Serdar Ortaç şarkılarındaki derin felsefeyle her zaman bizi şaşırtmış ve daima bize hayatla ilgili bir şeyler öğretmiştir. Yüzyılın en ilham veren sanatçılarından olan Serdar Ortaç… Neyse bu kadar yeter. Ne de olsa yalanın dolanın da bir sınırı var. Ancak öyle bir çalışmayla karşılaştık ki, bu sefer gerçekten biz de şaşırdık. “Yar aynada güvendiğin ne, melek misin, gümüş söğüt dalı mı?” diye soran Serdar Ortaç ilk kez haklıydı. Bu dünya toprakları, estetik ve güzellik hakkında böylesine derin düşüncelere sahip olan Ortaç’ın haklılığına ilk kez tanık olmuştu.

Fotoğraf sanatçısı Scott Chassero’un, Original Ideal çalışması da adeta Ortaç’ın haklılığını kanıtlar nitelikte. Diğer taraftan Ortaç’ın  aynada kendine güvenen , kendini meleğe benzeten arkadaşa biraz haksızlık ettiğini de söylüyor çalışma. Çünkü aynada gördüğümüz kişi, aslında biraz da kendimizi görmek istediğimiz kişi oluyor. Beynimiz algı yeteneği sayesinde, bilinçaltımızın sesini dinliyor ve insanın aynaya baktığında görmek istediği ideal görüntüsünü yaratıyor. Serdar Ortaç bu noktada sevgilisine de biraz fazla yükleniyor. Suç kızda değil ne de olsa, kızın bilinçaltında.

Scott Chasserot da Orginal Ideal projesinde portresini çektiği her bir insanın fotoğraflarının photoshop yardımıyla 50 farklı versiyonunu yaratmış. Beyin dalgalarını ölçen bir cihaza bağlanan adaylara, kendilerine ait 50 farklı fotoğraf gösterilmiş ve cihaz yardımıyla pozitif ve negatif tepkileri ölçülmüş. Böylece adayların beyni tarafından seçilen en ideal halleri ortaya koyulmuş.

Bakın Serdar Ortaç’ın yareni de aynaya bakınca kendini nasıl görüyor?

a

b

c

d