Son 10 yılın hem edebiyat, hem sinema dünyasında fenomen olan Harry Potter serisi hala büyük bir kitleye sahip. Sürekli hakkında teoriler, alternatif sonlar üretilmeye devam eden seride kullanılan büyülü nesneleri tekrar hatırlamak ister misiniz?

Büyülü Paralar

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı bölümünde yer alan nesne Harry Potter yönetiminde İhtiyaç Odası’nda çalışan Dumbledore’un Ordusu ile haberleşmede kullanılıyordu. Gerçek Galleonlar’ın üzerinde bulunan ve parayı yapan cincüce seri numaraları yerine buluşma gün ve saatleri yazıyor, tarih değiştiğinde de ısınarak sahibini uyarıyordu.

Çığırtkan

Ron_Weasley's_howler tumblr_lpa3cjuZjz1qbnlsu

Bir mesaj iletmek için kullanılan çığırtkanlar zarfın yüz şekli alarak mesajı sesli bir şekilde okumasından oluşuyor. Mesajın içeriğine ve yazan kişinin ruh haline göre ses tonu da değişiyor. Örneğin Sırlar Odası bölümünde Ron’un, babasının arabasını almasına kızan annesi Ron’a bir çığırtkan yollamıştı ve bu çığırtkan mesajı bağırarak ve kızgın okumuştu. Ruh emicilerden kurtulmak için kuzenin yanında Patronus büyüsü yapan Harry’e gelen okuldan atıldığı haberi çığırtkan tarafından sakince okunmuştur. Çığırtkanlar mesajı okuduktan sonra kendisini parçalar, bu yüzden mesaj sadece bir kere dinlenebilir.

Görünmezlik Pelerini

cloak-books-scientists-harness-harry-potter-invisibility-cloak-technology-video

Harry Potter’a babasından kalan pelerin hemen hemen bütün serilerde kullanılmıştır. Görünmezlik pelerini sadece kişinin görünmesini önler, onu yok etmez. Dolayısıyla duvarlardan geçme gibi özellikler vermez ve kullanan kişi pelerinin içindeyken dokunabilir, çarpabilir. Pelerin Gösterme Büyüsü ya da Kamaştırma Büyüsü ile normal pelerin haline getirilir. Kedi ve yılan gibi koku ve duyma algısı gelişmiş canlılar pelerin kullanılırken görmeseler bile varlıklarını hissedebilirler. Ruh Emiciler’in görme duyusu olmadığından ve insanların umutsuzluklarına göre hareket ettiklerinden dolayı pelerin onları etkilemez.

Ayrıca Harry Potter’ın pelerini Ölüm Yadigarları’ndan biridir ve üç Ölüm Yadigarları’nda elinde sadece kendi soyuna bırakmak için pelerini tutmuştur.

Püfür

tumblr_m04j9yHaq11r0ratto1_500

Dumbledore’un kendi icadı olan çakmak şeklindeki alet yanan ışığı çeker ve ya yanmayan lambaya ışık verir. Harry Potter’ı Dursley Ailesi’ne bırakmak için geldikleri gün Privet Sokağı’nı karartmak için Dumbledore tarafından kullanılmıştır. Daha sonra Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Deligöz Moody’e Harry Potter’ı Grimmauld Meydanı’na götürmesi için Dumbledore tarafından ödünç verilmiştir.

Dumbledore öldüğünde püfürü Ron’a miras bırakır. Ron horkuluğun etkisiyle Harry Potter ve Hermione’yi terk ettiğinde onları tekrar bulmak için püfürü kullanır. Sadece ışık vermekle kalmaz ve Hermione’nin sesini duyup çıkan ışığı takip ederek ikisini bulur. Serinin Yazarı Rowling püfürün Ron’a miras kalmasını “Onun, Harry Potter ve Hermione’ye göre daha çok yol gösterilmeye ihtiyacı var.” diyerek açıklamıştır.

 

Düşman Camı

Sahibinin düşmanlarını yakınlıklarına göre odağın içinde ya da dışında gösteren ayna şeklinde bir camdır ancak bütün karanlık bulucular gibi yanılabilir. Eğer camdaki yansımaların göz akını görebiliyorsa aynı odada oldukları anlamına gelir.

Dürüstlük Dürterölçer

Gizlenme büyülerini ve büyülü nesneleri ortaya çıkaran alettir. İlk defa Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda ortaya çıkmıştır. Voldemort’un dönüşünden sonra arttırılan güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak kullanılmıştır. Son olarak Ron, Harry Potter ve Hermione horkuluklardan birini çalmak için Gringotts’a gittiğinde görülmüştür.

Hatırlatıcı

tumblr_lqu3o5vUam1qk9furo1_500

Bir şey unutulduğunda kırmızı bir dumanla dolan, normalde şeffaf olan bir küredir. Sahibinin neyi unuttuğunu hatırlatmaz. İlk kez Felsefe Taşı bölümünde Neville’e büyük annesi tarafından gönderildiğinde görülmüştür. Ayrıca Malfoy’un uçma dersinde küreyi atmasıyla peşinden giden Harry Potter böylece McGonagall tarafından keşfedilip Quidditch Takımı’na katılır. Sınavlarda kullanılması yasaktır.

Gösterici

tumblr_n9xxio5BfK1sbj5p7o1_500

Görünmez mürekkep ile yazılmış yazıları görünür yapmak için kullanılan bir tür silgidir. İlk kez Hermonie tarafından Tom Riddle’ın günlüğündeki yazıları görmek için Sırlar Odası bölümünde kullanılmıştır.

Sır Seziciler

Bir sırrı ya da yalanı bulduğunda titreyen, televizyon antenine benzeyen bir karanlık bulucudur. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda İdare Katı’na gelen ziyaretçiler üzerinde kullanılır. Her karanlık bulucu gibi o da yanıltılabilinir.

Melez Prens bölümünde Hogwarts’ta artan güvenlik önlemleri kapsamında okula karanlık nesne sokulmaması için Argus Filch tarafından bütün öğrenciler sır seziciler ile aranmıştır. Sır seziciler aşk iksiri hariç bütün lanetleri, gizlenme büyülerini ve nazarları bulabilir çünkü aşk iksiri karanlık değildir.

Sinsioskop

İlk olarak Azkaban Tutsağı’nda Harry Potter’a 13. yaş gününde Ron tarafından hediye verilmesiyle görülür. Tepesinde dönen bir cam vardır ve sahtekarlık olması durumunda sesler çıkararak bildirir. Yanı başınızda güvenilmez birisi bulunması ve ya yakınınızda gizli bir şeyin yapılması durumunda ses çıkarır. Ron’un faresi Scabbers, animagus kılığındaki Peter Pettigrew  nesneyi sürekli harekete geçirir.

Çok özlü iksir ile Deligöz Moody kılığına giren Barty Crouch Jr. sürekli susmayan sinsioskop için bozuk demiştir. Son olarak Ölüm Yadigarları bölümünde Hermione tarafından Harry Potter’a hediye edilir ve saklandıkları yerlerde gözcülük etmek için kullanılır.

Weasley Aile Saati

Weasley's_clock

 

Weasley Aile üyelerinin nerede olduklarını gösteren saattir. Saatin üstünde bilinen yerler; Ev, okul, iş, yolda,kayıp,hastane, hapishane ve ölümcül tehlikedir. Kitapta bu tip bir saate sahip olduğu bilinen tek aile Weasley Ailesi’dir. Filmde ilk kez Sırlar Odası bölümünde Ron, Fred ve George, Harry Potter’ı kaçırmak için gittikleri Privet Sokağı’ndan döndüklerinde görülür.

Ölümcül Tehlike göstergesi saat kadranında 12 olması gereken yerde bulunur. İlk beş kitapta aile üyelerinin durumlarına göre gösterge değişirken altıncı kitapta tüm kollar Ölümcül Tehliye’yi işaret etmektedir. Arthur Weasley’e göre bu durum Voldemort’un dönmesi nedeniyle herkesin ölümcül tehlikede olmasından kaynaklıydı ancak başka kimsede bu saatten olmadığı için bu teoriyi doğrulayamadılar.

Tükürenbilye

Misket ve petanka benzer bir oyundur ancak oyunda kaybedilen bilye eski sahibine tükürük saçabilir. Kitaplarda sıkça oynanan bir oyundur.

Sihibaz Santrancı

Wizard's_Chess

 

Oyuncuların taşlara gidecekleri kareyi söylemesiyle ve taşların hareket etmesiyle oynanan oyunda taşlar yerini alacakları taşları parçalar ya da sürükleyerek oyun masasından atar. Felsefe Taşı bölümünde önce Harry Potter ve Ron arasında normal boyutlarda oynanan oyun, bölümün sonunda gerçek boyutlarla felsefe taşının saklandığı odaya gitmek için oynanır. Hermione, Harry Potter ve Ron eksik taşların yerine geçer ve oyunu Ron yönetir. Atın yerine geçen Ron, oyunun kazanılması için kendisini feda eder ve Harry Potter şah mat yaparak oyunu bitirir.

Dönem sonunda 4. sırada olan Gryffindor puanlarında Ron’un bu oyunu için de puan verilmiş ve bölüm kupasını Gryffindor kazanmıştır.

Arco Toys, oyundaki gerçek boyut ve şekillerde, hareket eden bir Harry Potter Chess oyunu çıkartmıştır.

Ateş Kadehi

3762080

 

Harry Potter ve Ateş Kadehi bölümünde geçen Üçbüyücü Turnuvası’nın başlangıcında kullanılan ağaçtan yapılmış bir kupadır. Turnuvaya katılmak isteyen şampiyon katılımcılar için adil bir seçim olması için kullanılır. Aday olmak isteyenler adını yazarak ateşe atar ve verilen süre içinde yazılan isimlerden her okulu temsil edecek bir katılımcı ateş kadehi tarafından seçilir. Seçim yapılmadan önce normalde mavi olan alev kırmızıya döner ve kağıdı atar.

Üçbüyücü turnuvası tehlike içerdiği için koyulan yaş kuralı için ateş kadehi etrafına Dumbledore tarafından bir yaş çizgisi çekilir.

Gryffindor’un Kılıcı

tumblr_lrktndHHJY1qfpbifo1_500

Cincüce yapımı olan ve kabzasında kırmızı yakut bulunan kılıçtır ve yok edilemez. Hofwarts’ın dört kurucusundan biri olan Godric Gryffindor’a aittir. Sırlar Odası bölümünde Harry Potter’ın Basilisk’i öldürmesi için Dumbledore’un Ankası tarafından getirilen Seçmen şapka içinden çıkmıştır. Kılıç kendisini güçlü yapan her şeyin gücünü çektiği için Basilisk zehrini de içine çekmiştir ve Voldemort’un üç horkuluğunu yok etmede kullanılmıştır.

Cincücelere göre kılıç Godric Gryffindor tarafından çalınmıştır ancak Rowling internet üzerinden yaptığı açıklamasında kılıcın çalınmadığını, bunun cincüce Griphook’un büyücülere olan güvensizliğinin ürünü olduğunu söylemiştir.

Gryffindor kılıcı ona ihtiyaç duyan Gryffindor öğrencilerine görünür ve kaybolur. Dumbledore vasiyetinde kılıcı Harry Potter’a miras bırakmıştır ancak hem tarihi eser olduğu için, hem Dumbledore’a ait olmadığı için, hem de nerede olduğu bilinmediği için Harry kılıca sahip olamaz. Ron’un terk etmesinden sonra Severus Snape’in yolladığı patronusu takip eden Harry Potter buzun altında kılıcı bulur.

Kılıç, son bölümde başka bir Gryffindor öğrencisi olan Neville Longbottom’a gelir ve horkuluklardan biri olan Nagini’yi kılıçla öldürür.

Felsefe Taşı

1- Sorcerer's Stone

Nicolas Flamel adında bir simyacıya ait olan taşın özelliği tüm metalleri altına çevirme gücüne sahip olması ve ölümsüzlük iksiri yapımında kullanılmasıdır. Voldemort’un eski gücüne kavuşmak için istediği taş Dumbledore tarafından Nicolas Flamel’in izniyle yok edilmiştir.

Seçmen Şapka

sorting-hat-gif

 

Hogwarts’a davet edilen öğrencilerin hangi bölümde okuyacağına karar veren şapkadır. Hogwarts’ın 4 kurucusunun isimlerini alan bölümler; Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw ve Slytherin’dir.

Şapka, öğrencinin kafasının içine bakaran en uygun yerleştirmeyi yapar. Cesaret, zeka, karakter gibi bütün kriterleri değerlendirir ancak öğrencinin isteğini de göz önünde bulundurur. Horkuluklardan biri olan Harry Potter’ın içinde Voldemort’tan parça gören Seçmen Şapka, onu Slytherin’e yerleştirmek ister ancak Harry Potter’ın isteğiyle anne ve babasının bölümü olan Gryffindor’a gönderir. Harry’nin Slytherin’i istememe sebebi Slytherin’in bütün karanlık büyücülerin çıktığı bölüm olmasıdır.

Seçmen şapka, Godric Gryffindor’a aittir, bu yüzden Gryffindor Kılıcı Seçmen Şapka içinden çıkar. Eskiliğinden ötürü yamalı, yıpranmış ve kirli görünür. Her açılış seçiminden önce şiir okur. Yaklaşmakta olan tehlikelere uyarılar olduğu gibi her bölüm için kısa tanıtımlarda da bulunur.

Kelid Aynası

53944ef636714a3367f9cf5a

 

Felsefe Taşı bölümünde Harry Potter tarafından bulunan efsanevi bir aynadır. Üzerinde “erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi” (Sana yüzünü değil ama kalbindekini gösteririm) yazar. Dumbledore’a göre dünyanın en mutlu insanı aynaya baktığında olduğu gibi kendi yansımasını görür. Ayna, bakan kişinin kalbindeki en ümitsiz hayallerini gösterir. Harry Potter, anne ve babasını yanında görürken, Ron okul birincisi olduğunu ve Dumbledore’un elinden Quidditch kaptanı olarak kupa aldığını görür. Aynanın önünde çokça zaman geçiren kişilerin bilgeliklerine rağmen çıldırdığı bilinir.

Dumbledore aynaya baktığında kendisini çorap örerken gördüğünü söylemiştir. Herkes kitap hediye ettiği için hiç çorabı olmadığından yakınır ancak kitabın son serisinde bütün ailesini canlı ve mutlu gördüğü anlaşılmıştır.

Bu ayna aynı zamanda Felsefe Taşı’nı korumak için alınan son önlemdir. Aynada görünen felsefe taşı sadece onu kullanma maksadı olmayana verilir.

Moody’nin Sihirli Bavulu

Moody's_Trunk

 

 

Deligöz Moody’e ait bavuldur. Yedi kilidi vardır ve her nesne türü bölmesinde ayrı bir kilit vardır. Nesnelerin önemine göre yerleştirilen bavulda en değerli bölme yedinci bölmedir. 10 metre derinlikteki bölmede Barty Crouch Jr. gerçek Moody’i saklamaktadır. Diğer bölümlerde Moody’e ait görünmezlik pelerini ve değişik karanlık bulucular vardır.

Düşünseli

pensieve

 

Anıları tekrar izlemek için kullanılan taş bir kaptır. Beyinden asa yardımıyla çıkarılan anılar düşünselinde tekrar gözden geçirilir. Voldemort’un yok edilmesi için Dumbledore tarafından toplanan bütün anılar düşünselide tekrar tekrar izlenir ancak anıların üzerinde oynamak da mümkündür. Horace Slughorn zamanında öğrencisi olan Tom Riddle ile yaptığı konuşmayı utancından değiştirmiştir ve Melez Prens bölümünde Harry Potter bu anının gerçek halini elde etmek için Dumbledore tarafından görevlendirilir.

Düşünselini herkes kullanabilir. Düşünseliye akıtılmış anıda, anın içine düşülür. Herhangi bir müdahale yapılamaz hatta orada olduğu bile fark edilmez, sadece izler.

Düşünseli son kez Voldemort’un ağır yaralayıp bıraktığı Snape tarafından gerçekleri öğrenmesi için gözyaşlarının akıtılmasıyla kullanılmıştı.

Hermione’nin Çantası

tumblr_m85rvdDnng1rtuw6eo3_500

 

Voldemort’un güçlenmesiyle karanlık bir döneme girilmiştir. Bill ve Fleur’un düğününden önce Hermione tarafından hazırlanan çanta bakanlık düştüğünde saklanmaları için hemen hemen bütün ihtiyaçlarını içerir. Hermione’nin çantasının içinde çadır, kıyafetler, iksirler, otlar, boş iksir şişeleri gibi bir çok şey bulunur.

Süpürgeler

tumblr_mo5y2tABgG1rc7921o1_500

 

Hemen hemen bütün büyücülük ve cadı filmlerinde geçen süpürge tabii ki Harry Potter serisinde de önemli bir yer tutar. Öğrenciler birinci sınıfta uçuş dersleri almaya başlar. Pek çok marka ve modelde süpürgeler vardır, hepsi yeterliliğine göre değişir. Örneğin küçük büyücüler için sadece bir kaç karış yukarı kadar uçabilen süpürgeler olduğu gibi aile boy, oturma odası ve bagajı olan pahalı süpürgeler de mevcuttur. Uçan halıların yasak olması sebebiyle en çok tercih edilen büyücülük malzemelerinden biridir ancak yastık büyüsüyle bile konforlu değildir.

Süpürge Harry Potter dünyasında sadece ulaşım aracı olarak kullanılmaz, Quidditch adında, Amerikan futboluna benzer bir hayali oyunun da temelidir.

Harry Potter’ın kendi aldığı süpürge dışında ilk süpürgesi McGonagall tarafından ilk Quidditch maçı öncesi hediye edilen Nimbus 2000’dir. Quidditch maçında kırılan Nimbus 2000’in yerine Sirius tarafından hediye edilen Ateşoku’nu kullanmaya başlar. Ateşoku dünyadaki en hızlı süpürge özelliğini elinde bulunduran Nimbus 2001’i geçmiş ve en hızlı süpürge olmuştur.

 

Bay Weasley’in aracı

tumblr_m9y2sgG6dF1rr1imao1_500

 

Muggle hayranı olan Arthur Weasley tarafından sonradan büyülenen Ford Anglia araçtır. Görünmez olabilir, küçük boyuna rağmen bütün Weasley ailesini içine alabilir. Araba ilk kez Sırlar Odası bölümünde önce Harry Potter’ı kaçırmak için sonra da kaçan Hogwarts Ekspres’i yakalamak için kullanılır. Hogwarts’a kadar arabayla giden Harry ve Ron görünmezlik motorunun bozulmasıyla büyücülük dünyasını tehlikeye sokar ve okuldan atılma tehlikesiyle karşılaşır ancak bölüm başkanları McGonagall ve Dumbledore sadece ceza vermekle yetinir ancak 7 muggle arabayı uçarken gördüğü için Arthur Weasley’e bakanlıkta soruşturma açılır ve bunun için annesi Ron’a çığırtkan yollar. Araba aynı zamanda örümceklerden kaçmaya çalışırlarken de Harry Potter ve Ron’a yardıma gelir.

Uçuş Tozu

d

Ignatia Wildsmith tarafından büyücülerin ulaşım ve haberleşmesi amacıyla bulunan parıltılı tozdur. Kullanacak büyücü eline tozdan alır Uçuş ağına bağlı şömineden birine girip bağlantılı diğer şöminelerden birinin adını söyleyip tozu atarak kullanılır. Büyücülerin anahtarlarla ve süpürgelerle uğraşmaması için icat edilmiştir. Sadece  aleve başını sokarak konuşmak istediği kişinin bulunduğu şömineye ulaşabilir ve böylece haberleşmek için de kullanılabilinir.

Hogwarts Ekspresi

tumblr_mhpqx9cOD11rkq9nlo1_500

Londra-Hogwarts arasında sefer yapan ve öğrencileri okula götüren trendir.

Hızır Otobüsü

The-Knight-Bus-gif-harry-potter-30802458-500-208

 

Zor durumdaki cadı ve büyücülerin taşınmasını sağlayan sihirli, üç katlı, mor renkli Regent tipi yolcu otobüsüdür. Çok hızlı gider, mugglelar tarafından görünmez. Ani fren yapma ve dar yerlerden geçerken daralma özelliğine sahiptir. Süpürgeden hızlı ancak anında varış sağlayan yöntemlerden yavaştır (Uçuş tozu, cisimlenme) Otobüs ücretlidir, sıcak su, diş fırçası gibi hizmeter de ekstra ücrete tabidir. Sabit bir rotası yoktur, isteğe göre istenen yere gider.

Anahtarlar

5889154

 

Basit nesnelerin Portus büyüsüyle dönüşmesinden oluşturulur. Belirli noktalara gitmek için kullanılır ve o noktaya gitmek isteyen kişinin dokunmasıyla kişi oraya taşınır. Mugglelar tarafından fark edilmemeleri için basit nesneler anahtar olarak kullanılır. Yeteri kadar denemeyen kişiler yere kapaklanırken tecrübeli kişiler yavaş ve ayaklarının üzerine inebilir.

İlk olarak Ateş Kadehi bölümünde geçmiştir. Voldemort’un eski gücüne kavuşması için Harry Potter’ın kanına ihtiyacı vardır ve Üçbüyücü Turnuvası Kupası Crouch Jr tarafından büyülenerek Voldemort’un babasının mezarlığına bir anahtar yapılır. Cedric burada Kılkuyruk tarafından öldürülür. Voldemort ilk defa kendi bedeninde görülür ve Harry Potter ile Voldemort ilk kez burada savaşırlar.

Zaman Dönüştürücü

tumblr_inline_n8h21090zh1s8wp3s

Azkaban Tutsağı bölümünde görülür. Hermione’nin yıl boyunca bütün derslere girmek için kullandığı bir zaman yolculuğu aracıdır. McGonnagall tarafından hediye edilmiştir: Hermione zaman döndürücüden Ron ve Harry Potter’a bile bahsetmez. Şahgaga’nın idamını, Peter Pettigrew’in kaçmasını ve Sirius’un tekrar Azkaban’a gönderilmesini engellemek için Dumbledore önerisiyle kullanılır.

Yokedici Dolap

tumblr_miotqoqwgl1s3wmk7o1_500

 

İkiz dolaplardan birine giren diğer eşinden çıkar. Ölüm Yiyenler’in Hogwarts’a girmesi için eşi Dragon tarafından onarılmıştır.

 

2wcle1t

Susturucu Tüy

Üzerinde kopyaya karşı bir büyü bulunan kalemdir.

Kan Tüyü

i-must-not-tell-lies-o

Umbridge tarafından öğrencilere ceza vermek için kullanılan işkence kalemidir. Mürekkep kullanmadan kağıda yazılan yazı, yazan kişinin etini keserek yazıyı eline yazar.

Tez Tekrar Tüyü

tumblr_ltrqzalpwF1r1efel

Gazeteci Rita Skeeter tarafından kullanılan yazma kalemidir. Söyleneni hoşlandığı şekilde çevirir ve hikayeyi dramatikleştirir.

Kazan

tumblr_m34bqqHasX1r2yci4o1_250

İksirler için kullanılan nesnedir. Pek çok çeşitte ve büyüklükte olabilir. Öğrencilerin birinci senelerinden alması gereken malzemeler arasındadır. Her Hogwats öğrencisi en az bir kalaylı kazana sahip olmak zorundadır.

Çapulcu Haritası

large

 

Harry Potter’ın babasının okuduğu zamandan kalma haritadır. James Potter, Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew tarafından öğrenciyken yapılmıştır. Hogwarts’taki gizli geçitleri, bütün yolları gösterdiği gibi kimin nerede olduğunu da gösterir.

Harita boş bir parşömel olarak görünür. Kullanmak isteyen kişi asasıyla “Tüm ciddiyetimle yemin ederim ki hayırlı hiçbir düşüncem yok.” demesiyle Mösyöler Aylak, Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak, Sihirli Muziplik Sanatçılarının Yardakçıları Gururla Sunar: Çapulcu Haritası yazısı çıkar ve harita kullanılmaya hazır olur. İhtiyaç Odası ve Sırlar Odası haritada görünmez ayrıca animagus değişimi, çok özlü iksir değişimi ya da görünmezlik pelerini haritayı yanıltmaz. Haritanın boş haline dönmesi için “Muziplik Tamamlandı” denilmelidir.

Fred ve George artık ihtiyaçları kalmadığı için haritayı Harry Potter’a verirler. Onlar da Filch’in el koyduğu nesnelerin bulunduğu çekmeceden almıştır. Parolayı bilmeyen biri haritayı kullanmaya çalıştığında perşömelde hakaret yazıları belirir. Öğretmen olarak okula geri dönen Lupin Harry Potter’dan Sirius’un onu bulmasını engellemek için haritayı almıştır ancak okuldan ayrılırken ona geri verir.

Asa

tumblr_lnh50m80sR1qbpvffo1_500

 

Öğrencilerin sahip olması gereken malzemelerin başında gelir. O olmadan büyü yapmak çok zordur. Asalar hem silah hem de araç olarak kullanılır. Bazı iksirlerin yapımında da asa gereklidir. Büyücü büyük bir suç işlediğinde asa ortadan ikiye kırılır ve tamir edilmez ancak Hermione Harry Potter’ın asasıyla lanet büyüsü yaparken asası kırılmıştı ve Harry bunu Mürver Asa ile onarmıştır.

Asalar, Asa İlmi’ne sahip kişiler tarafından yapılır. Asalara uygun ağaçlardan yapılır (Porsuk, Abanoz, Çobanpüskülü, Asma gibi) ve dipten uca bir telek yerleştirilir (Anka kuşu tüyü, tekboynuz yelesi, ejderha yüreği gibi) Bütün büyücüler asalarını Ollivander’daki asa dükkanından alır. Asa ustası sattığı bütün asaları hatırlar ve asaların sahiplerini bilir, ayrıca gösterilen asanın yapısının yanı sıra sahibiyle ilgili değişiklikleri de söyleyebilir.

Asalar sahiplerini seçer, Harry Potter kendi asasını bulana kadar pek çok asa denemek zorunda kalmıştır. Aynı teleğe sahip asalar birbirleriyle savaştıklarında bağlanır. Bu iki asa sahipleri birbirini yaralayabilir ancak öldüremez. Voldemort ve Harry Potter’ın asası Dumbledore’un Anka Kuşu’nun  tüyüne sahip olduğu için Voldemort Harry’i öldürmek için başka asa arar. Önce Ölüm Yiyenler’in asalarına başvurur ancak sonra Dumbledore’a ait olan Mürver Asa’yı arar. Mürver Asa ölümün kendisi tarafından yapılmış ve üç kardeşe verilmiş üç nesneden biridir bu yüzden de en güçlü asadır.

Asaların sahipleri değişebilir. Bir büyücü ya da cadı yenildiğinde ya da asası zorla alındığında asanın sadakati değişebilir ancak bir düello olmadığında asanın sadakati konusunda net bir bilgi olmaz. Bunu ancak asa ustaları anlayabilir. Expelliarmus büyüsünde alınan asaların sadakati değişmez.

Asa aynı kimlik yerine de kullanılabilinir ve son yaptığı büyü tespit edilebilinir.

530df246a4f5a06865000097

Siz de sahip olmak istediğiniz sihirli nesneleri yorum yaparak bize söyleyin.