İlkokulda Plüton’u saymayı unutunca cetvelle elinize vuranları da olmuştur, “Evladım Plüton nerede peki hıı?” diyenleri de. Nitekim Plüton’u “en küçük gezegen, en uzak gezegen” diye aklımıza kazımak için çok uğraştılar haklarını yemeyelim.

2006’da  International Astronomical Union’ın Plüton’un rütbesini elinden alarak küçük gezegen olmaktan cüce gezegen olmaya indirdiği o günlerde, Plüton müfredattan bir anda çıkartılıp; Plüton’u saymayı unutmamız söylendi.

_proje2

Güneşe uzak diye mi, yoksa küçük diye mi dışlandığını anlamadığımız Plüton’un cüce gezegen sınıfına girmesine tam alışmıştık ki, yeni haber Harvard Üniversitesi’nden geldi. Astrofizikçiler ve öğrenciler toplaşmış Plüton’u tekrar gezegen ilan etmişlerdi. Olan Plüton’a oldu, aklı karıştı zavallının deyip, kaderimize razı olduk.

Şimdi Harvard’ın gerekli kurumlara yaptığı başvurunun sonucunu biz de heyecanla bekliyoruz. Eğer Plüton’un itibarı geri iade edilirse, biz de Plüton’u tekrar bağrımıza basıp, gezegen bileceğiz artık yapacak bir şey yok. Fen bilgisi dersi kitapları eski günlere geri dönecek mi bilemeyiz. Artık gerisini de müfredatı ayarlayan zatlar düşünsün.

planets_iau_big1