George R. R. Martin kendisinin de dahil olacağı, Game of Thrones evreninden hikayelerle karşımıza çıkacak olan yan diziler ve bir türlü bitirmediği son kitabı Winds of Winter hakkında açıklamalarda bulundu.

Bu sene Game of Thrones’un son sezonunun çıkmaması ve beraberinde açıklanan yan dizilerin gelecek olması biraz kafaları karıştırmıştı. Evrenin içerisinden hikayelerin nasıl, hangi kaynak kullanılarak anlatılacağı merak konusuydu. Geçtiğimiz günlerde ise bu hikayelerin George R. R Martin’in kendisinin tasarlayacağını öğrenmiştik. Bir yandan zaten kitapla uğraşıp diğer yandan nasıl dizilerle ilgileneceğini ise kendi blog’u aracılığıyla açıkladı.

Martin’e göre birincil önceliği hala Son of Ice and Fire serisinden gelecek olan kitap Winds of Winter, kitabı hala yazmaya devam ediyor, edecek. Bir yandan ise gelecek dizilerle de uğraşacak. Pilot bölümü HBO’nun sipariş ettiği, çekimlerine başlanacak olan yan dizilerden biri içinse, kesinlikle geçmişi anlatacak diyor ünlü yazar. Yani Game of Thrones dizisinden hiçbir karakteri bu dizide göremeyeceğiz. Hatta daha ötesi, bu dizi Song of Ice and Fire serisinden tam on bin yıl öncesini  anlatacak.

Bu yan dizilerin sayısına gelecek olursa Martin’in bunlar hakkında da söyleyeceği birkaç şey mevcut. Başta dört olarak planlayıp daha sonra beşe kadar çıkılabileceğini düşündükleri dizilerden birinden şimdiden vazgeçmişler bile. Yazısında şu an pilot bölümü hazırlanan dizi dışında kalan diziler içinse hazırlık aşaması devam etmekte olarak belirtiyor George R. R. Martin.

Her ne kadar yeni kitabı okuma zamanımızı ileriye alacak olsa da, belki de Andal’ların da gerisine gidip ilk insanların hikayesini görme şansı elde edebileceğimiz, White Walkers, Children of the Forest gibi ırkları daha yakından tanıyabileceğimiz yeni dizilerin hikayesinde serinin yaratıcısının bulunması oldukça güzel bir haber. Sizce dizinin bu derece genişlemesi nasıl bir fikir?