Esin İris ismi size yabancı gelebilir ancak uzun bir süredir sesi kulaklarımızdaydı. Kaçak (Slogan Yok), Kolpa (Düşünme) ve Gökçe (5 Kuruş Yok) gibi isimlerin şarkılarına rap yaparak eşlik etmişliği var. Aynı zamanda da çok başarılı bir şarkı sözü yazarı. Kolpa’nın Hiç Bitmez Bu Masal şarkısını; Gökçe’nin Tuttu Fırlattı, Oh Olsun ve Ne Yapardım? şarkılarını, Keremcem’in Aptal Aşık’ını ve Koray Candemir’in Kalan Giden Benim’inin sözlerinin sahibi.

Her ne kadar şarkı sözü yazarı olarak değişik tarzlardaki insanlarla çalışsa da vokal olarak hep rap yaptığını duymuştuk. Geçtiğimiz haftalarda Sony etiketi ile çıkarttığı Yine Mavi albümünde ise ters köşe yaptı. Pop ve Balkan müziği karışımı yeni albümünde hareketli şarkılarda içiniz kıpır kıpır olurken bir anda slow şarkısında kendinizi kafayı cama dayamış uzun yol yolcusu gibi buluyorsunuz.

Albümün kendisinden önce gelen Bu Gece single çalışması yazı kasıp kavurdu resmen. Bütün radyolarda, müzik kanallarında sık sık denk geldik şarkıya. Yavaş yavaş konserlerine de başladığına göre artık sıra diğer şarkılarına da gelecektir, uzun bir süre Esin İris fırtınası eseceğini söylemek çok da yanlış olmaz yani.

esinirisicerik

Albümdeki şarkıların hepsi ayrı ayrı çok güzeller ama konserde dinlediğimden beri dilimden düşmeyen Özledim‘in yeri biraz ayrı. Zaten genel olarak ben gidip en depresif şarkılara sararım, eğer siz de benim gibi müzikte melankoli sevenlerdenseniz Özledim’in yanına Koray Candemir’in de eşlik ettiği Senin Şarkın‘ını da alabilirsiniz. Bunlar da kesmezse lansman konserine beraber gittiğim arkadaşımın 3 gündür dilinden düşmeyen Kışların ile devam edebilirsiniz. Hazır buraya kadar gelmişken Esin İris’in 18 yaşında yazdığı ve onun tabirine göre “Onunla birlikte büyüyen” Hayalleri Öldürdüm ve Olduğu Gibi ile bu melankoli yolculuğunu tamamlayabilirsiniz.

Ama siz daha hareketli bir şeylerin peşindeyseniz, yolda yürürken dinlediğinizde içinizdeki dans etme aşkını bastırabileceğinize de inanıyorsanız Neyse Ne ile hafiften omuz sallamaya başlayabilirsiniz. Bu hazırlık aşaması çünkü arkasından Bu Gece gelecek. Hadi bütün yaz duydunuz, bağışıklığınız artmış olabilir tabii artık ama Kötü Kötü Şeyler‘de nasıl yerinizde duracaksınız? Birazda Ege havası isterseniz hemen Kadeh ve Gam ve Figan yetişiyor imdadınıza.

Albüme Deezer, iTunes ve Spotify üzerinden ulaşabilirsiniz ama siz hala CD formatında albüm alan son bir avuç insanlardan biriyseniz bütün müzik marketlerde albümü bulabileceğinize eminim. Konserlerini, haberlerini takip etmek isterseniz de Facebook sayfasını beğenebilirsiniz.

Hazır albümü tanıtmışken lansman konserinden söz etmeden de geçmek olmaz tabii ki. Jolly Joker Balans’da yapılan lansman konserine ilgi oldukça fazlaydı. Daha önce Esin İris’in düzenli sahne aldığı Line’da bir kaç kere dinlediğim için zaten bir yoğunluk bekliyordum ama koca Jolly Joker’in Zincirlikuyu Metrobüs Durağı’na dönmesi benim beklentimin üstündeydi.

Esin İris’in sahnede sadece durup gülmesi bile konserden tatmin ayrılmam için yeterli aslında. Enerjisi çok güzel, sürekli gülen parıl parıl gözleriyle ışık saçıyor sahnede ve kesinlikle sahneye çok yakışıyor. Kurduğu grubun hepsinin de kesinlikle doğru tercihler olduğunu da söylemem lazım. Hepsi sahnede çok eğleniyor, her şarkıya çok içten eşlik ediyor, çalarken ruhlarını katıyorlar. Ne kadar süredir beraber çalışıyorlar bilmiyorum ama aralarındaki uyum gerçekten şahane, öyle “Paramı alır, çıkar çalarım” mantığında değil, hepsi şarkıları yürekten sahiplenmiş.

Konseri iki bölüm olarak vermeyi tercih etti, ilk bölümde albüm şarkılarını ikinci bölümde de uzun süredir sahnede çaldığı cover parçalara yer verdi. Cover konusunda da çok başarılı olduğunu söylemem lazım.

Son olarak şimdilik tek klip çekilen şarkı olduğu için Bu Gece ile kapatalım, diğerleri de size kalmış olsun.