Geçtiğimiz günlerde fragmanı yayınlanan Avengers: Age Of Ultron Iron Man hayranlarını harekete geçirdi. Iron Man, Iron Man 2, Iron Man 3 ve Avengers filmlerinde Robert Downey Jr.’ı seslendiren Günyol Bakoğlu’nun yerine Tolga Tibet ile anlaşan İmaj Stüdyoları,Disney Türkiye ve UIP Türkiye yekililerini muhattap alan kampanya Change.org üzerinden başlatıldı. İmza kampanyasının sonuç verip vermeyeceği şimdilik bilinmiyor ancak ses değişikliğinin Türkiye’de pek hoş karşılanmayacağı şimdiden belli oldu.

Kampanya ilginizi çektiyse ve siz de Tony Stark/Iron Man’ı geçmiş filmlerde olduğu gibi Günyol Bakoğlu’nun sesinden duymak isterseniz kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Değerli İmaj Stüdyoları, Disney Türkiye ve UIP Türkiye  yetkilileri,

Iron Man(2008)’den beri Robert Downey Jr.’ın canlandırdığı Tony Stark karakterini hep Günyol Bakoğlu’nun sesi ile gördük ve çok sevdik.

Iron Man, Iron Man 2, Avengers ve Iron Man 3 filmlerinde Stark’ı hep Günyol Bakoğlunun ağzından duyduk fakat Age of Ultron’da dört filmdir Stark’ı seslendiren Günyol Bakoğlu yerine Tolga Tibet’i duyduk. Tolga Tibet çok değerli bir sanatçımızdır sesi ile çoğumuza hep Mark Wahlberg’ü hatırlatır fakat Tony Stark için uyumsuz olmuş.

Ses ve tip uyumluluğu açısından da biraz genç kalıyor Tolga Tibet’in sesi. Günyol Bakoğlu ise hem ses, hem tonlama, hemde karakteri yaşama açısından Stark karakterine daha uygun, dört filmden beri Stark karakterini canlandırması da karakteri yaşaması ve hissettirmesi açısından bir artı.

Bizler dört filmden beri Stark’ı hep Günyol Bakoğlunun ağzından duyduk ve alıştık şimdi Tolga Tibet’in seslendirmesi ile hepimiz allak bullak olduk, şaşırdık ve sinirlendik. Özellikle bunun sebebi basit bir ücret meselesi olunca iyice kızdık.

Sizlerden ricamız bize dört filmden beri harika bir Stark performansı veren ve bize Stark’ı sevdiren, RDJ deyince sesinin beyinlerimizde canlandığı Günyol Bakoğlu ile Avengers: Age of Ultron filminde de anlaşmaya varmanız.

Saygılarımla.

Kime:
İmaj Stüdyoları
UIP Türkiye
Değerli İmaj Stüdyoları,
Disney Türkiye
ve UIP Türkiye yetkilileri,Age of Ultron’da Tony Stark’ı yeniden Günyol Bakoğlu seslendirsin.

Saygılarımla,

Günyol Bakoğlu aynı zamanda Robert Downey Jr.’ı Sharlock Holmes serisinde de seslendirmekte. Yakın zamanda 4. filmi çıkacak olan Sharlock Holmes filminde Robert Downey Jr.’ı Günyol Bakoğlu’nun seslendirip seslendirmeyeceği de merak ediliyor.