Bu hafta vizyona giren filmler arasında 5 yerli yapım dikkat çekiyor. Gupse Özay’ın başrolünü oynadığı Deliha; seslendirme kadrosuyla dikkat çeken Evliya Çelebi: Ölümsüzlük Suyu; 51. Altın Portakal Film Festivali’nde “En iyi film”, “En iyi erkek oyuncu”, “En iyi müzik” ve “En iyi yardımcı erkek oyuncu” ödüllerini alan Annemin Şarkısı; Mert Fırat ve Nurgül Yeşilçay’ın başrolünü paylaştığı Gece ve Fransa, Belçika, Türkiye ortak yapımı Gizli Yüzler’in yanı sıra ilk filminin üstünden 20 sene geçen efsane ikili Salak ile Avanak geri dönüyor.

Salak ile Avanak Geri Dönüyor (Dumb and Dumber To)

İlk filmi 1994’de ikinci filmi 2003 yılında çıkan ve sinema dünyasının en sevilen ikilileri arasında yer alan Lloyd Christmas ve Harry Dunn yeni maceralara atılıyor.

Deliha

Yalan Dünya dizisiyle çıkış yapan Gupse Özay’ın senaristliğini yaptığı ve başrolünü oynadığı Deliha filminin yönetmen koltuğunda Eyvah Eyvah serisini yöneten Hakan Algün oturuyor. BKM’nin yapımcılığını üstlendiği filmde Zeliha karakterinin aşkı ararken yaşadıklarına tanıklık ediyoruz.

Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu

Sayılı animasyon yerli yapımlardan biri olan Evliya Çelebi Ölümsüzlük Suyu konusuyla da kadrosuyla da ilgi çekiyor. Evliya Çelebi’nin ölümsüzlük suyunu bulması ve içmesiyle günümüze gelmesini anlatan filmin seslendirme kadrosunda Haluk Bilginer, Nurseli İdiz, Cengiz Küçükayvaz, Ahmet Kural ve Murat Cemcir bulunuyor.

Kanunun Ötesinde (A Walk Among The Tombstones)

Matt Scudder (Liam Neeson) eskiden polislik yapmış özel bir dedektiftir. Bir gün önemli bir uyuşturucu taciri, ondan karısını kaçırıp öldürenleri bulmasını ister. Önce isteksiz olan Scudder daha sonra ikna olup işi alır. Araştırmalarını derinleştirdikçe, ipuçlarının bir uyuşturucu tacirine işaret ettiğini fark eder. Tam vazgeçmek üzereyken bir başka kızın kaçırılması, Scudder’i yeniden olayın içine çeker.

Gece

Yönetmenliğini Erden Kıral’ın üstlendiği filmin başrollerini Nurgül Yeşilçay ve Mert Fırat paylaşıyor. Bir ailenin parçalanış öyküsünü anlatan filmin kadrosunda ayrıca Vildan Atasever, Ayça Damgacı, İlyas Salman, Hakan Yufkacıgil, Hakan Karahan, Teoman Kumbaracıbaşı ve Nur Sürer’in de yer aldığı yapımın görüntü yönetmenliği ise usta isim Feza Çaldıran’a ait.

Gizli Yüzler

Zeynep (Gülseven Yılmaz), arkadaşı Deniz’le (Yeşim Ceren Bozoğlu) birlikte yeni bir eve taşınır. Ancak hevesle taşındığı bu evde uyku problemleri yaşamaktadır. Hem kabuslar görür, hem de görünmeyen paranormal güçlerle karşı karşıya gelir. Terapist fayda etmez. Bu mücadelede, kızının varlığına ihtiyaç duyar ve onunla görüşebilmek eski kocasıyla temasa geçer. Artık tutunabileceği tek dal kızıdır.

Annemin Şarkısı

51. Altın Portakal Film Festivali’nde “En iyi film”,”En iyi erkek oyuncu”, “En iyi müzik” ve “En iyi yardımcı erkek oyuncu” ödüllerini alan film Kürtçe-Türkçe diyaloglarıyla dikkat çekiyor. Zorunlu göçten sonra Tarlabaşı kentsel dönüşüm projesiyle beraber ikinci bir göçe zorlanan, hafızalarındaki şarkının peşine düşmüş bir anne ile oğlunun samimi hikayesinin anlatıldığı filmin çekimleri 2013 sonbaharında İstanbul ve Doğubeyazıt’ta gerçekleştirildi.

Dönüş (The Turning)

Tim Winton’ın kısa öykülerinden yola çıkılarak çekilen kısa filmlerden oluşan film. Filmde Cate Blanchett, Miranda Otto, Hugo Weaving gibi Avustralyalı isimler rol alıyor.