Apple uzun süre konuşulan iPhone6 ve Apple Watch lansmanında, U2’nun yeni albümünün tüm iTunes kullanıcılarına ücretsiz dağıtılacağını açıklamıştı. Apple’ın dağıtmak için,  100 milyon dolar ödediği U2 albümü, herkesi beklendiği kadar mutlu etmese gerek, kısa zaman iTunes kullanıcılarının tepkisiyle karşılaşmaya başladı.U2 albümünü tüm kullanıcılarının cihazlarına otomatik yükleyen Apple’ın, promosyon hamlesi de böylece kabusa dönüştü.

U2’nun ‘Songs of Innocence’ albümünü cihazlarında görerek, albümü dinlemek istemeyen kullanıcılar için, Apple’ın hediyesi, kötü bir sürprize dönüştü, çünkü tüm uğraşlara rağmen albüm silinemiyordu. İOS platform ve sosyal ağlar kısa sürede şikayetlerle dolarken, Apple’ın promosyonu da geri tepti. 

U2’nin menajeri Guy Oseary de yaptığı açıklamada “Bu albüm Apple’ın hediyesiydi ve biri bundan hoşlanmazsa kolaylıkla silebilmeliydi.Biz sadece albümü olabildiğince çok insanla paylaşmak istedik. Eğer istemiyorsanız ve ihtiyacınız yoksa, silin” dedi.

Apple kısa süre içerinde, kullanıcılara nasıl sileceklerini bir anlatan yönergeyle birlikte bir araç yayınladı. Bu aracı kullanarak kolaylıkla silmek mümkün olsa da, promosyon Apple için de pek iyi reklam olmadı diyebiliriz.