American Horror Story Freak Show’un 3. bölümünde izlediğimiz, kafasının arkasında bir yüz daha olan Edward Mordrake bölüme de damgasını vurdu. Pek çoğumuz kafasının arkasında bir yüze daha sahip olan Mordrake’in kurgu bir karakter olduğunu düşünsek de, aslında tarihi metinlerde ve öykülerde adı geçiyor.

two_faces

Bunlardan biri Anomolies and Curiosities of Medicine. Kitapta Mordrake’in de ikinci yüzünün hikayesi de anlatılıyor. Mordrake’in adı 1976 basımı  The Book of Lists’in  “10 People With Extra Limbs or Digits” yani “Ekstra Kol ve Parmağa  Sahip 10 İnsan Listesinde”,  “2 Very Special Cases” yani “2 Çok Özel Vaka” olarak  Pasqual Pinon ile birlikte adı geçiyor. Pinon’un hikayesi de Mordrake’den çok farklı değil, hatta alnın hemen üstünde duran ikinci bir kafa ile daha da ürkütücü olduğunu da söyleyebiliriz.

10738043_10152396639125848_2103573722_o1-414x500“Poor Edward”, Ressam Rob Sacchetto.

Edward Mordrake’in gerçekten yaşadığına dair ise tıbbi bir kayıt yok, ancak bugüne kadar taşınmış hikayeye göre; 19. yy’da yaşadığı söylenen Mordrake’in kafasının hemen arkasındaki ikinci bir yüzle birlikte İngiliz soylusu bir aileye mensup olarak doğduğu söyleniyor. Mordrake’in oldukça zeki, iyi bir müzisyen ve önden bakıldığında ise oldukça iyi görüme sahip olduğu da söylenenler arasında. Kafasının arkasındaki yüz ise konuşamıyor ancak gülüp ağlayabilmek yeteneğine sahip. Rivayete göre, yüzün Edward gülerken ağladığı, ağlarken is güldüğü yönünde. Edward Mordrake ise geceleri kendisine kötü şeyler yapmak isteyen ve şeytani olarak adlandırdığı yüzünden kurtulmak için çalınmadık doktor kapısı bırakmıyor fakat hiçbir doktorun ameliyat etmeye yanaşmaması yüzünden Mordrake bu  duruma dayanamayıp 23 yaşında intihar ediyor. Edrard Mordrake’in bu trajik hikayesi gerçek mi değil mi bilinmese de pek çok ressamın portrelerine ilham olmuş. Tom Waits’in 2002 yılında yayınladığı Alice albümündeki Poor Edward şarkısı da Mordrake’in hikayesine atıfta bulunuyor.