Aktör, yönetmen, yazar, yapımcı ve aktivist George Clooney’nin 11 Ocak’ta düzenlenecek 72. Altın Küre Ödülleri’nde Cecil B. DeMille Ödülü alacağı açıklandı.

Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association), Ocak ayında yapılacak Altın Küre ödül töreninde Clooney’nin Cecil B. DeMille Ödülü’nü alacağını açıkladı. Birliğin başkanı Theo Kingma, ödülün George Clooney’nin “kamera önü ve arkasındaki katkılarını” kutlamak amacıyla verileceğini söyledi.

Clooney son olarak “Gravity” ve yazdığı – yönettiği – oynadığı vasat üstü “The Monuments Men” de beyazperde de yer alan Clooney, Disney’in bilim kurgu filmi “Tomorrowland” te rol alacak. Ayrıca kulislerde İngiltere’nin telefon-hackleme skandalı hakkında bir film yöneteceği söyleniyor.

53 Yaşındaki sanatçı “Syriana” filminde yardımcı oyuncu, yapımcılığını üstlendiği “Argo” filmiyle en iyi film Oscarlarının sahibi olmuş, ayrıca “O Brother, Where Art Thou?”, “Syriana”, “The Descendants” ve “Argo” filmleriyle Altın Küre sahibi olmuştu.

Sanat ve eğlence dünyasına katkıda bulunan sanatçılara verilen ödül daha önce de Anthony Hopkins, Robin Williams, Morgan Freeman, Gene Hackman, Jodie Foster gibi önemli sanatçılara verilmişti.

2014 yılında ise Woody Allen’a verilen ödül, Allen’ın törene katılmamasıyla çok konuşulmuştu.