Facebook ve çeşitli sosyal medya platformlarında gün geçmiyor ki yalan yanlış bilgiler “çok önemli paylaşın” denilerek yayınlanmasın. Sizin için bir tanesinin yalanını anlatacağım.

Diş macunlarının altındaki yeşil, siyah, kırmızı ve mavi renklerin bir anlamı olduğuna dair. Eminim bir çoğunuz aşağıdaki fotoğrafı görmüş ve/veya paylaşmıştır. İddiaya göre bu diş macunlarının renkleri; Yeşil – Doğal, Mavi – Doğal + İlaç, Kırmızı – Doğal + Kimyasal, Siyah – Kimyasal olarak sınıflandırılıyor.

toothpaste2

Keşke böyle bir uygulama doğru olsa lakin her türlü ambalajın kenarında görebileceğiniz bu kare bazı matbaa makinelerinde kesim bilgisini alma amaçlı, paketleme makinelerinde ise makinenin ayarlanması amacıyla kullanılır. “Göz İzi” veya “Renk İzi” olarak da adlandırılan bu kutular bazı makinelerde ise renk tonu belirleme amaçlı kullanılıyor.

Bir ürünün içinde bulunanları bulabileceğiniz en iyi yer malesef hala içindekiler bölümü. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; içindekiler bölümünde gördüğünüz içerik de tam olarak doğru olmayabilir. Firmaların yasal olarak saklayabilecekleri veya belirtmeden kullanabilecekleri içerikler olabilir.

Google’da küçük bir aramayla doğrusunu bulabileceğiniz bu tip şeyleri lütfen araştırmadan yaymayın. Facebook sayfaları ve/veya kullanıcılar kendilerine takipçi toplamak amacıyla sizi kullanıyorlar.

Doğruluğunu öğrenmek istediğiniz, internette bulamadığınız bu tarz paylaşımlar var mı? Yorumlarda paylaşın doğrusunu bulalım.

KafeinSiz'in yaratıcısı, arayüz tasarımı gurusu, sosyal medya tansiyon aleti, atar ustası, müzik aşığı, sinema arşivi... Bu tanımlara bakacak olursak megaloman.