Geçmişte olduğundan daha büyük bir açlık ile ülkemiz dahil tüm devletler başta Facebook ve Google’dan olmak üzere internet kullanıcılarının bilgilerine ulaşmak için yarışıyor ve içeriklerin silinmesini istiyor.

Facebook, yılın ilk ayına ait yayınladığı şeffaflık raporunda Facebook’ta sansürlenen içeriğin 2013’ün ikinci dönemine göre %19 arttığına işaret ediyor. İş sansürle de sınır değil. Mesajlarınızı, ip adreslerinizi ve hesap bilgilerinizi almak isteyen devletler, ilk 6 ayda tam 34.946 başvuru yapmış durumda.

Takip ve sansürün tek kurbanı tabii ki Facebook değil. Google’ın Eylül ayında açıkladığı verilere göre Google’dan istenen verilerde %15’lik artış bulunuyor. Bu da son 5 yılda yapılan başvuru sayısındaki artışı %150’ye çıkarıyor.

Facebook yayınladığı mesajda her isteği kabul etmediğini söylese de ABD’nin yaptığı başvuru sayılarını bile ülke güvenliği nedeniyle açıklayamaması durumun vehametini gösteriyor. Tabii Cem Yılmaz’ın deyimiyle Kazlıçeşme’den Bahattin’in bilgileri istenmiyor ama hükümetlere karşı en ufak bir tehdit oluşturduğunuz düşünüldüğünde sosyal medyada yaptığınız konuşmalara ve paylaşımlara dikkat etmeniz gerektiği aşikar. Özellikle başvuru konusunda ilk 5’te olan bir ülkenin vatandaşları olarak.

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.