Apple her zaman olduğu gibi muhteşem bir etkinlikle yeni “icat” ettiği ürünleri bizlerle paylaştı. Öncelikle bu ürünleri sizlere anlatıp, daha sonra merak etmediğiniz fikirlerimi sizlerle paylaşacağım.

i1

iPhone 6

Apple’ın yeni iPhone’u içerik olarak pek bir değişikliğe uğramamış olsa da sektör standardına yaklaşmış 4.7″ ekranı, artmış kontrast oranı ve çifte-piksel teknolojisiyle daha geniş açıdan görünebilmesiyle öne çıkıyor. Yeni A8 64-bit işlemcisi ve M8 hareket işlemcisi daha iyi performans sunuyor.

Apple sonunda inadından vazgeçip yıllardır özellikle Avrupa’da ve ülkemizde kullanılan NFC teknolojisini iPhone’unuza yerleştirmiş. İşi biraz daha öteye götürüp parmak izi sensörünüz ile ortak çalışmasını sağlamış. Fakat diğer NFC kullanan cihazlarda gördüğümüz gibi aldığınız anda heryerde kullanabileceğinizi sanmıyorum. Apple’ın ülke ülke anlaşma yapacağı bir sistem olarak anlatılıyor. Adına da Apple Pay denmiş.

Arka kamerada da ufak bir güncelleme yapılmış. Apple eklenen yeni sensör ile daha iyi fotoğrafları, daha kısa sürede çekeceğinizi iddia ediyor. Bunun dışında yavaş çekim moduna 60fps ve 240 fps’de eklenmiş. Tabii bu modları kullandığınızda görüntü kalitesinin düşeceğini tahmin ediyorum.

i2

iPhone 6 Plus

Apple’ın 5.5″ ekrana ve 1920×1080 çözünürlüğe sahip yeni telefonu iPhone Plus’ta dün Apple’ın etkinliğinde açıklanan ürünlerden biriydi. iPhone 6’da gördüğümüz gibi kontrastı arttırılmış ve daha geniş açıdan görünebilinmesi sağlanmış.

Note 4 gibi diğer cihazlarda gördüğümüz ekranı küçülterek kullanım kolaylığı sağlamak gibi özelliklerde iPhone Plus’ın yenilikleri arasında. Bana göre tek işe yarar özelliği ise IOS yani optik görüntü stabilizasyonu. iPhone 6 Plus’ın kamerasına eklenen bu özellik sayesinde fotoğraf çekerken kamera elinizin titremesine göre hareket ederek daha stabil fotoğraflar çekmenizi sağlayacak.

i3

Apple Watch

Uzun süredir muhteşem konsept Apple saatlerini izledikten sonra sonunda Apple kendi akıllı saatini tanıttı. Digital crown adını verdikleri saat düğmesi (başka bir ismi var mı?) ve dokunmatik ekranın dansı ile çalışan saat belki de Apple’ın dün açıkladığı en ilginç şeydi.

Aynı zamanda fitness cihazı olan Apple Watch, kalp monitörü ve hareket sensörleri ile geliyor. Yeni iPhonelar gibi iki boyutta gelen saatleri harika kordonlar tamamlıyor.

i4

Yorumlar

Açıkçası yıllardır büyük telefonların ne kadar kullanılamaz olduğunu anlatan, kullanılabilir en büyük boyut diye telefon tanıtan bir firmanın küçük modelini bile büyütmesi komik geliyor bana. Üstelik yıllardır piksel yoğunluğunda diğer firmalarla kapışsa da küçük modelinde 1920×1080’i yakalayamamış olması hayret verici. Tabii Apple ekosistemine dahil biriyseniz daha büyük iPhone sizi tatmin edecektir ama benim gibi zorunlu olarak ikinci telefonu iPhone olanlar için yenilemeye değmeyecek bir güncelleme oldu. Apple iki senedir bana iPhone 5’i güncellemek için geçerli bir neden vermiyor. Yeni iPhone’lar haftaya piyasaya çıkacak.

Apple Watch için çok heyecanlıydım. Aslında Moto 360 siparişi verdim bile, yani Apple Watch almayacağım ama Apple’ın getireceği yeniliklerin diğer üreticileri ve Google’ı zorlayacağını düşünmüştüm. Malesef hayal kırıklığına uğradım bu konuda da. Saatin dış görünüşü ve kordonları tatminkar olsa da kullanıcı arayüzü Steve Jobs’un ölümünden bu yana kötü giden sistemi en iyi anlatan şey olmuş. Bu arada unutmadan 2015’in başında çıkacağını da hatırlatayım.

Kısacası 3 yıldır olduğu gibi bu yıl da benim için hayal kırıklığı olan bir etkinlik oldu. (Mac OS ve iOS kooperasyon açıklaması dışında) Benim gibi Apple kısıtlamalarını sevmeyen ve arayüz tasarımından hoşnut olmayan biri için açıklamalar böyle görünüyor. Peki ya sizin düşünceleriniz neler? Yanlış düşündüğüm noktalar var mı?

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.