Pera Film, Geriye Karanlık Kalır programında, Polonya Yeni Dalga sinemasına politik filmleriyle yaptığı katkılarla tanınan, Polonya’nın önde gelen kadın sinemacılarından  Agnieszka Holland’ın filmlerine yer veriyor. 1971 yılında Prag Film Okulu’ndan mezun olan Holland, Krzysztof Zanussi’nin 1973 tarihli filmi Illuminacja’da yönetmen asistanı olarak çalıştı. Pera Film’in Agnieszka Holland seçkisi, trajedi ve felaketin ortasında, insanın hayata ve neşeye dair hikayesine, varoluşun beklenmedik tüm acı ve zevklerinin etkisi altındaki insanlığın dünyasına odaklanan filmlerinden oluşuyor.

Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir.

“Pera Film’in Geriye Karanlık Kalır programındaki dört film, kahramanlık, fedakarlık, acı ve görünmez bir despotluğun ya da kaderin sillesi altında ezilen iyiliğin sıradanlığı temalarına değiniyor. 1905 yılında geçen Ateş (1981), Polonya’da devrimci yeraltı faaliyetlerinin yoğun biçimde devam ettiği bir dönemde geçiyor. Filmdeki bütün karakterler sert anarşistlerden, kara sevdaya tutulmuş bombacılardan, dürüst ama saf çiftçilerden gamsız holiganlardan oluşuyor. Bunların hiçbiri iyi insanlar olmasa da, onların trajik kaderine yakınlık duymamak elde değil. Gerçek bir hikayeye dayanan Europa, Europa (1990) ise alışılmamış ve sürprizlerle dolu bir film. İnsanların hayatta kalabilmek için neler yapabileceğine odaklanıyor. Acımasız bir savaşın ortasında kalan ve ailesinden ayrı bırakılan Yahudi genci Solomon Perel, hayatta kalabilmesinin tek yolunun bir Nazi gibi davranmak olduğunu fark eder. Oscar adayı savaş dramı Karanlıkta Kalanlar (2012), onlarca Yahudiyi kurtarmak için kendi hayatını riske atan Polonyalılardan biri olan Leopold Socha’nın gerçek hikayesine dayanıyor. Yanan Çalı (2013), gerçek olaylara dayanan bir dram. Film, Sovyetlerin 1969 yılında Çekoslovakya’yı işgalini protesto etmek için kendini ateşe veren ve Prag’daki bir tarih bölümünde öğrenci olan Jan Palach’ın kendini feda edişine odaklanıyor. Bu filmde, hızlı bir epik hikaye, politik gerilim ve mahkeme dramı tek bir yerde toplanıyor.” Janusz Wróblewski’nin Eleştirisi

Ateş
Fever

p1

Yönetmen / Director: Agnieszka Holland
Oyuncular / Cast: Barbara Grabowska, Adam Ferency, Boguslaw Linda
Polonya / Poland, 122’, 1981, renkli / color
Lehçe, Rusça Türkçe altyazıyla / Polish, Russian with Turkish subtitles

Film, 1905 yılında, üç komşu ülke arasında bölünmüş  Polonya’da devrimci yeraltı faaliyetlerin yoğun bir biçimde ilerlediği bir dönemde geçiyor. Filmin tüm karakterleri adanmış anarşistlerden oluşuyor. Bomba imalatçısı, Çarlık baskısına karşı savaşan genç ve deneyimsiz teröristlerin kullanması için bir bomba icat eder. Hikaye, bombanın bir anarşistin elinden diğerine geçmesini izlerken Çarlık valisine yönelik birkaç suikast girişimi de gerçekleştirilir. Hikaye, en sonunda bombanın bir bomba uzmanı tarafından etkili ve zararsız bir biçimde imha edilmesiyle sonlanır. Bombanın varlığı Polonyalı devrimcilerin hepsinde yıkıcı bir etki yaratır. Her biri ya ölür ya da çöküntü yaşar. Bu sebeple, film 1981 yılında Polonya’da sıkıyönetim ilan edildikten neredeyse hemen sonra yasaklanır.  Kapalı anlatımıyla bilinen film, 1981 yılında – ki bu tarihte Holland artık Fransa’ya taşınmıştı – Berlin Film Festivali’nde övgü topladıktan sonra dünya çapında da tanındı.

The film is set in 1905, in a time of feverish revolutionary underground activity in a Poland partitioned between three neighbours. All the characters are committed anarchists. The bomb maker puts an invention together to place it at the disposal of young inexperienced terrorists fighting against Tsarist oppression. The story follows the passing of this bomb from anarchist to anarchist as several attempts are made on the life of the Tsarist governor general, until, at the end, it is effectively and harmlessly defused by a bomb expert. The presence of the bomb has a destroying effect on all of the Polish revolutionaries; they either die or break down. As such, the film was banned almost immediately when martial law was imposed upon Poland in 1981. Slated for obscurity, the film attained worldwide attention when it was feted at the 1981 Berlin Film Festival, by which time Holland had moved to France.

Avrupa Avrupa
Europa Europa

p2

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular: Solomon Perel, Marco Hofschneider, René Hofschneider, Julie Delpy
Almanya, Rusya, Polonya
Almanca, Lehçe, Türkçe altyazıyla

Film, Avrupa tarihinin karanlık bir döneminde deneyimleri yoluyla olgunlaşan bir Yahudi gencinin yaşadığı sıkıntı ve sınavlara tanıklık ediyor. Avrupa Avrupa, Yahudi topluluğunun yaşadığı zorlukları sergilerken, Solomon Perel’in kişisel savaşımına odaklanır. Solomon olmadığı biri olmaya zorlanır, hatta ölümden kaçış çabası içinde Yahudi inancından neredeyse vazgeçer. Film, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda, Hitler yönetimi altındaki hayata tartışmalı bir anlayış getirir.

Karanlıkta Kalanlar
In Darkness

p3

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular: Robert Wieckiewicz, Benno Fürmann, Agnieszka Grochowska
Polonya, Almanya, Kanada / Poland, Germanay, Canada, 145’, 2011, renkli / color
Lehçe, Türkçe altyazıyla / Polish with Turkish subtitles

Film, Nazilerin işgali altındaki Polonya şehri Lviv’de Yahudi sığınmacıları kurtarmaya çalışan bir adamın dramatik hikayesi. 1943 yılında Lviv’de geçen film, Polonyalı kanalizasyon işçisi Leopold Socha ve onun kaderini değiştirecek bir karşılaşmanın gerçek hikayesine dayanmaktadır. Sosha, farelerin işgal ettiği dar bir kanalizasyonda saklanarak gettonun boşaltılmasından kaçmaya çalışan bir grup Yahudi ile karşılaşır. Yahudiler, onları gizli bir yere götürmesi ve onlara yemek vermesi için Sosha’ya para teklif ederler. Sosha, kararını verir ve en sonunda sığınmacılar için kendi hayatını riske atar…

Devrim Ateşi
Burning Bush

p4

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular: Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach
Çek Cumhuriyeti, 231’, 2013, renkli/ color
Çekçe, Türkçe altyazıyla

Agnieszka Holland, modern Çek tarihindeki önemli anlardan birine, Charles Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde okuyan bir öğrencinin sarsıcı eylemine odaklanıyor. Öğrenci, Sovyet işgalini protesto etmek için Prag’daki Wenceslas meydanında 16 Ocak 1969 tarihinde kendini ateşe verir ve dört gün sonra ölür. Film, Jan Palach’ın mirasını, kaybedilmeye mahkum bir davada savunan cesur avukat Dagmar Buresova’nın hikayesi üzerinden Varşova Anlaşması ordularının 1968’in Ağustos ayındaki işgalinden sonra Çekoslovakya toplumunda gerçekleşen dönüşümleri inceliyor. İşgale karşı oluşturulan ve zirve noktasına Palach’ın cenazesindeki kitlesel protestolar sırasında ulaşan Çek ve Slovak direnişinin başlangıcını tasvir ediyor ve. aynı zamanda, ulusun korku ve şiddetli zulmün baskısına yavaş yavaş boyun eğişini gösteriyor.

GÖSTERİM PROGRAMI

 

12 Kasım / Çarşamba

19:00                    Avrupa Avrupa / Europa Europa

 

 

15 Kasım / Cumartesi

14:00                    Devrim Ateşi / Burning Bush

                                                Bölüm 1 / Part 1, 14:00

                                                Bölüm 2 / Part 2, 15:30

                                               Bölüm 3 / Part 3, 16:45

 

19:00                    Karanlıkta Kalanlar / In Darkness

 

 

16 Kasım / Pazar

14:00                    Ateş / Fever

 

25 Kasım / Salı

19:00                    Ateş / Fever

 

27 Kasım / Perşembe

19:00                    Avrupa Avrupa / Europa Europa

 

3 Aralık / Çarşamba

19:00                    Karanlıkta Kalanlar / In Darkness

 

6 Aralık / Cumartesi

14:00                    Devrim Ateşi / Burning Bush

                                                Bölüm 1 / Part 1, 14:00

                                                Bölüm 2 / Part 2, 15:30

                                               Bölüm 3 / Part 3, 16:45

 

Uzatmalı iletişim öğrencisi, yumoş ayısı fetişisti