Yeni işletim sistemi, telefon, tablet ve oturma odası cihazıyla Android’in yeni jenerasyonu hazır. Dün Google, sessiz sedasız yeni ürünlerini ve işletim sistemini resmi olarak duyurdu.

ANDROID 5.0 LOLLIPOP

Anroid L kod adıyla bilinen işletim sisteminin yeni versiyonunun isminin Android 5.0 Lollipop olacağını açıklayan Google, yazılımcılar için yeni geliştirme paketinin 17 Ekim’de hazır olacağını söyledi.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich’ten beri 4.1, 4.3 ve 4.4 versiyonlarını görmüştü. Google’ın yeni versiyonu 5.0 yapması işletim sisteminin ne kadar değiştini anlamamızı istemesinden kaynaklanıyor. Yeni tasarım, uygulamaların daha hızlı çalışmasını ve daha az pil harcamasını sağlayan yeni altyapı ve 64-bit işlemci desteği en önemli özelliklerinden.

İsmin daha önceki Google tatlılarına göre kulağa daha kötü geldiğini düşünüyorum. Siz de düşünceleriniz yorumlar vasıtasıyla bizimle paylaşın lütfen. Aşağıda Google’ın Android L için isim aradığı tanıtımı izleyebilirsiniz (:

GOOGLE NEXUS 6

Google, her zaman diğer Android işletim sistemli telefon üretenlere örnek olacak cihazları bizlerle tanıştırmıştır. Fakat bu sefer neredeyse Motorola Moto X’i alıp, ekranını 5.96″‘e çıkartım Qualcomm Snapdragon 805 işlemcisini içine takıp bize sunmuş.

Büyük ekranlı telefonlardan hoşlanıyor olabilirim veya olabilirsiniz, lakin 6″ bir telefonun da çok büyük olduğuna inanıyorum. Nexus 6’ın kontratsız fiyatı Amerika’da $649 olacak. Türkiye’de bir gün satışa çıkması durumunda 2.2200 TL civarında bir fiyatı olacağını tahmin ediyorum ki bu da geçmiş Nexus’lara göre çok yüksek bir fiyat.

GOOGLE NEXUS 9

HTC, Nexus Dünyası’na geri döndü. Anroid işletim sistemli ilk telefonun sahibi HTC, tekrar bir Nexus ile karşımıza çıkıyor. Bu sadece HTC için değil NVIDIA için de bir geri dönüş. Çünkü Nexus 9, NVIDIA Tegra K1 işlemcisi ile ilk 64-bit Androidli cihaz olacak.

Şahsi fikrim Google’ın tabletin boyutunu büyültmesinin doğru bir adım olduğu yönünde. Nexus 7 güzel bir cihazdı lakin günlük kullanım için çok küçük kalıyordu, Nexus 10 ise çok büyük. Google’da benzer bir düşünce içinde olacak ki ikisinin arasında bir rakamda karar kılmış.

GOOGLE NEXUS PLAYER

Android’in TV versiyonunun ilk ürünü Nexus Player’da Google’ın açıkladığı ürünler arasında yer alıyor. Asus tarafından üretilen bu cihaz televizyonunuza Android cihazınızdan Chrome browserınıza kadar herşeyi aktarmanızı sağlayacak. Cihaz telefonunuzu elinize almadan kullanmanız için bir uzaktan kumanda ve oyun oynamak istediğinizde yanınızda olacak bir gamepad ile geliyor (opsiyonel).

Türkiye’de Android TV’nin sağlayacağı hangi özellikler açık olacak tam emin değilim. Lakin $99’lık fiyatı sadece Chrome ve Android cihazı televizyona aktarmak için bile harika.

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.