Dün akşam saatlerinde Apple, iPad ve Mac serileri ile ilgili yeni ürünlerini açıkladı. Apple’ın açıkladığı iPad Mini 3, iPad Air 2, iMac Retina 5K, Mac Mini ve OS X Yosemite ile ilgili tüm bilgileri sizin için derledik.

ipadair2

iPad Air 2

Açıklanan en ilgi çeken ürün iPad Air 2 oldu. 6.1 mm’lik inceliği, iPhone 6 Plus’ta gördüğümüz 8 megapixel kamerası ve gerliştirilmiş ön kamerası ile yeni iPad sahneye çıktı.

Parmak izi algılayıcı ve daha hızlı, geliştirilmiş wifi/3g ile güçlendirilen iPad Air 2; 16GB, 64GB ve 128 GB’lık modelleri ile piyasaya çıkacak. $499, $599 ve $699’lık İpad Air 2’leri gümüş, altın ve uzay grisi renklerinde alınabilecek. Ön siparişler bugün başlıyor, teslimatlar ise haftaya.

ipadmini3

iPad Mini 3

Dün yapılan açıklamalarda en çok hayal kırıklığı yaratan ürün iPad Mini’nin yeni versiyonu oldu. Sadece parmak izi algılayıcı eklenen ürün iPad Air 2’de olduğu gibi 16GB, 64GB ve 128GB’lık modelleri ile piyasaya çıkacak. Fiyatları $399, $499 ve $599 olan iPad’ler gümüş, altın ve uzay girisi renklerinde alınabilecek. Ön siparişler iPad Air 2’de olduğu gibi bugün başlıyor, teslimatlar ise haftaya yapılacak.

imac5k

iMAC

iMac, yeni Retina 5K çözünürlüğü ile yenilendi. 1080p ekrana göre 7 kat daha fazla piksel yoğunluğuna sahip 27″ ekran 5120×2880 çözünürlüğünde olacak. Bir çok teknolojik geliştirmeye sahip iMac, düşük enerji tüketimi, daha da inceltilen çerçevesi, geliştirilen görüş açıları ve derinlik algısı ile $2499’dan başlayan fiyatlarla mağazalardaki yerini alacak.

macmini

Mac Mini

Apple’ın bugün satışa sunulan bir başka ürün ise $499’dan başlayan fiyatı ile Mac Mini oldu. 4. jenerasyon Inter işlemci, PCIe flash bellek, iki Thunderbolt 2 portu ve Dünya’nın en az enerji tüketen masaüstü bilgisayarı olma iddiasıyla Mac Mini’ye bugün sahip olabilirsiniz.

hero_completely_new_large

OS X Yosemite

Samsung’un Laptopları ile cep telefonları ve tabletlerinin ekran paylaşımı yaptığı sistemi daha da geliştiren Apple, telefonunuza gelen aramaları bilgisayarınızdan cevaplayabilmenin de dahil olduğu harika bir entegrasyon yapmış. iPhone’u ana cihazım olarak kullabilecek sabırda olsaydım mutlaka bu entegrasyon özellikleri nedeniyle bilgisayarım da bir MAC olabilirdi. Mac sahipleri OS X’in yeni versiyonunu ücretsiz olarak hemen indirebilirsiniz. Lakin şunu da söylemem de yarar var, benim kullandığım son geliştirici sürümü hiç stabil değildi. Final sürümü için de bir çok insan aynı yorumu yapıyor. Belki beklemenizde fayda olabilir.

 

iOS 8 Entegrasyonu

Apple’ın sanırım şu ana kadar açıkladığı en düşük entegrasyon verisi iOS 8’e ait. Daha önceki versiyonlarına telefon ve tabletlerini hemen yükselten kullanıcılar iOS 8 kullanıcılarından gelen kötü yorumlar üzerine işletim sistemlerini güncellemek için bekliyor gibi.

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.