Geçtiğimiz sene Tophane-i Amire’de açılan Miro sergisi büyük sevinçle karşılanmış ve sanatseverlerin akınına uğramıştı. Sergi henüz açıkken, koleksiyonun sahibi ARETE Sanat Galerisi eserlerin orijinal olduğunu belgeleriyle belirtip taahhüt etmesine rağmen Miro Vakfı’yla ARETE arasındaki anlaşmazlıktan dolayı sergi kapatılmış ve sergideki eserlerin oriijinalliği ise uzun süre tartışılmıştı.

Tartışmaların üzerinden yaklaşık bir yıl geçmişken, şimdi Miro nihayet orijinal eserleriyle birlikte “yeniden” İstanbul’da. Üstelik bu sefer Miro’nun aile koleksiyonundaki bazı yapıtları ve özel eşyaları da  ‘Joan Miro. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’ sergisinde yer alacak. Sergi bu anlamda aynı zamanda dünyada ilk olma özelliğini de taşıyor.

Sergide yer alan bir dizi belgesel ile de Miro’nun yaşamını, sanatına etki eden değişimleri ülkesindeki ve dünyadaki siyasi olaylara bakışını öğrenerek, eserlerine doğru bir bakış oluşturma imkanı da yaratılmış. Miro’yu sadece sanatçı kimliğiyle değil, insani yönleriyle de elen alan sergi, 1 Şubat’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

fft16_mf2443593