21st Century Fox’un hissedarları Disney’in 71.3 milyar dolarlık teklifini oy çoğunluğuyla kabul ettiler! Anlaşma onaylanırsa 20th Century Fox’un film ve TV stüdyoları, FX gibi kablolu yayınlar ve uluslararası kaynakların olduğu FOX’un büyük bir bölümünün hakları Disney’in eline geçmiş olacak.

Cuma günü New York Midtown Hotel’de yapılan 8 dakikalık özel görüşmede Disney ve Fox hissedarları bir araya geldi. Yapılan görüşmede Disney’in satın alım önerisi içerisinde yer alan 20th Century Fox’un film ve TV stüdyoları (X-Men, Fantastic Four, Deadpool, Ice Age, Planet of the Apes, The Simpsons, Predator vs.) , Star India, FX, Nat Geo, Hulu’nun %30’luk kısmı ve Comcast’in hedeflediği Sky’ın %39’luk kısmı konuşuldu. Haliyle anlaşma onaylanırsa tüm bunların Disney’in eline geçmesi bekleniyor.

Dolayısıyla Disney, FOX’un neredeyse hepsini satın almış durumda gözüyle ama hala anlaşmanın onayı için önümüzde uzun bir süreç var. Fox News ve Fox Sports hala Fox’un kendi bünyesindeki yayın kanallarından olduğunu da hatırlatalım.

Öyle görülüyor ki 1-2 seneye kadar Spider-Man (Sony) dışında tüm Marvel filmleri Disney’in elinde olacağına göre ilgili favori filmlerimizi sıralarken ”Yalnız o FOX’un!”, ”Bir dakika arkadaşım o Marvel filmi değil!” gibi yorumlara maruz kalmayacağız demektir. Şimdilik o kıstas geçerli tabi maalesef.

Video içeriklerin hepsi olmasa da bazıları ondan soruluyor. Arada post giriyor.

2 YORUMLAR