Netflix her gün kendi dijital platformu için içerik çıkarmaya devam ederken, Kendi adı altında yeni bir marka çıkarmaya hazırlanıyor ve bu marka da The Defenders’ın sonraki sezonunu riske atabilir.

Netflix,The Defenders, Facebook hesabını yeniden oluşturmaya başladı ve Marvel’in süper kahraman takımının gösterisinin ikinci sezonu olmayacağına dair güçlü bir ipucu vermiş oldu. Hesap düzenleme Facebook’ta bir fırtına başlatmış olsa da, düzenli bir sosyal medya stratejisi bu olayları az da olsa sakinleştirmiş gibi görünüyor.

The Defenders’ın ilk sezonu, Marvel Netflix gösterilerinin taç giyme ihtişamı olacaktı, 2015 yılında Daredevil’i piyasaya sürdüklerinden beri Marvel’in inşa ettiği her şeyin doruk noktasıydı. Ne yazık ki, raporlarla birlikte büyük bir başarı değildi. Bugüne kadar Marvel Netflix için en düşük görüntüleme rakamlarına sahipti. Yıldızlar bile, ikinci bir sezon olacağının pek olası olmadığını hissettiler.

Şimdi ise Netflix, “NX” markasının piyasaya sürülmesini duyurduğunda, yenilenme olasılıkları kitlesel bir düşüş gösterdi. Anlamlı olarak, eski Defenders Facebook sayfasını yeniden tasarlamaya karar verdiler. Adı NX olarak değiştirildi ve ” Sayfa Hakkında” yerine büyük bir güncelleme yaptılar, sayfada şu anda “süper, bilim-kurgu, fantastik ve ötesi her şeyi yaşamak için @netflix alanı” yazıyor.

Marvel Netflix şovları, sosyal medya pazarlamasındaki yenilikçi yaklaşımları ile tanınıyor ve Twitter hesapları aslında mümkün olduğunca karakterde kalmaya çalışıyor. Bu değişiklik oldukça önemlidir; Netflix’in artık The Defenders için orijinal içerik üretmeyle ilgilenmediğini şiddetle vurguluyor. Ancak, Netflix, yeni markasını desteklemek için sayfayı yeniden seçmeyi tercih etse de, 500.000 Facebook takipçisini kaybetme konusunda isteksiz davranıyor. NX 500.000 Facebook takipçilerine, reklamlarda veya tanıtımlarda herhangi bir para harcamadan yapılan güçlü bir ilk ulaşımı sağlamış gibi gözüküyor.

The Defenders hayranlarına iyi gelmeyen bu strateji, Marvel-Netflix süper kahramanlarının ve fantezi içeriğinin tamamını bağlayan bir diziye değil, belirli bir diziye ayrılmış olan  sayfaya abone olmayı seçtiler. Bu sayfaya şikâyetler gelmeye devam ediyor, ancak hangi sosyal medya gurubu çalışıyorsa oldukça akıllı olduklarını da söylemekte fayda var. Hali hazırda Daredevil’den, “Ben bunu henüz kazanmadığımı biliyorum, yine de değil, ama sen bana güvenmeni istiyorum, Foggy.” gibi bir gif paylaşmış olan sosyal medya sorumluları, hayranları kendi şartlarına göre eğlendiren bir paylaşım olsa da, hayranların gönüllerini tekrar kazanmaları epeyce bir vakit alacak gibi.

The Defenders için üzücü bir haber olsa da, pek de sürpriz değildi; Netflix’in hiç bir zaman yeni bir The Defenders sezonu için bir hareketde bulunmamıştı, bu yüzden bu tarz haberler sadece zaman meselesiydi.

Siz, Netflix’in sosyal medya hesabını bu şekilde değiştirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?