Türk Sineması’nın gülen yüzü Kemal Sunal’ın 70. yaş günü bugün. 2000 yılında film çekimine giderken uçakta geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden büyük ustanın doğum günü sebebiyle kariyeri boyunca oynadığı en iyi filmlerden en komik sahneleri tekrar hatırlayalım.

Salak Milyoner

Buldukları define haritasının izini sürerken stada çıkan Kayseri’li kardeşler, Kayserispor maçına denk gelir ve hala unutulmayan o sloganı atarlar.

Köyden İndim Şehire

Salak Milyoner’in devamı olarak çevrilen filmdeki para sayma sahnesi

Mavi Boncuk

En büyük çıkışını yaptığı, efsane kadrolu unutulmaz film Mavi Boncuk’tan hangi sahneyi seçsek bilemedik aslında, yine de Kaymakam Cafer’in şarkıya yaptığı büyük katkıyı da es geçemedik.

Salako

Kemal Sunal’ın ilk başrol filmi olan Salako’dan falaka sahnesi

Hanzo

Bebekken kaybolan ve ayılar tarafından büyütülen Hanzo’nun şehre getirilmesi ve tekrar eğitilmesini konu alan filmde Kemal Sunal’a pek çok filmde olduğu gibi Meral Zeren eşlik etmişti.

Hababam Sınıfı Serisi

Hababam Sınıfı serisinden hangi sahneleri seçsek ki? Ortaya karışık bırakıyoruz.

Tosun Paşa

Evin hizmetlisiyken Tosun Paşa olan Şaban’ın hala dillere pelesenk olan “Tutmayın Küçük Enişteyi” sahnesi

Süt Kardeşler

Şaban karakterini oynadığı bir diğer filmden borazan sahnesi. Nasıldı ki o saldır melodisi?

Şaban Oğlu Şaban

Kankası Ramazan’la dedektiflik yapmaya başlayan Şaban’ın parola sahnesi ve eve gizli girmek için girdikleri kör dilenci kılığı

Kibar Feyzo

Şehre gidip para kazanmak için Ağa’nın onu kovmasını sağlamaya çalışan Feyzo her yolu dener.

Zübük

80’lerdeki siyasi durumu özetleyen Aziz Nesin hikayesinden İbrahim Zübükzade siyasi rakibini saf dışı bırakmak için o dönem siyasetçileri arasında başlayan ve hala günümüzde devam eden o şahane taktiği kullanır.

Bekçiler Kralı

Kemal Sunal’ın toplumsal olayları hicvettiği filmleri, belki de en güzelleri. Çok da bir şey değişmediği için geçerliliğini hala koruyan çoğu filminde artık görmediğimiz bilmediğimiz durumlar da var. Bekçiler Kralı’nda saklanan yağlar, şekerler, sigaralar, tüpler derken mahalleyi adam eden Şaban’ın tüp sırasında tanışan, nişanlanan, evlenen çiftin çocuğuna isim koyma sahnesi sizlerle.

Atla Gel Şaban

At yarışının ülke genelinde yayılmasını konu alan filmde Şaban’ın tutturduğu kuponlara göz koyan adamın kupon ilhamı için minibüsle aynı ortamı sağlama sahnesi yani o meşhur çiki çiki baba sahnesi