmesi planlanılıyor.

14. DARK PHOENIX (PRODÜKSİYON SÜRECİNDE)

X-Men serisine daha derin bir şekilde yaklaşacağı söylenen ve Jean Grey’in Dark Phoenix’e dönüşmesi sonrasında gerçekleşen olayları anlatacak olan film Chris Claremont’un klasiği Dark Phoenix Saga’dan uyarlanıyor. X-Men: Dark Phoenix, ilk başta bu senenin Kasım ayına girecek şeklinde planlanmışken, yeniden çekimler dolayısıyla aldığı erteleme sonucu 14 Şubat 2019 tarihinde vizyona girecek.

15. DOCTOR DOOM (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Fox’un 2015 yılında başarısız bir şekilde uyarladığı Fantastic Four filminde karşılaştığımız Doctor Doom, yine Fox tarafından kendi filminde bir daha anlatılacak. Victor Von Doom’un orijin hikayesi olarak yer alacak filmin gelecek sene içerisinde vizyona girmesi planlanılıyor.

16. THE ETERNALS (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Marvel sinematik evreninin artık Phase 4 ile beraber kozmik karakterlere de yönelmek istemesiyle gelecek olan The Eternals, Captain Marvel’ın ve Nova’nın ortaya çıkmasının ardından gelmesi düşünülüyor. The Eternals 1970’lerde Jack Kirby tarafından yaratılmıştı. Filmin geleceğini yine yapımcı Kevin Feige’ın açıklamalarından biliyoruz.

17. MULTIPLE MAN (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Yine X-Men spin-off’u olarak izleyeceğimiz filmlerden birisi de Multiple Man olacak. Fox tarafından çekilecek filmde Jamie Madrox’ı James Franco canlandıracak. Multiple Man, kendisinden birden çok adet oluşturabilme bir nevi kendisini kopyalama özelliğine sahip bir mutant olarak biliniyor. Filmin tarihi henüz netleşmedi.

18. SILVER AND BLACK (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Bu sefer Sony tarafından film haberimiz var. Firma Silver Sable ve Black Cat’in ortak bir filmini yapmayı düşünüyor. Filmin Gina Prince Bythewood tarafından çekilecek. Gaunt, Tarantula, Tombstone ve Chameleon gibi karakterlerin ise filmin kötüleri olması planlanıyor. Filmin gelecek sene vizyona girmesi bekleniyor.

19. THE NEW WARRIORS (GELİŞTİRME SÜRECİNDE)

Marvel Stüdyoları biraz daha genç kitleye hitap edebilmek adına çıkaracağı, Cloak and Dagger ya da Runaways gibi serilere benzer bir dizi olacak olan The New Warriors’ı da programına ekledi. Süper güçlere sahip gençlerin hikayesini anlatacak olan dizinin pilot bölümü aslında geçtiğimiz sene Kasım ayında çekilmişti fakat yayınlayacak olan kanal Freeform’un son anda program değiştirmesinden dolayı dizi 2019’a kadar ertelendi.