1965 doğumlu Robert Downey Jr. son 10 yılın en başarılı ve en ünlü aktörlerinden biri. Oscar adaylığı heykelcikle taçlandırılmasa da 1992 yılında Chaplin ile BAFTA ödülünü kariyerine ekledi. 1993 ve 2000 yılında da Altın Küre’leri kaptı.

Kariyerine 81 sinema filmi/dizi sığdıran oyuncunun aynı zamanda 1993 yılında yazarlığını yaptığı The Last Party adında bir belgeseli var.

Şimdi bu müthiş adamın kariyerinde zirve noktası diyebileceğimiz 5 filmine/karakterine bir yakından bakalım.

1. Efsanenin hayatı: Chaplin (1992)

Sinema tarihinin en önemli emektarlarından biri olan Charlie Chaplin’in hayatını konu alan filmdeki performansıyla gönlümüzde taht kurduğu bir gerçek. Bir kere hem Charlie Chaplin’i, hem onun hafızalara kazınmış Şarlo karakterini birlikte canlandırdı ve hem görsel olarak hem oyunculuk anlamında fazlasıyla tatmin edici bir performans sergiledi.

2. Zeki olduğunuz kadar küstahsınız da: Sherlock Holmes (2009/2011)

Sherlock Holmes karakteri kitaplarında nasıldır bilmiyorum ama sinemaya da televizyona da hep zeki ama ukala olarak yansıtıldı. Benedict Cumberbatch tarafından televizyonda canlandırılan Sherlock karakteri de çok başarılı ancak bir Robert değil tabii ki çünkü bu ukala karakterler Robert Downey uzmanlığı tıpkı bir sonraki maddede olduğu gibi.

3. İçi ukala Tony dışı sert adam: Iron Man (2008/2010/2013)

Belki de kariyerinin zirvesine çıkaran Marvel karakteri Iron Man’in kendisine ait 3 filimi var, 4. filmin anlaşması sağlandı ancak yılı henüz bilinmiyor. Ayrıca 2012 yılında başlayan Yenilmezler (Avengers) serisinde de yer alan karakterin ikinci seri filminde de kimse Iron Man’in içinde Robert Downey dışında birini görmek istemiyor. Belki de Marvel, karakterleri içinde oyuncu değiştirdiği anda en büyük tepkiyi Iron Man sevenlerden görür, o kadar bütünleştiler sinemaseverler için.

4. “Her rolün adamıyım bebeğim” filmi: Git Başımdan- Due Date (2010)

Sorumluluk sahibi, aklı başında, tek amacı doğum yapmak üzere olan karısına yetişmek olan Peter Highman, kariyerindeki en ters köşe karakterlerden biri belki de. Karakter oyunculuğu da çok başarılı olsa da herhalde “Ben tek tip oyuncu değilim” demek istemiş olacak ki kariyerinde böyle ters köşe roller de var.

5. “Ben aynı renkten sıkıldım” filmi: Tropik Fırtına – Tropic Thunder (2008)

Romantik komediden aksiyon filmlerine kadar pek çok tür filmlerde pek çok karakteri canlandıran Robert Downey’i bunlar da tatmin etmemiş olacak Tropik Fırtına filminde siyahi bir karakteri canlandırdı, tanımak imkansız.

Sizin en çok sevdiğiniz Robert Downey JR. filmi hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşın, listemize ekleyelim!