Her sene 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı için artık günler kaldı. Her ne kadar dini bir bayrammış, Hristiyan bayramıymış gibi görünse de artık pek öyle bir durum kalmadı dünyada. İnsanlar bu güne yılda bir kez kostüm giyip parti yapacakları gün olarak bakıyor artık sadece.

Tabi bizde iş daha Trick or Treat kısmına gelmediği için sadece belli başlı yerlerde kostümle eğlenme olarak var. İstanbul’da yapılacak Cadılar Bayramı partilerinin yanı sıra hala karar vermediyseniz kostüm önerilerini de derledik.

Önce partiler;

DoRock Bar (Beyoğlu)

giphy

Taksim’in köklü mekanlarından DoRock her sene Cadılar Bayramı’na en titiz hazırlananlardan. Makyajınızı yaptırabileceğiniz bir profesyönel makyaj ekibi var. Aynı zamanda kostümünüzle dolaşmak istemezseniz size giyinme alanı sunuyor. Hazırlık aşamasında da anlaşmalı olduğu yerlerle hazırlanmanıza yardımcı oluyor. Giriş ücretsiz, kostüm yarışması, karaoke yarışması, hediye çekilişi gibi etkinliklerin yanı sıra İdil Çağatay ve SST özel performanslarıyla sahnede olacak. Eğlencenin sokağa taşacağını unutmayın zira DoRock normal şartlarda bile mekana sığmayan bir kalabalığa hizmet veriyor. Makyajınızı orada yaptıracaksanız erken gitmenizde fayda var. Etkinlik sayfası için tıklayın.

Kaset Bistro (Beşiktaş)

halloween3tt91

Kaset Bistro, korku filmleri, film müzikleri ve kostümlülere ikramlarıyla hazırlandığı bu gecede size makyaj hizmeti de sunacak. Kendine özel kokteylleri olan Kaset Bistro da gidilebilinecek yerler listenizde olsun. Etkinlik sayfası için tıklayın.

Hard Rock Cafe

how-i-met-your-mother-costumes

İstanbul’da 1. yılını doldurmak üzere olan Hard Rock Cafe de bu sene Cadılar Bayramı Partisi verenlerden. İlk kez İstanbul’da Cadılar Bayramı Partisi yapacak olan Hard Rock Cafe, tüm dünyada bunun tecrübesini daha önce yaşadığından beklenti biraz yüksek oluyor tabii ki. Her ne kadar etkinlik sayfasındaki açıklamada bu beklenti pek karşılanacak gibi durmasa da En iyi kostüm ödülünü eklemeyi unutmamışlar. Teması “Ölü Rock Starlar” ancak bizim ülkede kim, temaya ne kadar sadık kalır bilemiyorum. Kostümle gelirlerse şükredin. Etkinlik sayfası için tıklayın (Ölü rock rock starlar listesi için de şöyle alayım sizi.)

Sinerji Rock Bar (Taksim)

happy-halloween-horror-picture-for-orkut-and-tagged

Kokteylleri ve fiyatlarındaki güzelliklerle gönlümüzü feth eden Sinerji bu seneki Cadılar Bayramını da boş geçmiyor. Cadılar Bayramı’na özel B-52 ve B-55 kokteyllerinde %20 indirim de olacakmış ama gitmişken özel kokteyllerinden mutlaka için, biraya abanmak için menüsü fazla geniş. Etkinlik sayfası için tıklayın.

 

KafePi (KafePi Asmalımescit Bomonti Brasserie, KafePi Ortaköy Bistro, KafePi Bornova, KafePi Eskişehir Bomonti Brasserie, KafePi Beşiktaş Bistro)

tumblr_m857qwn4zT1rtzk9ao1_500

Türkiye’nin dört bir tarafına yayılmış KafePi eş zamanlı Beyoğlu, Ortaköy, Beşiktaş, Bornova ve Eskişehir şubelerinde partiyi başlatıyor. Yine etkinlik sayfasında makyaj ve kostüm ile ilgili bir bilgi paylaşılmamış her ihtimale karşı eğer makyajlı bir kostüm düşünüyorsanız kendiniz yapın ya da malzemeleri yanınızda götürüp orada halledin. KafePi her ne kadar partilerde böyle ayrıntıları sıkça düşünüyor olsa da yazmadığı için riske atmayın derim. Etkinlik sayfası için tıklayın.

But XL (Beyoğlu)

tumblr_mvjahiyvwI1s6bk5qo1_500

LGBT kulüp olan But XL da Cadılar Bayramı’nı es geçmemiş. Makyaj hizmeti yok, etkinlik sayfası açıklamasına göre giyinmeniz için de bir alan sağlamıyorlar artık tuvalette halledersiniz gitmek isterseniz. Etkinlik sayfası için tıklayın.

Şimdi gelelim esas konuya; Kostüm! Öncelikle şurada kaç gün kalmış hala karar veremediyseniz elinizdeki malzemelerle kullanabileceğiniz basit şeyler düşünmelisiniz.

Vampir

En basit Cadılar Bayramı kostümlerinden biridir. Erkekler için koyu renk pantolon, varsa bir ceket, kravat ve beyaz gömlek kadınlar için siyah bir elbise üstüne atılacak 20-30 TL’lik bir pelerin ile tamamlanan bir kostüm. Makyajı gideceğiniz mekan yapıyorsa zaten işiniz daha da kolay ancak makyaj işi size kaldıysa ihtiyacınız olan üç temel malzeme var: 1 fazlasıyla açık beyaz pudra (un bile olur ya zorlamayın), siyah renk far (ya da göz kalemi ve dağıtmak için sünger/fırça), kırmızı/bordo ruj (kadın erkek fark etmez o ruj sürülecek). Makyajın dışında hemen hemen bütün şaka dükkanlarında bulacağınız 2-3 TL’lik vampir dişlerine ihtiyacınız olacak. Kanı nasıl vereceğiniz ise size kalmış bazı markaların buna özel ürünleri var, kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz ama çok da zorlamak istemezseniz ketçap bile sıkabilirsiniz zaten içerken ederken pek bir şey kalmayacak hatta kırmızı ruju biraz iyi kullanarak bile kan görüntüsünü verebilirsiniz ancak dudağınıza sürdüğünüz rujla kanı yaptığınız ruj aynı renk olmasın yoksa sadece rujunuz dağılmış gibi gösterirsiniz.

Zombi

Sadece bir tişört ve pantolon/eşofman vs feda ederek yapabileceğiniz en basit kostümlerden biri de zombi. İş tamamen makyajda onu da mekana kitlerseniz son anda hazır olabilirsiniz. Kıyafetlerinizi biraz parçalamanız daha etkileyici bir hava verir. Makyaj için de basit makyaj malzemeleriyle yapılmış bir video buldum size. Hadi yine iyisiniz. Olmayan malzemeleri es geçin (siyah far tekli olarak satın alabilirsiniz.)

Görünmez Adam

ep110-invisible

Partilere hiç gitmeyip ben görünmez adam oldum demek de bir seçenek tabii ama görünmez adamın görünür olmak için sargı beziyle yüzünü sardığını biliyorsunuzdur. Şapkanız ve paltonuz varsa bunu da düşünebilirsiniz. Gözlük takmayı unutmayın. Bazı filmlerde Görünmez Adam’ın kafasında tek parça bir şey var bunu da kadın çorabıyla halledebilirsiniz ama bu gece boyu sizi zorlar. Sargı bezini bir düşünün.

Hırsız/Yavuz

images

Deri montunuz ve şapkanız varsa Leyla ile Mecnun’un Yavuz’unu bir düşünebilirsiniz. Hadi o da yok diyelim kafanıza geçirin bir çorap/kar maskesi, elinize bir çuval/çanta ve el feneri alın oldu size hırsız.

Çingene

gypsy_costume__pa_renn_faire__2_by_malgorbia-d5g6hcb

Kat kat bir eteğiniz ya da bir sürü şalınız varsa, saçınız da uzunsa bir düşünün derim. Çingene kıyafeti en kolay olanlardan biri ama malzemesi bol. Öncelikle üstünüz için omzu açık bir şey bulmanız lazım, korse ya da bir şalla sıkıca belinizi sarmanız lazım ve eteğinizin kesinlikle katlı olması lazım. Eğer böyle bir eteğiniz yoksa uzun düz bir eteğin üzerine şallarınızı bağlayarak da kat verebilirsiniz. Uyuma falan bakmayın hiç. Shakira kemeri olarak ünlenen kemeriniz de varsa en üste onu takın son olarak saçınıza da bir tane bağladınız mı tamamdır.

Son olarak bir sürü fikir olan bir kaç video ekliyorum, yapabileceklerinizi artık seçersiniz en olmadı kafanızdakini nasıl yapabileceğinizi bulursunuz 🙂