Aldolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi’nin yönettiği Nazi Almanya’sı döneminde işgal edilen sınırlar içerisinde yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin sistemli bir şekilde öldürülmesi tarihe Yahudi soykırımı olarak geçti. Sinema dünyasının da bu soykırıma yoğun ilgi gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Bazen karakterlerle sınırlı kalan bu ilginin daha da ötesine geçmiş ve tamamen bu soykırımı konu alan filmlerden beşini tekrar hatırlayalım bakalım.

5. Şeytanın Aritmetiği (The Devil’s Arithmetic)


Yahudi geleneklerini gönülsüz bir şekilde benimseyen Hannah, Yahudi bayramını kutlamak üzere annesi ve babasıyla birlikte Eva Teyze’yi ziyarete gider. Teyzesinden, amcasıyla ilgili soykırım hikayeleri dinleyen ve bundan pek de hoşnut olmayan Hannah, evin kapısını açtığında neye uğradığını şaşırır. kendini bir anda 1940’lı yıllarda Nazi Almanyası’nda bulur.

4. Hayat Treni (Train of Life)


Trenlerle toplanmaya başlayan Yahudi’lerin haberini alan bir köy kendi toplama trenini yaparak kontrol noktalarını atlatıp toplama kampına gitmekten kurtulmaya çalışmasını anlatan komedi/dram tarzı film. Konu ağır olduğu için komedisi aslında güzel oluyor.

3. Piyanist (The Pianist)


Yahudi soykırım filmleri içinde belki de en popüleri bu filmdir. Polonyalı bir piyanistin kamplara gitmekten kurtulup hayatta kalmaya çalışmasını konu alan 2002 yapımı film En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo Oscarlarını, Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül’ü, BAFTA’dan da En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerini aldı.

2. Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)


İlk yarısı romantik komedi tarzında giderken ikinci yarısı ise toplama kampında geçer. Guido, oğlu ve karısı ile beraber toplama kampındadır ancak oğlunu her şeyin bir oyun olduğuna ve tank kazanacaklarına inandırmış, onu her şeyden uzak tutmaya çalışır.  Filmin Oscar’dan, BAFTA’ya, David di Donatello’dan, Goya ödüllerine toplam 27 ödülü var.

1. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)


II. Dünya Savaşı, Nazi Almanyası. Oskar Schindler Almanya’ya iş kurmak amacı ile gelir. Fakat beş kuruşu yoktur. Kendi deyişiyle sunum yeteneği sayesinde birçok üst düzey Alman SS subayı ile dost olur. Bu sırada Yahudi Soykırımı başlamıştır. Schindler’in fabrikası artık getto kamplarındakilerin cennet kapısı olmaya başlamıştır. Schindler´in yardımcısı Itzhak Stern de bir Yahudidir. Stern, Schindler’in fabrikasının idaresini yürütürken, bir yandan da belgelerde yaptığı değişikliklerle birçok Yahudi’yi Alman savaş gücü için gerekli göstererek, fabrikaya alır ve toplama kamplarına gönderilmekten kurtarır.

Sonrasında, gettolardaki Yahudiler, Kraków’un güneyinde inşaa edilen Plaszow Toplama Kampına sürülür ve bu sırada Alman askerlerinin gettoları boşaltmasını bölgeye hakim bir tepeden izleyen Schindler, birçok Yahudi‘nin öldürülmesine tanık olur. Fakat, Stern’in de uyarılarıyla, özellikle Plaszow kampının komutanı Amon Göth başta olmak üzere, Alman subaylarıyla işbirliğine devam eder. Fabrika bir yandan kâr amacıyla çalışırken, Schindler bir yandan da mümkün olduğunca çok Yahudi’nin kurtarılması için çabalamaktadır.