İstanbul Modern Sinema, Kino İstanbul tarafından İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğiyle İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ne ev sahipliği yapacak. 9-12 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin bu yıl ilki düzenleniyor.  İtalya’nın Bologna kentindeki film restorasyonı alanında dünyanın en prestijli kurumlarından Cineteca di Bologna’nın da resmi desteğiyle gerçekleşecek etkinlik, “Sessiz Sedası Geliyorlar” başlığıyla, sinemanın erken dönemine dair örnekler sunacak. Panellerle zenginleştirilen program, Şehir Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin bir de sürprizi var. Etkinlik kapsamında, Orson Welles’in uzun süre kayıp olduğu sanılan ve seyirciyle ilk defa 2013 yılında buluşan 1938 tarihli filmi,  Too Much Johnson seyirciyle buluşacak.

9-12 Ekim 2014

Kan / Sangue Bleu, 1914
Yönetmen: Nino Oxilia

İtalya (Celio Film) | 63’ | Renkli | DVD
Restorasyon: EYE Filmmuseum – Desmet Collection

*Mariann Lewinsky Sträuli’nin sunumu ile

sangue_bleu


Zengin ve soylu bir kadın, boşanma ertesinde hem çocuğunu hem de mal varlığını kaybederek bir kabarede çalışmak zorunda kaldığı film,  I. Dünya Savaşı öncesinin Avrupası’ndaki asalet, sınıf farkı, kadının toplumdaki yeri gibi konulara değinirken, “Annelik, kadının zorunlu görevi mi?” diye soruyor.

Kahrolsun Savaş / Maudite Soit La Guerre, 1914
Yönetmen: Alfred Machin

Belçika (Belge Cinema Films Pathe) | 48’ | Renkli |  DCP
Restorasyon: Belçika Kraliyet Arşivi ve EYE Filmmuseum

Photo0015

Film 1914’te (henüz I. Dünya Savaşı başlamadan önce) olası bir sınır çatışması ihtimaline karşı pilotluk eğitimi alan iki arkadaşın hikayesini anlatıyor. Savaşın çıkmasıyla iki arkadaşın mecburen ayrı saflarda yer alıp, birbirlerine karşı savaşmak zorunda kalması ve bu durumun ailelerinde uyandırdığı yankılar filmin ana temasını oluşturuyor. Film Askerin Babası filmini andırıyor.

Müzisyen: Ozan Tekin

*Elif Rongen Kaynakçı’nın sunumu ile

Sakıncalı Görüntüler / Perils Of The Pictures
(Seçki: 50 dakika)

Restorasyon: EYE Filmmuseum – Desmet Collection
Hazırlayan: Elif Rongen-Kaynakçı

“Sakıncalı Görüntüler” seçkisi yüz yıl önce, panayır ortamından yerleşik düzene daha yeni geçmiş sinemanın atmosferini yansıtıyor. Seçki, aynı zamanda görsel kültürün yaşamımıza getirdiği hazların yanı sıra sebep olduğu çeşitli endişelere de vurgu yapıyor.

Saksafon: Richard Laniepce, Akordeon: Tamer Karaoğlu, Cello: Burak Ayrancı

*Elif Rongen-Kaynakçı’nın sunumu ile

Too Much Johnson, 1938 

Yönetmen: Orson Welles
ABD  | 66’ | Siyah-beyaz  | DCP
Restorasyon: National Film Preservation Foundation, George Eastman House, Cineteca di Friuli, Cinemazero

orson-welles-film-restauriert-41-48216471

Orson Welles’in 23 yaşındayken çektiği ve geçtiğimiz yıl İtalya’nın Pordenone şehrinde bir hangarda bulunan sessiz filmi ”Too Much Johnson” ilk kez İstanbullu izleyicilerle buluşuyor. Uzun bir süredir kayıp olduğu düşünülen film, başarılı restorasyonuyla ilk kez İstanbul Sessiz Sinema Günleri’nde sizlerle buluşuyor.

*Nezih Erdoğan’ın sunumu ile

Dr. Caligari’nin Muayenehanesi / Das Cabinet des Dr. Caligari, 1920
Yönetmen: Robert Wiene

Almanya  | Murnau Stiftung  | 75’ | Renkli  |  DCP
Restorasyon: Cineteca di Bologna, Murnau Stiftung

Caligari_trio

Alman dışavurumcu sinemasının en temel yapıtı sayılan ve kimi eleştirmenlere göre ilk korku filmi Caligari, bu yılki Berlinale Film Festivali’nde dünya prömiyeri gerçekleştirilen dijital restorasyonuyla karşınızda… Dr.Caligari yerel bir karnavalda hipnotize ettiği uyurgezer Cesare vasıtasıyla geleceğe dair kehanetlerde bulunuyor ve gece yarısı cinayetleri  Cesare eliyle işlenmeye başlıyor.

Otlak: Bir Halkın Yaşam Mücadelesi / Grass: A Nation’s Battle for Life, 1925
Yönetmenler: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack  

ABD (Paramount Pictures) | 71’  | Siyah-beyaz  | DVD
Restorasyon: Library of Congress / Milestone Films

GRASS
Geçim kaynakları hayvancılık olan Bahtiyari kabilesinin, bugünkü coğrafyada İran’a denk gelen topraklara zorunlu göçünü konu alan sessiz bir belgesel. Film, Kürtleri konu alan ilk film olması üzerine tartışmalarla da son yıllarda gündeme geldi.

Müzik: Richard Einhorn

Charlie Chaplin Keystone’da / Charlie Chaplin At Keystone, 1914
ABD  | DVD | Restorasyon: Cineteca di Bologna, BFI ve Lobster Films

20. yüzyılın en ikonik kimliklerinden birinin doğmasına ve gelişmesine tanık olan bu sürece ait kısa filmlerden, Chaplin kısalarından oluşan iki seçki festivalde olacak. Beyoğlu sokaklarından görmeye alıştığımız Uninvited Jazz Band ise müzikleri yapıyor. Seçkiyi kaçırmayın!

Chaplin, Charlie (Circus, The)_01

Müzik: Uninvited Jazz Band

*Mariann Lewinsky Sträuli’nin sunumu ile