İspanyol asıllı indie folk fenomeni Russian Red, 27 Kasım’da Babylon’da sahne alacak. 2007’den itibaren sahne almaya başladığı 60’a yakın konserle tanınmaya başlayan grup, 2008’de çıkarttığı ilk stüdyo albümü olan “I Love Your Glasses” ile beğeni kazanmış, 2011’de yayınladıkları Fuerteventura ile hayran kitlesini büyütmüştü. Bu yıl çıkarttıkları Agent Cooper ile beğeni toplamaya devam eden grup, şimdi de Garanti Caz Yeşili kapsamında İstanbul Babylon’da sahne alacak.

Russian Red’in hikayesi ise Hernández’in, İngiliz baba ve İspanyol bir anneye sahip olan Briant Hunt ile tanışmasıyla başlamış. Hernández, Hunt ile birlikte bir demo kaydını Myspace sayfasında yayınlamış ve kayıt 70.000’den fazla insan ulaşmış. İspanyol yapımcı Fernando Vacas, Hernández’in başarısını görmüş olacak ki, kendi markası olan Eureka altında bir albüm çıkartmayı teklif etmiş ve Hernández böylece ilk stüdyo albümü olan I Love Your Glasses’ı çıkartmış.

Russiad Red isminin hikayesi ise oldukça ilginç. Hernández’in grubunu oluşturduğu ilk zamanlar grubunun ismi yokmuş ve Hernández en iyisini bulmak konusunda bir takıntıya sahipmiş. Bir gün bir kızın dudağındaki ruj ilgisini çekmiş ve kıza rengini sorduğunda kız “Russian Red” cevabını vermiş. O gün Hernández bu ismin artık grubunun ismi olacağını biliyormuş.

Sizi Russian Red’in videosuyla baş başa bırakırken, grubun Habitación en Roma filminin soundtracklerini yaptığını ve  27 Kasım saat 21.30’da Babylon’da olacağını da tekrar hatırlatalım. Bu konser kaçmaz!