Kahve tüketimi Türkiye’de son beş yılda gözle görülür bir artış gösterdi. Eskiden, aynı sokakta iki bakkal açılsa, büyük rekabet gözlerdik. Şimdi, bir sokakta dört, beş tane “coffee shop” görsek şaşırmıyoruz. Üstelik hepsi, ağzına kadar dolup taşıyor bu “coffee shop”ların. Canı kahve isteyen, soluğu mahalle “coffee shop”unda alıyor. Filtre kahvesiz sabahlara uyanamıyoruz, nescafeye burun kıvırıyoruz. Çay demliklerinin boyunu bükük, ocakların üstünde. Sizin de çay demliklerinin boynu bükükse, “mahalle coffee shop”unuzu yüzüstü bırakmak gibi korkularınız da yoksa, bu sıcak günlerde serinlemek için kendi soğuk kahvenizi kendiniz yapın diye bulduk size MSA mezunu Alp Tuncer’in güzel tarifini. Şimdiden afiyet olsun.

MALZEMELER

Malzemeleri gözünüzde büyüttüyseniz yanıldınız. İşte bu kadar, soğuk kahvenizi yapabilmeniz bu iki malzemeye bakar. Yalnız dikkat bu tarif 4 içimliktir.

1 litre soğuk su
120 gram ince çekilmiş kahve çekirdeği

Kahve çekirdeklerini ve suyu bir sürahide karıştırın. Kahve çekirdekleri suyu çeksin ve aromalarını bıraksın diye 12 saat rahat bırakın,dinlensinler. 12 saat sabretmeyi başardıysanız, sabırla beklettiğiniz karışımı tel süzgeç ile başka bir şişeye ya da sürahiye süzün. Şimdi sıradaki süzme işlemi için hazır olun. Son işlem için, kahveyi muhafaza edeceğiniz sürahinin ağzına filtre kağıdı yerleştirin. Son kez süzün ki, hiç pütürcük kalmasın. Artık kahvenizi buzla mı, şekerli mi, sütlü mü nasıl içmek istiyorsanız, gerisi de size kalmış.