10 yıllık profesyonel müzik hayatına 9 albüm sığdıran sanatçının Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum albümüne kadarki diskografisine göz atmamak olmaz.

2005: Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım

Ağırlıklı olarak cover şarkıların yer aldığı albümde Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım ve Bana Özel şarkılarının yanı sıra Harbe Giden Sarı Saçlı Çocuk, Kimler Geldi Kimler Geçti, Uzun İnce Bir Yoldayım, Summertime, Merdivenler şarkıları da yer alıyordu. Ayrıca Edirne’de yaşadığı yıllarda radyoda DJ’lik yapan Cem Adrian’ın o zamanlarına selam çaktığı Edirne Hatırası’nı da unutmayalım.

2006: Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti

Cem Adrian’ın esas çıkışını yaptığı albümü bu olmuştu. Özellikle Kingo Disko programındaki performansıyla adını geniş kitlelere duyurmuş ve konserlerini tıklım tıklım dolduran kemik kitlesinin bir kısmını bu program sayesinde atmıştı. Her ne kadar albümün parlayan şarkısı Yağmur olmuş olsa da Cem Adrian klasikleri arasına giren Bana Özel Umay Umay düeti ile tekrar kulaklarımızın pasını sildi. Melankolik müziğinin tersine fazlasıyla metanetli sözlere sahip Yalnız Da Ayağa Kalkabilirim, kendi içinde bir neşeyi ve umudu barındıran Ben Geldim Cem Adrian’ın depresif algılanan müziğinde algıları biraz daha genişletmişti.

2008: Essentials / Seçkiler

Farklı şarkıları kendi tarzında yorumlamaktaki başarısını konserlerinde ve çıktığı programlarda gösteren Cem Adrian, bunları bir albümde toplamakta çok haklıydı tabii ki. Her ne kadar konserlerinde dinlemeyi çok sevdiğimiz Gün Güzeli bu albümde yer almasa da Odam Kireçtir Benim, Ayrılık, Dostum, Ben Annemi Özledim, Çanakkale Türküsü,Ah Bir Ateş Ver,Ay Gız Geçti Dost Kervanı ve Yemen Türküsü şarkılarını Cem Adrian’dan dinlemek ayrı bir keyif olmuştu.

2008: Emir

Öyle “Nasılsa derleme bir albüm yaptık” deyip oturmaktansa en iyi albümlerinden birini aynı sene piyasaya çıkarttı. Emir albümü ile tarzını daha da tanıttı diyebiliriz. Müzikal olarak büyük bir ihtimalle de artık imkanların daha da el vermesinden kaynaklı daha kaliteli sesler ve müziğini daha iyi anlatabildiği bir albüm olmuştu Emir albümü. Pamela Spence ile yaptığı Anladım ve Hayko Cepkin’in fazlasıyla yakıştığı Kelebek şarkıları ile düet şarkıların “Hadi gel bu şarkıyı ikimiz söyleyelim” kafasından fazlası olduğunu da göstermiş bulundu. Albüme adını veren Emir, yine Cem Adrian klasikleri arasına giren Nereye Gidiyorsun ve Bir Melek Ölürken’in de bu albümde olduğunu hatırlatalım. Kendisi her ne kadar bu durumu pek dillendirmek istemese de belki de ilk gay aşk şarkısının da bu albümde olduğunu belirtelim. Gerçi bu nasıl algıladığınızla alakalı ancak Aşk Hep Sende şarkısı ya bir gay ayrılık şarkısı ya da iki erkeği idare eden bir kızın arkasından diğer adamın da hislerini düşünerek yazdığı bir şarkı. Her durumda güzel bir ayrılık şarkısı olduğu şüphesiz, neresinden bakarsanız bakın. Bir özellik daha; Sonraki bir kaç albümünde de hikayeleştirdiği “çocuk”un hikayesi tam olarak bu albümde başlıyor.

2010: Kayıp Çocuk Masalları

Her ne kadar Cem Adrian dendiğinde benim için akan sular dursa da en güzel albümünün bu olduğuna dair sabit bir düşüncem var. Müzik olarak biraz daha sertmeşmesi, sözlerinin vuruculuğunun önceki albümlere göre daha da sertleşmiş olması sabit fikrimin bir kısmını oluşturuyor ancak on iki şarkının on ikisini de seviyor olmam da önemli bir etken tabii ki. Bu konuda yalnız değilim sanırım çünkü Youtube üzerinden Cem Adrian’ı aradığınızda en çok sevilen ilk iki şarkı bu albümden ilk on şarkıda da bu albümden 4 şarkı bulunuyor. Bu albümün parlayan yıldızı Aylin Aslım ile beraber söyledikleri Herkes Gider Mi? olmuştu. Yine de benim şahsi favorim Sen Benim ki zaten ilk ikide bulunan şarkı da bu ikisi. Bir Katilin Ellerinde,Bana Ne Yaptın?,O Kirpik Hala Bende Sevgilim,Yarım, Islak Kelebek… Ya ben buraya bütün şarkıları yazacakmışım gibi geldi şu an.

2012: Siyah Bir Veda Öpücüğü

Çocuk’un hikayesinin bittiği albümdü bu da. Cem Adrian’ın daha da karanlık şarkılar yaptığını ve sözlerinin artık daha da acıttığını söylememe gerek yok sanırım. Sadece Yalnızlık bile bütün yaşam enerjinizi emmeye yetiyor. Cem Adrian dinlemek biraz hastalıklı bir durum bu yüzden. Onun Yalnızlık tanımı gibi; “Sürekli acı çekiyorsun ama asla vazgeçmiyorsun.”

2013: Şeker Prens ve Tuz Kralı

Siyah Bir Veda Öpücüğü’ndeki karanlığın biraz da olsa dağıldığını söyleyebiliriz ancak hala bir Cem Adrian melankolisi var. Çıkış şarkısı Tek Kişilik Aşk klibinde hayranlarının ışıksız ve makyajsız görüntülerini kullanarak yine farklı bir klip ortaya koymuştu. Albümün çıkmasına günler kala en az benim kadar Cem Adrian seven bir arkadaşımla heycanımız doruk noktasına ulaşmıştı, albüm iTunes üzerinden daha erken çıktığı için o şarkıyı dinledi ve bana attığı mesaj: SAKIN DİNLEME, KENDİNİ SEVİYORSAN DİNLEME olmuştu. Bu sefer müzik yumuşamıştı ama sözler bildiğin matkap seviyesine gelmişti artık. Her albümde artarak giden bu durum nereye kadar devam edecek bilemiyorum ama daha önce de dediğim gibi vazgeçeceğimi de sanmıyorum. Aslında şu anlamda güzel bir örnek Cem Adrian, ortalıkta dolaşan depresif şarkılara hatta çoğu zaman arabesk rock tarzına dönen işlere baktığınızda bu işin kendi soundunu bozmadan da yapılabilineceğinin kanıtı. Kesinlikle kendisine has bir tarzı var, sözlerin özetleri aynı olsa da kalite bakımından arada çok fark var ve işin daha da önemli kısmı; samimi. Yani aynı albümde “Hooop eller havaya, oturmaya mı geldik?” şarkısı iki sonrası “Aayy sen beni nasıl bıraktın?” şarkısı yok.

2014: Cam Havli (Umay Umay ile)

Bizi tekrar Umay Umay ile buluşturduğu için Cem Adrian’a teşekkür ediyoruz. İnro ve outro da dahil 7 şarkı bulunan albümün tamamı Cem Adrian & Umay Umay düetinden oluşuyor. Hepsi yeni şarkılardan oluşuyor. Daha önce Bana Özel şarkısında dinlediğimiz ikilinin seslerinin çok yakştığını zaten biliyorduk. Düet albümü ile bunu pekiştirmiş olmaları da kendi güzellikleri.

Yeni albümü Sana Bunları Hiç Bilmediğin Bir Yerden Yazıyorum’a gelecek olursak; albümündeki İnce Buz Üzerinde Yürüyorum şarkısına Şebnem Ferah konuk oldu. Şarkı üç gün içinde 140.000 kez tıklandı.

14 Ekim tarihinde iTunes üzerinden satışa çıkan albüm bir gün sonra tüm kategorilerde birinci sıraya yerleşti ve rock müzik kategorisine 6 şarkı soktu. Büyük ilgi gören Şebnem Ferah & Cem Adrian düeti ise kendisine birinci sıradan listede kendine yer buldu. Cem Adrian biraz daha şaşırtarak bu albümde Sagopa Kajmer’le de bir düete imza attı.

Ekran Resmi 2014-10-15 15.37.23 Ekran Resmi 2014-10-15 15.38.04