İngiltere’de bir deniz fenerine kurulan sistem sayesinde, kendini bin yıl boyunca asla tekrar etmeyecek bir beste çalmayı sürdürecek. 1999 yılında 31 Aralık’ta çalmaya başlayan beste, her şey yolunda giderse 31 Aralık 2999 yılına kadar çalacak.

Longplayer adı verilen cihaz,  Jem Finer tarafından 1995 Kasım ve 1999 Aralık ayları arasında geliştirilmiş. Longplayer tarafından çalınan beste ise elbette 1000 yıl süreyle bestelenen bir beste değil . Longplayer, 6 kısa müzik parçasını farklı kombinasyonlarla yeniden üretmek üzere geliştirilmiş. Cihaz bu sayede, asla kendini tekrar etmeden 1000 yıl boyunca çalmayı sürdürebilecek.

Cihazın geliştirilmesi sırasında Jem Finer’a eşil eden ve projeye önemli katkıda bulunan isimler ise say say bitmez. Ancak, proje yöneticisi  Candida Blaker, besteci Brian Eno, Müzik Direktörü John Keiffer, sanat yönetmeni mimar Georgina Livingston, Michael Morris, dijital ses sanatçısı Joel Ryan, mimar ve yazar Paul Shepheard ve  yazar ve besteci  David Toop’u es geçmek de olmaz. 

Besteyi çalan Longplayer sayacı  ise şu an biz bu yazıyı yazarken 14 yıl 276 gün 3 saat 51 dakikayı gösteriyor.

Longplayer from Longplayer on Vimeo.