Telefonlarımız, tabletlerimiz günlük hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırırken şimdilerde biraz da formumuza takmış durumdalar. Bazı programlar hazır olarak karşınıza gelirken bazılarını da yüklemeniz gerekiyor. Şimdi tek tek en iyi form tutma programlarını inceleyelim.

Samsung Health

shealth

Samsung’un dahili uygulaması aslında 3 gruptan oluşuyor; Gıda izleyici, egzersiz arkadaşı ve yürüyüş arkadaşı. Bu üçünü ekranınıza widget olarak ekleyebiliyor ve takip edebiliyorsunuz. Birbiriyle uyumlu çalışıyorlar. Yani yürüyüş arkadaşınızda yaktığınız kalori egzersiz arkadaşınızda yapılan egzersiz olarak ekleniyor. Egzersiz arkadaşına ayrıca bir egzersiz girebiliyorsunuz. Yürüyüş, koşu, bisiklet gibi egzersizleriniz için ayrı bir bölüm mevcut, bu bölümde sesli klavuz ve müzik sayfasının yanı sıra mesafe,süre,hız,kalori,hedef, hedefe ulaşmak için kalan, kalp hızı gibi seçeneker var. Samsung Gear ve Samsung Gear Fit ile senkronize çalışıyor, benzer aletleri de Bluetooth üzerinden arayıp eşleştirebiliyorsunuz. Kilo ve boy oranını alarak size bir kilo hedefi sunuyor ve bu hedefe göre günlük almanız ve yakmanız gereken kalorileri hesaplayıp widget üzerinden sizi bilgilendiriyor. Gıda izleyicisi benzer programlara göre daha iyi çünkü Türk yemeklerinin çoğu var hatta bazı içecekler marka marka ayrılmış durumda. Listede olmayan ve kalorisini bildiğiniz yiyecekleri ekleyebiliyorsunuz, sık yediklerinizi kayıt altına alıp listeden seçmekten kurtuluyorsunuz. Hepsi bir yana sadece yürüyüş arkadaşı bile kendi kendine bir motivasyon. Günlük hedefinize az bir şey kaldığında toplu taşıma ya da taksi yerine en azından hedefi gerçekleştirmek için sizi yürütüyor kesinlikle. Bu arada S-Health Galaxy S5 ve üstü modellerde mevcut.

FitWell


screen406x722

Şu an sadece AppStore’da bulunan uygulama Aralık sonunda Android Market’e de gelecek. En iyi form tutma programlarından biri. Ayrıntılı olarak girdiğiniz bilgilerinize göre bir değerlendirme yapıyor ve sizi yönlendiriyor. Gıda izleyici, adımsayar ve egzersiz takibi bu programda da var, ayrıca su için ayrı bir bölümü mevcut. Su içmenizi takip ediyor ve size su içmenizi hatırlatıyor. Egzersizlerinizden yediklerinize her şeyi tek bir ekrandan takip edebiliyorsunuz. (FitWell kullanıcılarının 15 günlük istatistiklerine şu haberimizden ulaşabilirsiniz.)

Water Your Body

Water-Your-Body-2

Sadece su içme ve içirme üzerine bir program. Size bir günlük su tüketim alt limiti koyuyor, her su içtiğinizde giriyorsunuz ve hedefe ulaşana kadar da size su içmeniz gerektiğini hatırlatıyor. Bazen bildirimler sinir bozucu olabilir ancak gün içinde su içmeyi unutan insan sayısı, içen insan sayısını en az ona katlayacağı için bence programı biraz dinleyin. Bardak boyları görsel olarak gösterildiğinden “Bu içtiğim kaç ml şimdi?” derdiniz olmuyor. Su içme raporu ve günlük su tüketiminizi takip edebiliyorsunuz.

Passion4Profession Apps Ürünleri

Abs-Exercises_xl

Ücretsiz antreman uygulamaları var, her biri bölgesel olarak hazırlanmış. 8 Dakikada Karın Kası, Göğüs Egzersizi, Bacaklar İçin Antreman, Kalça Egzersizleri.

Animasyon olarak hareketleri nasıl yapacağınız anlatılıyor. Egzersizleri indirerek internete bağlı olmasanız da hareketleri görebiliyorsunuz. Takvimiyle antreman geçmişinizi takip ediyor. Şu an Android Market’in Sağlık&Fitness kategorisinde en yüksek puanlı ücretsiz uygulama şirkete ait 8 Dakikada Karın Kası uygulaması 56.076 kişinin oylamasıyla elde ettiği 4.1 puanı var.

Şirketin bütün uygulamalarını Google Play (Android Market)’den bulabilirsiniz. AppStore’da uygulamaların Türkçe dil desteği yok malesef. Uygulama AppStore isimleri: Abs Workout: Get Your Six Pack,Chest Workout: Pump it Up,Butt Workout: Tone it Up,Legs Workout and Exercises – Fitness for Men and Women. AppStore’da her level ayrı ücretli.