Son zamanlarda sosyal ağlarla ilgili en çok tartışılan konulardan biri de sık sık gündeme gelen ayrımcılık kokan davranışlar. Facebook’un kısa bir süre öncesinde bir hastalık nedeniyle yüzünün yarısı diğer bir yarısına göre daha büyük görünen kullanıcısının profil resmini sildiğini ve haberlere taşındığını da hatırlayacaksınız. 

Assocations For Progressive Communications‘ın (APC) Kadın Hakları Programı tarafından yayınlanan “A+ for profits, F for women’s rights” başlıklı raporu da söz konusu sitelerin yaptığı ayrımcılıkları nesnel bir yöntemle göz önüne sere nitelikte. . Kadına yönelik şiddet konusuna dikkat çeken raporda, söz konusu 3 sitenin  kadına yönelik şiddet vakalarını tanımlama ve tasfiye raporlarının incelendiği belirtilirken, sitelerin sorumsuz tavırlarına da dikkat çekilmiş.

Rapora göre, 3 site de  halkla ilişkiler sorunu haline gelene kadar, konuyla ilgilenmiyor; konuda yeterinde şeffaf davranmıyor, insan haklarına kamusal bağlılık göstermiyor ve Kuzey Amerikalı ya da Avrupalı olmayan kadınların bakış açısıyla da ilgilenmeyerek belirli merkezlerin bakış açısıyla hareket ediyor. Tartışma yaratan raporu, söz konusu sitelerin ne kadar dikkate alacağı ise merak konusu.