Giyilebilir ürünlerini genellikle yeni telefonlarıyla beraber sunan Samsung, Note 4’de de kuralı bozmadı. Giyilebilir ürünlerini Gear adıyla buluşturan Samsung işi biraz daha ilerletmiş görünüyor.

Önce isterseniz Gear serisinin eski ürünlerini bir gözden geçirelim

Galaxy Gear

galaxy gear

Note 3 ile beraber tanıttığı ilk giyilebilir ürünü Galaxy Gear oldu. Akıllı saat ürünü hem tasarımıyla hem de işleviyle kendisini sevdirmeyi başarmıştı. Telefona Bluetooth üzerinden bağlanıp bildirimleri, rehberi, çağrıları görebiliyorsunuz.

Gear 2

Galaxy S5 ile beraber tanıtılan Gear 2, Galaxy Gear’ın yaptığı her şeyin üstüne bir de tasarımsal olarak kayış yapısı değiştirilen ve tasarlanmış kayışlarla istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Piyasadaki çoğu kayışla da uyumlu olan ürün kişiselleştirmenin üst noktası oldu. İçerik kişiselleştirmeye gelince de ekran renkleri, arka plan fotoğrafının yanı sıra saat modundayken saatin nasıl görüneceğine kadar bütün yapısıyla oynayabiliyorsunuz.

Gear Fit

Kavisli ve şık tasarımıyla öne çıkan ürün, adından da anlaşılacağı üzere daha çok egzersiz, kalp atışı, uyku düzeni gibi raporlamalarda yardımcı oluyor, tabi diğer Gear’ların yaptığı bütün bildirim, çağrı özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

Activity Tracker


Gear Fit’in ölçümlerini akıllı saat olmadan ölçüyor. Direkt olarak telefona bağlı. Bileklik ya da klips özelliği var. Ayrıca yine bildirimlerinizi takip etmenize yardımcı oluyor tabi ekranı olmadığı için bunu led ve ses ile yapıyor.

Gear S


Note 4 ile çıkartılan üç yeni Gear’dan biri olan Gear S ile artık mesajları, bildirimleri sadece görmekle kalmıyor QWERTY ya da 3×4 klavye ile cevap da verebiliyorsunuz.

Gear VR


Note 4’ünüzü içine koyark video izleyebileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz bir araç olan Gear VR tasarımının kabalığından mıdır nedir bilmiyorum pek tutmayacak gibi görünüyor ama en azından ileriki senelerde daha neler yapabilecekleri hakkında bir fikir veriyor. Pek çok Samsung cihazda olan telefonu hareket ettirerek yakınlaşma, uzaklaşma, fotoğrafta gezinme özelliklerinin biraz daha ötesine geçmişler gibi.

Gear Circle


Akıllı kulaklık mı diyelim artık buna da ne diyelim bilmiyorum. Özellikleriyle ilgili internette fazla bir bilgi yok, telefonuma gelen Note 4 Deneyiminden anladığım kadarıyla o kulaklık kısımlarının birleştirip ayrılmasına bile bir işlem atanmış. Sesli kontrol özelliği insanı bir heveslendiriyor tabi ama henüz Türkçe sesli komutlarda elle tutulur bir başarı elde edilemediği düşünülürse çok da sevinmemek lazım.