Tiramisu, bizim restoran ve cafelerimizde hatta pastanelerimizdeki adıyla tiremisu, tiramesu, tremiso, pek lezzetli ve belki de en ünlü italyan tatlısı, biz türklerin de devşirerek kendimize uydurduğumuz çiğ yumurta bazlı bir tatlı aslında. Biliyorum, çiğ yumurta duyunca pek çoğumuzun hoşuna gitmiyor iş. Bu yüzden de klasik türk usülü labneli muhallebi ile yapılana gidiyor eller ve gönüller. Ama bu çok kolay ve lezzetli tarifimizden sonra orijinale yakın ve güzel bi tiramisu yiyebileceğiz biz de.

Benim yumurtalı yapmamamın sebebi ise yumurta kokacak sanıyor olmam. Bu aralar yumurtadan o kadar uzaklaştım ki keklerin içinde bile kullanmayacağım elimden gelse. Kahvaltıda yemeyi falan bıraktım. Detaya inip sizi de yumurtadan soğutmadan tariften bahsedeyim.

Kedidili bisküvi, espresso, pudra şekeri, kakao, mascarpone peyniri ve krema ile yapılan bir tiramisu tarifi bu. Oldukça kolay, 10 dakika sürmeden hazırlanıyor ve 1 dakika geçmeden bitiyor. Pişirme yok. Espresso yerine koyu bir filtre kahve, türk kahvesi veya çözünebilir kahve de kullanabilirsiniz tabi ki ama imkan varsa espresso olsun. Mascarpone yerine labne olur mu derseniz o da olur ama keşke mascarpone ile yapıp labnenin o ekşiliğini almak zorunda kalmasanız. Mascarpone peyniri Migros, Macro ve Karfurlarda gördüm ben. Siz de yapabilirsiniz.


Ben tiramisuyu büyük kalıpta yapıp dilimlemek yerine kuplarda ve kaselerde yaptım.

 
TİRAMİSU

Malzemeler

  • 1 Paket Kedidili bisküvi
  • 1 paket (350-400 gr) Mascarpone peyniri
  • 1 paket (200ml) sıvı krema (tercihen tikveşli veya sütaş) (önceden soğutulmuş)
  • 3-4 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 1.5 çay bardağı ılık espresso+ 1.5 çay bardağı ılık su (veya koyu filtre kahve veya türk kahvesi, nescafe)Hazırlanışı

Kremayı çırpma kabında 3dk kadar krema kabarıp sertleşinceye dek çırpın. İçine pudra şekeri ve mascarpone’yi ekleyin ve tamamen karışana kadar tekrar çırpın. Şöyle bir kıvamı oluyor:

IMG_5710
 
Daha sonra kedi dili bisküvileri espressoya batırıp kuplara bir kat dizin. Üzerlerine bir kat krema ekleyin ve yayın. 1 kat daha ıslatılmış bisküvi dizip, yine krema ile kaplayın ve süzgeç yardımı ile üzerlerine kakao eleyin. 1-2 saat dinlenince kıvamı çok güzel oluyor ama biz hemen yedik, yine güzeldi =)
Afiyet olsun =)