Gotham dizisi ilk açıklandığı günden bu yana karikatür ve Batman severlerin ilgisini çekti. Peki ilk bölümü izlerken gelecekte karşılaşacağımız karakterler dikkatinizi çekti mi?

Dizi, Batman’in geçmişi değil de daha çok dedektif James Gordon (Ben McKenzie) hikayesi üzerine yaratılmış. Televizyon yayınının yanı sıra sadece Netflix üzerinde bile hit olmayı ilk bölümüyle garantileyen dizinin ilk bölümünü izlerken bazı karakterler ve paskalya yumurtaları ilgimizi çekti.

DİKKAT: DİZİYİ İZLEMEDEN ÖNCE OKUMAYIN – SPOILER – İÇERİR!

İşte Gotham’ın ilk bölümünde kaçırmış olabileceğiniz 14 şey:

catwoman

Selina’nın Gözlüğü

Jim Gordon ve Bruce Wayne ilgiyi üzerinde toplamış olsa da ekranda ilk olarak beliren Selina Kyle (Camren Bicondova) oldu. Karakter Catwoman (Kedi Kadın) kostümünü ve mimiklerine sahip olmaktan uzun yıllar uzakta olmasına rağmen akrobatik hareketleri, hırsızlık sevgisi ve kedi ilgisi ile kendini eleveriyor.

bullock

Bullock’un İçkisi

Daha önce takip ettiğimiz Batman hikayelerinde de rastladığımız Gordon’un kirli partneri Harvey Bullock (Donal Logue) dizide daha farklı olarak karışımıza çıkıyor. Kirli polis Harvey, dizinin ilk bölümünde Jim Gordon’un hayatını kurtararak, Jim’in aynı zamanda güvenebileceği bir karakter oluyor. İçki ile yaşadığı aşk-nefret ilişkisi ise daha ilk bölümden yerini alıyor.

alfred

Daha Sert Bir Alfred

Güvenilir yardımcısı Alfred Pennyworth (Sean Pertwee) olmadan bir Bruce Wayne hikayesi anlatılamaz, fakat Gotham dizisi filmlerin aksine Alfred’i daha sert yönüyle ekrana getiriyor. Ailesinin ölümü üzerine Wayne’e başını dik tutmasını, insanların onu iyi görmesini sert bir şekilde öğütleyen Alfred bize Geoff Johns’un Batman: Earth One serisini hatırlatıyor.

Dizi Alfred’in eski asker karakterini daha önde tutacak ve Bruce Wayne’in gelişimindeki yerini daha ön planda tutacak gibi.

montoyaallen

Montoya ve Allen

Gotham gibi bir şehirde polisler de suçlular kadar tehlikeli. İlk bölümde karşımıza çıkan dedektif Crispus Allen (Andrew Stewart-Jones) ve Renee Montoya (Victoria Cartagena), Jim Gordon ve partneri Harvey Bullock hakkında şüphelenen iki polis olarak karşımıza çıkıyor. Montoya karakterini orjinal seriden Bullock’un partneri olarak hatırlayacaksınız. Christopher Nolan’ın Dark Knight üçlemesinde de önemli bir rol oynamıştı.

aubreyjames

Belediye Başkanı Aubrey James

Dizinin ilk bölümünde kısa bir süre görünen belediye başkanı Aubrey James (Richard Kind) de daha önce rastladığımız bir karakter. “Legends of the Dark Knight” serisinde Wayne ailesinin ölümü öncesi varolan karakter dizide Fish Mooney’nin klubünün önünde bulunan “arkanızı kolluyorum” posterleri ile derin bağlantıları olabileceğini gösteriyor.

sarahessen

Teğmen Sarah Essen

Gotham’ın ilk bölümünde en kısa rollerden birine sahip olan Sarah Essen (Zabryna Guevara) daha önce yayınlanan Batman: Year One serisinde Jim Gordon ile ilişkisi ile tanınıyor ve daha sonra karısı oluyor.

ednygma

Ed Nygma

Bunu kaçırmak çok zordu ama belki aranızda yemek yerken diziyi izlemiş olanlar olabilir. Gotham’ın en orijinal kötü adamlarından olan Ed Nygma, nağmı değer The Riddler – Bulmacacı (Corey Michael Smith) da polis şefliğinde yerini alıyor. Üstelik daha ilk karşılaşmalarında Gordon’un ilgisini çekmiş gibi.

harliquen

Harlequin’in Dansçıları?

Bu konuda pek de emin olduğumu söyleyememekle birlikte Gordon ve Bullock’un Fish Mooney’nin barına ilk gittiklerinde arkada dans eden kadınların kıyafetleri fazlasıyla Joker’in sevgili partneri Harley Quinn’i hatırlatıyor.

barbara

Barbara’nın Saati

Aynı anda Sarah Essen’in ve Barbara Kean (Erin Richards)’in oluşu işleri biraz karıştırabilir. Bildiğiniz gibi Jim Gordon’un nişanlısı olarak diziye giren Barbara, hem Gordon’un çocuğunun anası hemde Gotham’ın Batgirl’ü oluyor serilerde. Apartmanında Barbara’nın saati ise geleceğe dair bir ipucu…

grundy

“4th & Grundy”

Bullock, Martha Wayne’in kayıp incileri hakkında bir ipucu bulduğunda Jim’e buluşmalarını söylediği yer ““4th & Grundy”nin köşesi. Batman ve Superman dünyasına aşina olanlar kötü adam Solomon Grundy’i hatırlayacaklardır.

poisonivy

Poison Ivy

Yine kaçırmanızın zor olduğu bir başka detay Mario Pepper’ın aparatmanında Gordon ve Bullock’un karşılaştıkları genç kız. Ivy Pepper (Clare Foley) büyüp vatana millete hayırlı bir evlat olmak yerine Poison Ivy olacak. Ev bitkilerine olan ilgisi dikkatinizi çekmiştir. Üstelik bu sefer yapımcılar da resmi olarak açıkladı (: Tabii orjinal seride isminin Dr. Pamela Isley olduğunu hatırlıyor olabilirsiniz. Yaratcılardan Bruno Heller, bunun göreceğiniz bir çok değişiklikten en küçüğü olduğunu söylüyor.

komedyen

The Comedian (Komedyen)

Gotham ve Bruce Wayne’i konu alan bir dizi yaptığınızda espri yapan her karakter büyüteç altına alınacaktır. Bu nedenle Jon Beavers’ın Komedyen rolü ile karşımıza çıkması ilk bölümün bitmesini bile bekleyemedi. Fish Mooney’in klubünde küçük bir şov yapan komedyen, orjinal hikayeden “Öldüren Espri”yi yapıyor.

romaninuyarisi

The Roman’ın Uyarısı

Yine Batman: Yer One’dan tanıdık gelecek Carmine Falcone (John Doman) dizinin ilk bölümünün sonuna doğru karşımıza çıkıyor. The Roman olarak ekranlara gelen Falcone, Gordon’un babasına dair ipuçları verirken İtalyan köklerine bağlı kalacağını da anlamış oluyoruz.

Falcone’un sahneden ayrılırken söylediği “in bocca al lupo” yani “kurtun ağzında” lafı Gordon’a bir uyarı babında.

penguen-yuruyus-gotham

Penguen’in Yürüyüşü

Diziyi izleyenlerin hepsi Oswald Cobblepot (Robin Taylor)’ın Penguen olacağını anlamıştır. Bu lakabı daha önceki işvereninden alan Penguen’in dizinin sonunda yürüyüşünü gördüğümüzde işvereni Fish Mooney (Jada Pinkett Smith)’in ona yaptığı hasarı kısa da olsa daha net görebilirsiniz.

Peki bizim gözümüzden kaçan, sizin yakaladığınız bir şey oldu mu? Yorumlarda bizimle paylaşın!

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.