Sinemanın şairi olarak anılan, öykü anlatıcısı Kieslowski 35 yıla sığdırığı filmleriyle Avrupa’da auteur sinemanın nirengi noktarından biri oldu. Yalın üslübuyla kendini sevdiren Kieslowski, abartısız cümlelerle anlatmayı seçti hikayesini, karakterlerine asla tepeden bakmadı. Kimi zaman Polonya’nın sosyal gerçekliklerini belgeselle anlatmayı seçen yönetmen, kimi zaman kurmaca hikayeleriyle, toplumu ve insanın davranışlarını detaycı bir bakış açısıyla incelerken, kimi zaman ise toplumun ahlak kavramlarını acımasızca yerden yere vurdu. Hikayelerini anlatırken koruduğu kendine has üslubuyla auteur sineması yaratan Kieslowski’nin, mutlaka izleyin dediğimiz 5 filmi…

1. PERSONEL (PERSONNEL), 1976

Romek adında 19 yaşında bir gencin,  bir tiyatro kumpanyasında terzi olarak çalışmak için Varşova’ya gelerek, sahne arkasındaki gerçeklikle karşılaşınca hayal kırıklığına uğramasını anlatıyor Personel.

Personel

2. SONU YOK (BEZ KONCA), 1985

Avukatların meslek ahlaklarına ağır bir eleştiri getiren Sonu Yok, avukat kocası vefat eden bir kadının kişisel hikayesi ile genç br işçinin duruşmasını paralel ve çelişkileri yansıtacak şekilde aktarıyor.

No-End-1985 (1)

3.VéRONIQUE’İN İKİLİ YAŞAMI (LA DOUBLE VIE DE VéRONIQUE), 1991

Fransa ve Polonya’da birbirinden farklı yaşam süren iki genç kadın’ın, Veronique ve Weronika’nın hikayesini anlatıyor Kieslowski. Kan bağları olmayan ve hiç tanışmayan iki kadının birbirlerinin varlıklarını bir şekilde hissetmesi üzerine anlatılan bu hikaye; ruh ikizliği, mistisizm ve özlem üzerine olan bir başyapıt. 

The-Double-Life-of-Véronique

4.ÜÇ RENK ÜÇLEMESİ: MAVİ (TROIS COULEURS: BLEU), 1993 ; BEYAZ (TROIS COULEURS: BLANC), 1994 ; KIRMIZI (TROIS COULEURS: ROUGE), 1994

Yönetmenin Fransa Bayrağı’ndan esinlenerek çektiği üçleme, kardeşlik, yaşam , kader , intikam  gibi konular üzerine şiirsel bir anlatım sunuyor.

Three-Colors-Blue-1993

Three-Colors-White-1993

Three-Colors-Red-1994

4. DEKALOG (1989-1990)

TV için 10 bölüm çekilen ve On Emir’in bağımsız bir uyarlaması olan Dekalog, toplumların ahlaki kaygılarının üzerine gidiyor. Sıradan Varşova insanlarının hayatlarındaki günah tezahürlerinin getirdiği çelişkileri gösteren, yönetmenin mutlaka izlenmesi gereken eserleri arasında.

The-Decalogue

5. ÖLDÜRME ÜZERİNE KISA BİR FİLM (KRóTKI FILM O ZABIJANIU), 1988

Kieslowski’nin, idam ve adalet gibi kavramların üzerine gittiği  film, kışkırtıcı bir öyküsüyle Cannes Film Festivali Jüri Ödülü’ne de layık görülmüştü.

A-Short-Film-About-Killing-1988