Samsung günün en çok konuşulan ve en iyi organize edilen şovunu düzenledi. Tabii Apple’dan teknoloji konusunda öğrenecekleri bir şey kalmamış olsa da organizasyon ve tanıtım konusunda öğrenecekleri daha çok şey olduğunu da tekrar gördük.

Note 4, Note 4 Edge, Gear VR ve Gear S’in açıklandığı etkinlikte yine Kore’de bile güldüklerini sanmadığım espriler ve alkışlatmaya yönelik cümleler, özellikle sırayla değil de büyük patron açıklasın diye etkinlik başında DJ Lee’nin bütün ürünleri baştan açıklaması etkinliğin tadını kaçırdı. Diğer yandan Korelilerin bize ne kadar benzediğini de görmüş olduk.

İşte Samsung’un Unpacked 2014 Episode 2’de açıkladığı ürünler:

Samsung Galaxy Note 4

Samsung alt kategori ürünü Galaxy Alpha sonrası ilk metal kasalı ürünü ile karşımızda. Çerçevesi berbat metale benzetilmeye çalışılan plastik yerine alüminyum ile bezenmiş ürünün arkasında yine deri desenli plastik bulunuyor. Videolarda harika görünüyor ve deneyenlerde harika olduğunu söylüyor lakin elimizde tutmadan bunu size söylemek zor. Buna rağmen deri görünümlü plastiğin çerçevesindeki çakma dikişin olmaması harika.

Note serisinde yapılan geliştirme sadece alüminyum kasa ile de sınırlı değil. Samsung S5’te gördüğümüz parmak izi okuyucu, kalp monitörü de Note serisine gelmiş durumda. Belki de size Note 4 aldıracak en iyi özelliği ise 5.7 inch Quad HD Super AMOLED ekranı ki bu 2560×1440 pixel çözünürlük demek. Bu haberi size yazarken kullandığım monitörden daha yüksek çözünürlüğe sahip bir telefon yani. (ya da phablet)

Samsung ayrıca S5 serisinden hatırlayacağımız 16 megapiksel kamerasını optik sabitleyici ile daha üst noktaya taşımayı başarmış. Selfie (özçekim) müptelaları da unutulmayarak 3.7 megapiksel kamera ve daha fazla ışık yakalamayı sağlayacak 1.9 diyafram ile mutlu edecek gibi görünüyor. Üstelik selfie kamerasında eklenen panaroma özelliği geniş grupları daha rahat yakalamanızı sağlayacak.

Samsung Note serisinin yıldızı S PEN yani kalemi için de bir çok geliştirme yapmış. Tek tuşla text seçebilmeniz, rahatlıkla istediğiniz görüntüyü yakalayabilmenizi sağlayan yapısı ve çizim yapanlar için arttırılmış basınç algılaması ile yine başarılı bir kalem uygulaması bizi bekliyor.

Bunlar dışında kalan en büyük özellik ise Samsung Note 4’ün multitasking yani aynı anda birden fazla uygulamayı kullanmanızı sağlayan özelliğini daha da kolaylaştırmış olması. Uygulamaları birden fazla boyuta indirip kolayca istediğiniz bölümü kaplamasını sağlayabiliyorsunuz. Üstelik 16 uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyorsunuz. Bilgisayarınız bu kadarını kaldırabiliyor mu? (:

Aşağıda Samsung Galaxy Note 4’ün tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

Samsung Galaxy Note Edge

Samsung yıllardır “etek altından” gösterdiği kenarı kıvrılmış telefonu sonunda tanıttı. Kıvrık kenarı nedeniyle daha az pil kapasitesi, üst tarafa taşınmış açma/kapama tuşu ve tamemen plasik yapıya sahip olması dışında özellikleri Samsung Galaxy Note 4 ile birebir aynı olan cihaz Samsung’un Note serisiyle başlattığı ya tutarsa modelinin bir parçası.

Samsung Galaxy Note Edge’in kıvrık ekranı şimdilik sadece kısa yollar, yahoo’dan çeşitli haberler, twitter güncellemeleri, saat ve Samsung uygulamaları için kısa yolları görmenizi sağlıyor. Samsung yazılımcıların geliştirmesi için SDK yayınlasa da şimdilik bu ekran biraz işlevsiz gözüküyor.

Kullananların telefonu tuttukları esnada yanlışlıkla kenarda kıvrılmış ekrana dokunduklarını görebilirsiniz ki bu günlük kullanımınız esnasında problemlere neden olacaktır.

Samsung_Galaxy_Note_Edge_1-0fb989ed5416606c

Samsung Gear S

Samsung’un iki yıl içinde çıkardığı 6. akıllı saati ile karşı karşıyayız. Bu bile aslında teknolojinin gelişmekte olduğu ve beklememiz gerektiğini söylüyor ama benim gibi Pebble sahibi ve Moto 360 için ön sipariş vermiş biri için bunu söylemek abes.

Bu akıllı saatin diğer saatlerden farkı ise çoğu zaman telefona ihtiyaç duymuyor olması. Samsung’un Android’e alternatif olarak geliştirdiği Tizen işletim sistemine sahip cihaz aslında başlı başına bir telefon. Samsung’un daha önceki akıllı saatlerinde gördüğümüz saati ve tarihi gösterme, hava durumu, haberler, fitness takibi ve kalp monitörü, uyarılar bu cihazda da korunuyor.

Cihazı farklı kılan faktör ise içine takacağınız sim kart ile saatin mesajlaşma, 3G ve telefon özelliklerine sahip olması. Tabii bu özellikler saatin kasasını epey büyütüyor.

Aşağıda Samsung Galaxy Gear S’in tanıtım videosunu bulabilirsiniz.

Samsung Gear VR

Samsung’un sanal gerçeklik dünyasına ilk girişi sağlayan cihaz bu konuda deneyimli Oculus ile birlikte hazırlanmış. Şuan için sadece Samsung Galaxy Note 4’ü içine takara çalıştırabildiğiniz cihaz sizi sanal gerçekliğe taşıyacak.

Kısaca anlatmak gerekirse cihaz telefonunuzu 2 metre ötenizde devasa bir televizyon varmış gibi gösteriyor. Şimdilik çok içerik bulamayacak olsanızda Samsung Marvel, IMAX, DreamWorks, Legendary, Cirque du Soleil, M-GO Advanced, Veve ve Protocol Zero ile yaptıkları anlaşmalarla cihazı aldığınız anda tüketmeniz için yetirli içeriği size sunmayı amaçlıyor.

Cihazı deneyenlerin deneyimine göre Note 4’ün muhteşem ekranı malesef Gear VR’ın görüntüyü işlemesi nedeniyle yeterince yüksek gerçeklik sağlayamıyor. Henüz teknolojinin geliştirme aşamasında olması da bizim size ürünü mutlaka alın dememizi engelliyor ama mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Wearing_Samsung_Gear_VRFotoğraf: Mashable
KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.