Makarna herhalde dünyada seveni en yüksek şeydir. Ben “Makarna yemiyorum, sevmiyorum” diyeni henüz görmedim. Birbirinden farklı çeşitleri, şekilleri var ama aslında makarnayı makarna yapan en önemli silah sostur. Makarna sosunuzu eşsiz kılacak ufak bir iki tüyoya ne dersiniz?

makarna1

1. Ketçap
Makarnayı haşladıktan sonra üstüne ketçap sıkmayı biliyorsunuz peki ketçaptan sos yapmayı denediniz mi? Salça yerine kullanacağınız ketçap size farklı bir lezzet sunacaktır ama dikkat etmeniz gereken bir konu var kesinlikle acılı ketçaplardan kullanmalısınız çünkü normalleri tatlı olduğu için pek uymuyor. Elinizi korkak alıştırmayın,baharatları eklemeyi de unutmayın.

makarna2

2. Su katma
Eğer bir türlü kıvama gelmeyen sosunuzdan şikayetçiyseniz çeyrek çay bardağı su koyarak salçanızın topak topak olmasını önler ve eşit dağılmasını sağlarsınız. Su olarak makarnanın kendi suyunu kullanmanız ayrıca lezzet katacaktır.

makarna3

3. Margarin
Eğer sos yapmak istemiyorsanız, vaktiniz ya da malzemeniz sınırlıysa makarnayı süzdükten sonra yağlamak için tencereye geri koyun, istediğiniz miktarda margarin ya da tereyağını bütün olarak makarnaya atın ve karıştırmaya başlayın. Yağın makarna ile karışarak erimesi onu daha lezzetli yapacaktır.

makarna4

4. Sebzeler
Havucu ince ince rendeleyip kızartmanız şahane bir sos olacak. Aynı durum biberler için de geçerli. Biraz daha uğraşmaya hevesliyseniz közlenmiş patlıcan içini iyice açarak (varsa satırla, yoksa bıçakla sürekli olarak kesme işlemi) yapacağınız sos dillere destan olacaktır.

makarna5

5. Ton Balığı
Konserve ton balığını pişirmek aslında hiç kötü bir fikir değil. Yağda baharatlarla birlikte kavurabileceğiniz gibi acılı ketçap sosunuza da dahil edebilirsiniz.

makarna6

6. Makarna seçimi
Sosunuzun şahane olması makarnada aynı etkiyi yapacağı anlamına malesef gelmiyor. Öncelikle sosunuza göre makarna seçmenizde fayda var. Eğer hafif sulu bir sos yaptıysanız ve malzemeleriniz çok büyük değilse fiyonk ya da burgu makarnaları seçmelisiniz, yapıları sosunuzu tutacak şekilde olacaktır. Yoğun kıvamlı soslarınızda spagetti ya da fettucini seçebilirsiniz. İri doğranmış sebzelerle küçücük makarnaları servis etmek hiç akıllıca değil. Malzeme boyunuz büyükse de spagetti ve fettucini seçebilirsiniz.

makarna7

7. Makarna suyunda hile
Makarna suyunuzun içine süzerken çıkarabileceğiniz malzemeler atarak tadının daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Keyfinize ve sonrasında yapacağınız sosa göre seçimler yapmanızda fayda var tabii ki. Bir iki maydanoz ya da bütün soğan gibi malzemeler suyla beraber makarnanın içine girecek hafif bir lezzet olarak size yardımcı olabilir. Eğer işi daha da abartmak isterseniz bir tülbentinizi feda edip ıspanaktan pazıya, tat verebileceğini düşündüğünüz ama sonra ayırırken zorlanacağınız malzemeleri tülbente koyarak makarna suyuna atıp sadece tat vermelerini sağlayabilirsiniz.

makarna8

8. Biber Salçası
Domates salçasına alıştığımız için midir nedir sosunuza ekleyeceğiniz ufacık bir acı biber salçası bile tatta büyük değişiklik yapacaktır.