Uluslararası İstanbul Kitap fuarı kapılarını açtı. Tüyap Fuar ve Kongre merkezi, 8-16 Kasım tarihleri arasında yazarların, yayınevlerinin ve kitapseverlerin buluşma noktası olacak. Türkiye’den ve yurt dışından 850 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu fuarda yerini aldı. Fuar, hafta içi 10.00-19.00, haftasonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık. Her yıl olduğu gibi bu yılda ilgi yoğun. Kalabalıklar arasında kaybolmadan, ilgi odağımızı kaybetmeden fuar ziyaretimizi nasıl verimli kılabiliriz? İşte birkaç küçük tüyo sizlerle:

Odak Noktanızı Belirleyin

Amacınız uzun zamandır beklediğiniz kitapları uygun fiyata almak mı? Listenizi oluşturun. Kitapları alabileceğiniz yayınevlerini belirleyin. Salonlar arasında kaybolmak istemiyorsanız seçtiğiniz yayınevinin hangi standta olduğuna buradan bakabilirsiniz.

xx

Kitap imzalatmak mı istiyorsunuz? Avare gibi yayınevi yayınevi dolaşmanıza gerek yok. Hangi yazarın imza günü ne zaman bu sayfadan öğrenmek mümkün.

Bu yılki teması “SİNEMAMIZIN 100 YILI” olan fuar aynı zamanda bir çok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Edebiyat, sinema tartışmaları, tarih, siyaset gibi pek çok konuda tartışmalar, seminerler ve atölyeler var. Kendinize uygun bir program yapmak için bu listeye göz atabilirsiniz.

Hangi Kitabı Alsam?

Kafanızda net bir liste yoksa işe alıcı değil gezici olarak başlayabilirsiniz. Standlardaki görevlilere sevdiğiniz türleri, yazarları anlatarak size önerilerde bulunmalarını isteyebilirsiniz. Bazı standlar çok yoğun olabiliyor. Kitapseverlerin tartışmalarına kulak misafiri olmak da bir tercih. Şöyle bir yan gözle kim ne alıyor? Nasıl kitaplar varmış? çaktırmadan tarayabilirsiniz. Fuar, hiç bilmediğiniz türlerle, hiç duymadığınız yazarlarla tanışmak için bir fırsat.

fuar

Torbalar dolusu kitapla oradan oraya savrulmayın.

Binbir çeşit kitap, imza günündeki yazarlar, yardımsever stand görevlileri, çılgınca alışveriş yapan kitapseverlerin yarattığı büyülü ortamda “Bunu da alayım, şunu da alayım. Bunlar set halinde ne kadar da uygun, ona da alayım!” demek hem maddi, hem de fiziki olarak sizi zor durumlara sokabilir. O nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi odak noktasını belirlemek çok önemli. Uzun saatler boyu gezmeyi düşünmüyorsanız gördüğünüz kitapları alıp yolunuza devam edebilirsiniz. Ancak gezmeye devam edecekseniz, torbalar dolusu kitapla dolaşmak fiziki olarak sizi zorlayacaktır. Bunun için de iki önerimiz var. Ya yanınıza çekçekli bir valiz veya pazar arabası alın. Aldığınız kitapları içlerini yerleştirip rahat rahat gezin. Bu fikri garipsemeyin, uyguladığınız takdirde yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Fuarda valiziyle veya pazar arabasıyla gezen pek çok insan var. Ya da gezdiğiniz yayınevlerini ve kitapları not edin. Fuar geziniz sona erince not ettiğiniz standlara uğrayıp kitaplarınızı alın. Böylece torbalar dolusu kitapla oradan oraya savrulmadan fiziki olarak kendinizi zorlamadan ziyaretinizi tamamlamış olursunuz.

o-woman-with-luggage-facebook

Onur Konuğunu Ziyaret Edin

Fuarın bu yılki onur konuğu Macaristan. 8-11 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Salonunda Macaristan standına uğrayabilirsiniz. Edebiyattan sinemaya, Macar geleneklerinden Macar yemekleri sunum ve söyleşilerine kadar pek çok etkinliği katılmak mümkün.

macaristan_kitap_fuari

Bu Yılki Yeniliklerin Tadını Çıkarın: Film Müzikleri ve Mutfak

Tema sinema olunca film müzikleri olmazsa olmaz. Unutulmaz film müzikleri fuarın koridorlarında kitapseverleri karşılıyor.

Bir diğer yenilik de Mutfak. Beğenilen yemek yazarlarının yemek yapıp püf noktaları paylaşacakları etkinlikleri kaçırmayın derim. Ne de olsa sadece zihni doyurup mideyi boş bırakmak olmaz.

as

Kod değil öykü yazmayı seven bir bilgisayar mühendisi, aynı zamanda siyaset bilimci (hem alaylı hem mektepli), kitap kurdu, gezip görmeyi cok seven cheesecake müptelasi.http://edebiunsurlar.blogspot.com/